Za ideálního počasí vše odstartovaly proslovy starostů zúčastněných obcí a česká hymna v podání ředitelky Základní umělecké školy A. M. Buxton v Úpici Evy Matouškové.

„Velice rád jsem nad havlovickou olympiádou zase převzal záštitu. Akce je hodně přínosná, pohyb na zdravém vzduchu je tou nejlepší prevencí,“ nešetřil chválou náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje pro oblast zdravotnictví Aleš Cabicar, který sportovní dění na břehu Úpy se zájmem sledoval.

Soutěžilo se ve skoku dalekém, minigolfu nebo v hodu paličkou a válečkem na cíl. Nejstarší účastnice se narodily na počátku třicátých let minulého století!

„Mám velkou radost, že se to povedlo, také počasí nám přálo. Účast byla slušná, atmosféra skvělá. Věřím, že i takto se dá bojovat proti koronaviru,“ hodnotil Jan Balcar, ředitel spolupořádající MAS, který akci moderoval. Mezi nejpočetnější olympijské výpravy patřila ta z Pilníkova. „Těšili jsme se, z našeho města dorazilo do Havlovic pětadvacet sportovců. Přípravu jsme nepodcenili, poctivě jsme trénovali,“ prozradil s úsměvem trenér, masér a roztleskávač týmu, pilníkovský starosta Josef Červený.''

Foto: MAS Království - Jestřebí hory, o.p.s.Zdroj: Deník / Redakce

Jako velká komplikace se jevila uzavírka opravovaného mostu přes Úpu v Havlovicích. Díky starostovi obce Pavlu Dvořáčkovi se ale podařilo místní konstrukci dočasně zprovoznit, což účastníkům usnadnilo přístup do sportovního areálu. Během Olympiády pro starší a dříve narozené probíhalo v dějišti akce i pozorování Slunce, které zajistili úpičtí hvězdáři. Zájemci si také mohli vyzkoušet jízdu na elektrokolech, která byla k zapůjčení ve stánku společnosti Barta.bike. Originální kulturní vložku obstaraly Boubelky z Mezilečí.

Účastníci narození do roku 1955 si kromě sportování našli čas i na posezení a popovídání. Spousta z nich si domů odnášela také ceny od sponzorů. Drobné občerstvení měli olympionici zdarma. Se zajištěním akce pomohli žáci z Havlovic a také úpičtí gymnazisté. „Chtěl bych poděkovat všem obětavým organizátorům i samotným účastníkům, kteří se v dnešní nelehké době nebáli a do Havlovic dorazili,“ uzavírá Jan Balcar.

Petr Záliš