Železniční trať ve směru Martinice v Krkonoších – Jilemnice – Jablonec nad Jizerou – Rokytnice nad Jizerou se line se údolím řeky Jizery. Propojuje místa západních Krkonoš a nabízí alternativní možnost dopravy při výletech.

Stavbu lokálky inicioval krkonošský politik, mecenáš a podnikatel hrabě Jan Harrach. Provoz byl zahájen roku 1899. Nejvýznamnější památkou na trati je Železniční stanice Martinice v Krkonoších. Je nejvýše položená na trati, jedna z posledních stanic v České republice, na které je dodnes plně funkční systém řízení z poloviny 20. století včetně mechanických návěstidel. Právě proto byla roku 2016 vyhlášena kulturní památkou.

Více se dozvíte v místním Železničním muzeu (otevřeno vždy o víkendech) nebo během procházky po zdejší naučné stezce Nádraží Martinice. Během speciálních sobot se můžete svézt historickými vlaky a navštívit Železniční muzeum v Martinicích v doprovodu hraběte Jana Harracha a užít si s dětmi připravený program. Nejbližší akce se koná v sobotu 30. července od 8.30 do 15 hodin. Je připravena komentovaná prohlídka historického nádraží a muzea v Martinicích a na lokálce pojedou vlaky s historickým motorovým vozem M 131.1541 z roku 1956, kterému se přezdívalo Hurvínek. Program je připraven ještě na soboty 13. a 27. srpna.

Dáša Palátková