Stavbaři budou v co největší míře využívat původní konstrukce. Náročný projekt za více než 112 milionů korun, jehož realizací byl pověřen Metrostav, bude na místě možné pozorovat od dubna a stavební práce potrvají do roku 2024; vždy v období od jara do podzimu.

Dřevo bude čekat pod vodou

K rekonstrukci poslouží stovky trámů o celkové délce 2145 metrů. Dubové dřevo se pro něj chystá v Chlumci nad Cidlinou, žula zase u Vysokého Chlumce.

Duby, jejichž dřevo pomůže nejstaršímu pražskému jezu, který vznikl už roku 1241, vrátit kondici z mládí, padly k zemi na Nymbursku v uplynulých mrazivých týdnech. Takové počasí bylo k těžbě nejvhodnější. „Kácení vždy směřujeme na období vegetačního klidu, při němž se zpomalí proudění mízy a uvnitř stromů je minimum vlhkosti,“ konstatoval Miloš Čáslavský, vedoucí pily Kinský dal Borgo.

Nově zrekonstruované ledolamy u Karlova mostu 12. listopadu 2019 v Praze.
Strážci už jsou na místě. Karlův most dostal nové ledolamy

Samy stromy jsou už součástí historie: v polovině 19. století je nechali vysadit příslušníci rodu Kinských.

Vytěžené dřevo bude stlučeno do vorů, jež zůstanou minimálně měsíc namočené ve vodě, aby se trámy nekroutily. Potopené zůstanou až do montáže. I po ní se ale budou pravidelně kropit, aby zůstaly zachovány podmínky, při nichž se dřevo bude nacházet po znovuzaplavení jezu.

Pomohou plovoucí stroje

Lámání žulových bloků začalo o pár měsíců dříve než těžba dřeva. Ve Staroměstském jezu vystřídají beton, který nahradil původní kámen při poslední rekonstrukci před 55 lety. Žula se získává v závodu Vápenice u Vysokého Chlumce. „Používáme mimo jiné černý prach, což je pomalá a ke kameni velmi šetrná trhavina. Pro přesné lámání používáme odvrtávací lafety a sady různých typů klínů,“ přiblížil vznik kvádrů Josef Habart, jednatel společnosti Česká žula.

Plavební komora Staré Město. Vizualizace.
Houževnatý odpor proti nové plavební komoře. Praha podá správní žalobu

Stavbaři využijí při opravě 320 metrů dlouhého jezu, který se stal vzorem pro další podobné stavby po celém Česku, flotilu stavebních strojů, jako jsou plovoucí rypadla, jeřáby nebo tlačné čluny. „Beton se třeba bude vozit tak, že autodomíchávače najedou v přístavu na loď, kterou ke staveništi dotlačí remorkér,“ uvedl vedoucí projektu Daniel Boďa z Metrostavu.