Vybrali jsme pro vás desítku pokojovek, které potřebují minimální péči. Přežijí, i když občas zapomenete na zálivku. Dnes vám představíme druhou pětici. První pětku nenáročných pokojovek najdete ZDE.

V anketě pod článkem navíc můžete dát svůj hlas vaší favoritce, tedy podle vás nejsympatičtější pokojovce z našeho dvojdílného seriálu.

6. Epipremnum

EpipremnumEpipremnumZdroj: Shutterstock
Dejte šanci šplhavnici či bláznovi. Nenáročné a doslova před očima rostoucí pokojovky, označované těmi názvy, se kdysi táhly po stěnách skoro v každém bytě. Díky novým krásně barevným odrůdám si znova získávají oblibu.

Epipremnum vás okouzlí srdčitými lesklými až kožovitými listy, často s barevným panašováním, které vyrůstají z pevných dlouhých stonků se vzdušnými kořeny.

Epipremnum, Scindapsus, Pothos? Co je opravdu potos? Nejčastěji špatně pojmenovaná pokojovka:

Zdroj: Youtube

Základní barva je zelená, ale mnohé kultivary zdobí zajímavá žlutá či bílá kresba. Pokojovky snadno prorůstají měkkou oporou v podobě mechové nebo rašeliníkové tyče. Lze je také pěstovat v závěsném květináči, v macramé květináči nebo jejich stonky prostě nechat jen tak viset.

Epipremnum dává přednost stanovišti v polostínu. Vystačí se substrátem pro pokojovky, ideálně s přídavkem rašeliny a běžnou pokojovou teplotou. Velmi důležitá je pravidelná zálivka, občasné vyschnutí substrátu rostlina zvládne.

7. Philodendron

PhilodendronPhilodendronZdroj: Shutterstock
Na žebříčku popularity pokojových rostlin by se jistě filodendron umístil na jednom z předních míst. Nabízí totiž hodně. Láká svým celkovým vzezřením a listy mnoha druhů, odrůd i kultivarů. Můžete zvolit vzpřímenou, popínavou i převislou variantu. Filodendrony pocházejí z tropů Střední a Jižní Ameriky, kde se popínavé druhy přichycují vzdušnými kořeny vzrostlých stromů.

Zahradní jezírko? To je radost i starost.
Zahradní jezírko krok za krokem, díl druhý: Jdeme kopat a hurá stavět

Pokud hledáte opravdu nenáročnou popínavou pokojovku, která rychle roste, bude správnou volbou Philodendron scandens. Má tmavozelené lesklé listy srdčitého tvaru, rostlinu lze pěstovat jak na opoře, tak v závěsné nádobě. Zelená kráska potřebuje rozptýlené světlo, přímé slunce ráda nemá, v úplném stínu se jí zase nevybarví listy.

Dopřát byste jí měli poměrně vysokou teplotu, mezi osmnácti a dvaceti šesti stupni. Vyhovuje jí střídmá zálivka, snesou občasné sucho. Ocení rosení. Jako substrát je nejvhodnější kompostová zemina, rašelina, listovka a písek.

8. Chlorophytum comosum

Chlorophytum comosumChlorophytum comosumZdroj: Shutterstock
Mnoho lidí si ve vzpomínkách zelenec spojuje s parapety školních tříd nebo nevábnými kancelářemi. Trávovitou převislou rostlinu, která svými zelenobílými klenutými listy vytváří růžicovité trsy, můžete pěstovat v květináčích, truhlících i ve sklenicích s vodou.

Pro vaši zelenou domácí oázu bude dekorativním a hlavně nenáročným společníkem Chlorophytum comosum v zelenolisté formě, pořídit si však můžete třeba rostliny s dlouhými špičatě bíle lemovanými listy nebo s kopinatými listy a svítivě oranžovými řapíky.

Jak správně přesazovat pokojové rostliny? Podívejte se, co radí Brňáci:

Zdroj: Youtube

Svědčí mu polostín a propustná vlhká zemina. Ocení občasné přilepšení hnojivem pro rostliny okrasné listem. Chlorophytum můžete od jara do podzimu letnit. Na kořenech má hlízkám podobné zásobní orgány, ve kterých si uchovává vodu a živiny, proto vydrží, když se zpozdíte se zálivkou. Průzkumy navíc prokázaly, že čistí vzduch v místnosti.

9. Crassula ovata

Crassula ovataCrassula ovataZdroj: Shutterstock
V přehledu nenáročných pokojovek nesmí chybět oblíbená tlustice vejčitá. Její dužinaté lístky připomínají mince a peníze prý do domu přináší. Přesvědčit se můžete sami. Tlustice vejčitá nese lístky na načervenalých stoncích, které postupem času sílí a dřevnatí.  

V truhlících z PET lahví se rostlinám daří.
Využijte PET láhve. Vyrobte si z nich květináče, truhlíky i skleník

Mezi ostatními sukulenty vyniká jednou zvláštností, dá se vypěstovat i ve tvaru bonsaje. Když budete rostlinu pravidelně zaštipovat a tvarovat, promění se v malý stromek se silným kmínkem.

Crassula ovata patří mezi odolné dlouhověké sukulenty, s nimiž už víte, jak si poradit. Potřebuje jen dostatek světla a přiměřenou zálivku. Zahubíte ji přemírou vody.

10. Řasokoule zelená

Řasokoule zelenáŘasokoule zelenáZdroj: Wikimedia Commons, Piotr719, CC BY-SA 3.0
Hledáte domácího mazlíčka? Pořiďte si řasokouli. S touhle zelenou vodní řasou, která je stočená do kuličky, se můžete mazlit.

Nevěříte? Aby zůstala stále krásně kulatá, potřebuje poválet ji v dlaních pokaždé, když budete jednou za týden či dva měnit vodu. Praktické proždímání v umyvadle s vodou vyplaví z řasokoule nečistoty. Vodní rostlina je složena z tisíců jednotlivých řasových vláken, jenž drží pohromadě.

Kulatý tvar získala díky vodním proudům, které ji valí po dnech sladkovodních jezer na Islandu, v Japonsku či Skotsku. Poprvé objeveny v rakouském jezeře Zeller See. Stěží byste našli odolnější rostlinku, protože řasy dokážou žít v extrémních podmínkách. Pěstování řasokoule je snadné. Pořídit je lze v akvaristice, ve specializovaných prodejnách a na e-shopech.

Řasoukole? Tady je vše, co o nich potřebujete vědět:

Zdroj: Youtube

Až si je přinesete domů, dejte zelená klubíčka do nádoby, do které proniká světlo a je v ní samozřejmě voda. Vyberte stanoviště, kam půjde nepřímé slunce, tedy východ, západ, sever, a nebude blízko okna. Převařenou a vychladlou vodu byste měli měnit jednou za týden či dva. Řasokoule vám odpustí, když se výjimečně zpozdíte. Nejraději má trošku chladnější vodu, ale bez potíží zvládne letních dvacet stupňů.

Z každé koule může během roku odpadnout kolem deseti malých chomáčků řasy, ze kterých pomalu, ale jistě, rostou další zelená klubíčka. Podle zkušených pěstitelů vás budou těšit dlouhé roky, možná proto rostou hodně pomalu.

První pětici nenáročných pokojovek jsme vám představili v sobotu 25. dubna 2023.