Včera se na prknech pódia Národního domu představily například soubory z Olomouce, Českých Budějovic a Veselí nad Moravou. Také dnes budou vystoupení pokračovat , tentokrát v Divadýlku Trdýlko (Školní ulice) a v kině Vesmír. Dopolední i odpolední blok vyplní účinkující z Valašského Meziříčí, turnova, Jaroměře a Ostravy. K tomu patří ještě semináře pro dospělé, dětský diskuzní klub, diskuse lektorského sboru s vedoucími souborů a doplňkové večerní představení. Obdobný scénář má i program na středu, akce končí ve čtvrtek dopoledne.

Dětská scéna zahrnuje celostátní přehlídku a dílnu dětských recitátorů (skončila v neděli) a celostátní přehlídku dětského divadla. V Trutnově ji již podeváté pořádá Dům kultury ve spolupráci s NIPOS – ARTAMA a Sdružením pro tvořivou dramatiku. Mezi několika stovkami letošních účastníků je 70 – 80 recitátorů a téměř dve desítky souborů, v obou případech postupujících přes soutěžní krajská kola.

Školy i veřejnost mohou ještě dnes a zítra navštívit dopolední bloky vystoupení, odpolední pouze v případě volné kapacity míst.

Úterý 17. června

O VÁNOCÍCH, KTERÉ NECHTĚLY BÝT
LDO ZUŠ Valašské Meziříčí
Předlohou pro toto divadelní představeníčko se stala kniha Josefa Čapka Povídejme si, děti.
Dvě dívky a dva chlapci ve věku 9 - 12 let dokáží na jevišti za použití jednoduchých prostředků navázat vtipně a s vervou komunikaci s dětským publikem.
Režie: Bohumila Plesníková
kino Vesmír * 9.00 hodin * délka vystoupení 11 minut
Pro diváky od 6 let

SAKI
Není to - ani to, ZUŠ Turnov
Dramatizace Sakiho povídek z knihy Léčba neklidem. Humor, nadsázka, radost ze hry, nápadité zapojení rekvizit - to jsou základní atributy tohoto divadelního představení.
V režii Aleny Tomášové hrají děti ve věku 13 - 15 let.
kino Vesmír * 9.25 hodin * délka vystoupení 35 minut
Pro diváky od 9 let

VE DVĚ NA HRUŠKÁCH
Někdo, ZUŠ F. A. Šporka Jaroměř
Loutkové představení, ze kterého se vám bude točit hlava. Z původní předlohy (Paní Bída z knihy Václava Cibuly Španělské pohádky) zbyla jen jedna postava, která se ani tak nejmenuje. A taky hruška a hrušky… Představení zajímavé už proto, že jeho autorem je patnáctiletý Jakub Maksymov. Přináší nápady, zajímavě zpracované téma, notnou dávku humoru…
Režie: Jakub Maksymov a Jarka Holasová (Jarka nechala mladému tvůrci dostatečnou svobodu, aby se mohl vyjádřit sobě vlastními prostředky). Hrají: Jakub Maksymov a Pavel Holínský.
ZUŠ - Divadýlko Trdýlko * 10.15 hodin * délka vystoupení 30 minut
Pro diváky od 10 let

VĚRKA
ZUŠ Viléma Petrželky, Ostrava - Hrabůvka
Divadelní představení o snech a touhách. Například o touze studovat na škole, kde je vyžadován výborný prospěch. Jenže ten naše hrdinka nemá. Ztratí proto své životní iluze? Zbortí se jí její sny?
Autorka a režisérka: Irena Schubertová. Hrají čtyři dívky ve věku 14 let.
ZUŠ - Divadýlko Trdýlko * 11.00 hodin * délka vystoupení 20 minut
Pro diváky od 12 let

Středa 18. června

HOLUBI s.r.o.
Cetka a spol., ZUŠ Brandýs nad Labem
Svědčí holubům cigarety a suché sherry? Co sleduje doktorka Milbrenová tímto experimentem? Přežijí laboratorní holubi v džungli velkoměsta? Odpovědi na tyto otázky přináší divadelní inscenace, která je vlastně bajkou. Vznikla podle předlohy Holubí mambo, jejímž autorem je C. D. Payne.
V režii Iriny Ulrychové hrají děti ve věku 14 let.
kino Vesmír * 9.30 hodin * délka vystoupení 50 minut
Pro diváky od 10 do 15 let

PĚT MINUT V AFRICE
Základní škola, Děčín VI
Recitační vystoupení, které původně vzniklo pro potřeby školní akademie. Hraje v něm 25 - 50 dětí
ze druhých tříd. Jednoduché pásmo veršů Jiřího Žáčka v režii Jany Štrbové.
kino Vesmír * 10.30 hodin * délka vystoupení 7 minut
Pro diváky od 7 do 11 let

NOČNÍ MŮRY
kuk! ZUŠ Biskupská, Praha 1
Divadelní představení - domluvená improvizace o tom, co se nám občas v noci zdává. Vtipné, svižné představení menších dětí, které usínají „někde ve škole v přírodě". Ve dne některé z nich různě zlobily, a tak se stane, že se jejich sny prolínají s realitou a mohou se proměnit i v noční můru.
V režii Ivany Sobkové hrají děti ve věku 6 - 14 let.
kino Vesmír * 10.40 hodin * délka vystoupení 10 minut
Pro diváky od 4 let

COOLPARTA
Soukromá ZŠ a MŠ, Rozmarýnová, Brno
Divadelní představení nabízí příběh jedné třídy, do které přijde nová dívka. Parta ji však nechce přijmout mezi sebe. Šéfka party zorganizuje přijímací rituál, jehož součástí je i kouření. Při něm však partu nachytá učitel. Šéfka posléze napráská ostatní, aby se sama zachránila. To jí ovšem parta nemůže odpustit. V nastalém bezvládí se členové party začínají chovat lépe k nové dívce, která nakonec dokáže celou partu opět stmelit. Parta opět funguje - nyní však už na lepších základech: každý má právo projevit své nápady a ambice.
V režii Ilony Šumné hrají děti ve věku 9 - 11 let.
kino Vesmír * 11.10 hodin * délka vystoupení 20 minut
Pro diváky od 9 let