Expozice dostala název Zastavení s loutkou a pořadatelé ji věnovali tvorbě výtvarníka, scénografa, herce a pedagoga katedry výchovné dramatiky DAMU Praha Karla Vostárka.

„Své loutkářské působení Karel Vostárek odstartoval v legendárním amatérském souboru Paraple Praha, z dalších jmenujme KAFR Praha, ÚLD Praha, Minor Praha, Trakař Praha, Teatro Los Barrigones Oaxaca Mexico. V současné době je uměleckým vedoucím v Divadle KARROSA Praha. Jako divadelník a pedagog působil Vostárek v Německu, Rakousku, Polsku, Slovensku a Mexiku a na řadě divadelních akcí v ČR, spolupracoval na mnoha pořadech České televize. Postupem času si osvojil svérázný a dobře rozeznatelný výtvarný autorský rukopis, který je patřičně bytelný, ale současně křehký a poetický,“ přibližují autora výstavy  pořadatelé ze Střediska volného času.

Na výstavě uvidíte krásné loutky z několika inscenací. Například ze Čtyř pohádek o jednom drakovi. V přední části areálu na Nivách je k tématu především pro menší návštěvníky navíc připravena stromová hra vytvořená volně podle divadelního scénáře M. Mašatové. Na stromech v areálu jsou dřevěná kola s čísly stromů, která ukrývají text s částí příběhu o drakovi a několik možností, kam dále postupovat. Účastníci soutěže se podle svého rozhodnutí vydají na další stanoviště. Start je u stromu očíslovaného 21.

V galerii za sklem jsou k vidění loutky z inscenace Markéta Lazarová a z představení Tristan a Isolda aneb Osude…, uvedených v Divadle Paraple Praha. Pozornost poutají loutky z inscenace Hanýsek čili člověk aneb Svatý na mostě, uvedené v Divadle Na kahánku v Říčanech. Určitě mnoho diváků potěší scéna z Čapkovy Pošťácké pohádky, která byla uvedena v Divadle u věže a Divadle Karrosa v Praze. Krásná je i ukázka loutek z představení Jak svatý František zachránil město Gubbio od zlého vlka z Divadla Minor v Praze. Svou neodolatelnou přitažlivost mají samozřejmě loutky z klasické pohádky Šípková Růženka, uvedené v Západočeském divadle Cheb.

Jana Mudrová