A proto se objevil nápad, jak v našem regionu pojmout letošní akci Vlajka pro Tibet, která vznikla jako připomínka velkého povstání tibetského lidu 10. března 1959, následné čínské okupace Tibetu a porušování lidských práv v této asijské zemi.

„V tomto roce jsme se nemohli sejít. Přemýšleli jsme, jak letošní ročník ozvláštníme. Cítíme ve společnosti takovou pochmurnou náladu, proto jsme aspoň vyzdobili výlohu objektu bývalé restaurace Republika v Úpici, kde máme kanceláře. Snad přispějeme naší výstavkou k oživení ulice,“ doufá Jan Balcar, ředitel pořádající Místní akční skupiny (MAS) Království – Jestřebí hory. Výstava mapující úpické akce k Vlajce pro Tibet od roku 2005 do současnosti představuje plakáty a fotografie. Pro veřejnost bude nevšední expozice k vidění do 5. dubna 2021. Tibetské večery v Úpici také mapuje aktuální průřezová reportáž.

K úpickým tibetským večerům neodmyslitelně patří vaření čaje. „Spolu s Matějem Šlegrem jsme čajovou štafetu převzali po jeho otci Oldovi. Připravila jsem a v reportáži představuji jednoduchý návod, jak si takový tibetsko-indický čaj doma připravit. Doufám, že se vám povede a bude vám chutnat,“ přeje si Petra Nývltová, koordinátorka Studentského parlamentu MAS.

Organizátoři připravili na YouTube kanálu MAS Království – Jestřebí hory „Tibetský speciál“. Jedná se o založenou rubriku, kde zájemci najdou reportáže z předchozích akcí a prezentaci, která ve stručnosti mapuje historii tibetské oblasti.

Petr Záliš, MAS Království – Jestřebí hory