V dalším díle pravidelného podcastu Deníku „Evropa pro Čechy” s evropským editorem Deníku Lubošem Palatou budeme s Viktorem Daňkem, zástupcem ředitele institutu pro evropskou politiku Europeum, hovořit o situaci na české i evropské politické scéně pět měsíců před volbami do Evropského parlamentu.

Budeme v návaznosti na rozhovor s Klárou Dostálovou, nominovanou na jedničku ANO v evropských volbách, hovořit o evropské politice hnutí ANO a jeho předvolební kampani. Ta se výrazně odlišuje od toho, jak posledních deset let vystupují europoslanci hnutí ANO v Evropském parlamentu.

Zdroj: Deník/Jakub Vítek

Zastavíme se u otázky, jak může výsledek evropských voleb ovlivnit to, že mnozí příznivci hnutí ANO zřejmě k volbám nepřijdou a co by to mohlo změnit. Zabýváme se i tím, zda je hlavní tahák kampaně vedené Andrejem Babišem, kterým je boj proti nelegální migraci, smysluplný v situaci, kdy Česko žádná migrační vlna neohrožuje. A kdy Evropská unie přijala reformu azylové politiky, z níž zmizelo povinné přerozdělování žadatelů o azyl.

Evropa v souvislostech

Evropa v souvislostechEvropa v souvislostechZdroj: se svolením EU

Projekt byl spolufinancován Evropskou unií v rámci subvenčního programu Evropského parlamentu v oblasti komunikace. Evropský parlament se nepodílel na jeho přípravě a nenese žádnou odpovědnost za informaci, informace nebo stanoviska vyjádřená v rámci projektu, ani jimi není vázán, neboť za ně v souladu s příslušným právem odpovídají pouze autoři, oslovené osoby, vydavatelé nebo vysílatelé programu. Evropský parlament nemůže být činěn odpovědným ani za přímé nebo nepřímé škody, které mohou vzniknout při realizaci projektu.

Podíváme se i na situaci ve zbytku Evropské unie, na evropské protesty zemědělců, hovoříme rovnež o šancích krajní pravice na posílení pozic a také o tom, proč by Češi měli k eurovolbám jít a hlasovat.

O tom a o mnohém dalším bude tento díl podcastu Evropy pro Čechy.

Podcast Deníku „Evropa pro Čechy“ o dění nejen v Evropské unii vysíláme už třetím rokem každou středu ve 12:00. Pořadem vás provází evropský editor Deníku Luboš Palata.