Ve druhé polovině října pak nastanou nejlepší podmínky pro letošní pozorování Merkuru. Spatřit jej budeme moci v červáncích na ranní východní obloze, zejména při jeho největší západní elongaci dne 25. 10. v sedm hodin. Planetu budeme moci pozorovat od 17. října až do listopadu. Informace o dalších zajímavých úkazech naleznete i na webu www.astrohk.cz.

Říjen přinese i další zajímavou podívanou. Ve dnech 14. a 15. října na obloze totiž opět spatříme povědomé seskupení Měsíce, Jupiteru a Saturnu v období kolem konjunkcí Měsíce a Saturnu ( 14. 10. v 10 hodin) a Měsíce a Jupiteru ( 15. 10. ve 13 hodin). V neděli dne 31. 10. pak končí platnost středoevropského letního času (SELČ), ve tři hodiny si posuneme hodinky na dvě hodiny, a vrátíme se tak k přirozenému stavu.

Pořady v digitálním planetáriu nabídnou film Fantom vesmíru (středy od 18:30) a Voyager (pátky od 18:30). V sobotu planetárium nabídne dětský program s pohádkou Ptačí ostrov (od 15:00 hodin) a večerní program s filmem Sen o létání (19:00). Na hvězdárně se také koná sobotní Pozorování Slunce (od 14 hodin) a Večerní pozorování v čase od 20:30 hodin (středy a pátky) a od 21:00 hodin (soboty). Do programu jsou zařazeny dva dětské programy,  pohádky Polaris (středa 27. 10. v 16:00 hodin) a Lucie a tajemství padajících hvězd (pátek 29. 10. od 16:00 hodin). Po delší době se bude konat přednáška, 23. 10. od 17:00 hodin v sále digitálního planetária. Milan Halousek promluví na téma 30 let amerických raketoplánů.

Všechny návštěvníky žádáme, aby naše zařízení nenavštěvovali s příznaky infekčního onemocnění či zvýšenou teplotou. Využijte dezinfekci rukou. Dodržujte pokyny pracovníků a ustanovení Návštěvního řádu. Vstup na program je umožněn pouze návštěvníkům, kteří splňují podmínky opatření Ministerstva zdravotnictví. Více informací na www.astrohk.cz.

Změny v programu a podrobnější informace k pořadům naleznete na www.astrohk.cz.

Vladimír Socha, Hvězdárna a planetárium Hradec Králové