Jsem hrdý. Tak se vyznal Jan Kraus, trenér třetiligového Chlumce po zápase osmifinále domácího poháru, v němž se jeho tým poměřil s Plzní, nejlepším mužstvem Česka posledních deseti let.

„Jeli jsme na krev,“ přidal se Jan Labík, bojovník v domácích barvách, místní kluk, který svým gólem poslal doslova epickou bitvu, již sledovaly na stadionku u koupaliště téměř čtyři tisícovky fanoušků, do prodloužení.

Chlumečtí Viktorii vystrašili, jeli na vlně nadšení, adrenalinu, ale také fotbalové kvality. V základní hrací době skončil duel obra s trpaslíkem 3:3, hosté rozhodli až v prodloužení.

Jejich klíčový muž Michael Krmenčík dal tři góly, ten rozhodující ve 109. minutě. „Krmenčík, Limberský, to je kvalita,“ uznal Labík.

Aby ne, Plzeň je plná reprezentantů, borců omlácených vyhlášenou Ligou mistrů, v níž nastupovali ještě minulý podzim.

Například David Limberský odkroutil v české nejvyšší soutěži skoro čtyři stovky zápasů. Z chlumeckého kádru má zkušenost s první ligou jen matador Tomáš Sedláček, ale ten ve středu nemohl kvůli zranění nastoupit.

Přesto domácí favorita prohnali. „Měli jsme co dělat. Nakonec jsme to i se štěstím otočili,“ přiznal obránce Luděk Pernica.

Chlumečtí poprvé udeřili ve 20. minutě, kdy se trefil snajpr Tomáš Bastin. „Ani se nedivím. Studoval jsem si jeho kariéru a u každého druhého zápasu má jeden nebo dva míčky. Góly dává pravidelně,“ uznal sílu soka zadák Pernica.

Navíc Bastin chvíli po přestávce ještě zvýšil. „A potom jsme měli přidat třetí gól. Některý z protiútoků jsme mohli dotáhnout,“ litoval trenér Kraus.

Nepovedlo se a Plzeň změnila střídáními děj duelu. Na hrot přišli habáni Krmenčík s Tomášem Chorým, do obrany stále skvělý Limberský.

Plzeň bleskově vyrovnala, a to během dvou minut. Navíc se sedm minut před koncem propracovala ke třetí brance. Jenže na poslední chvíli vyrovnal Jan Labík.

„Nic většího jsem nezažil,“ rozplýval se. „My půjdeme zítra do práce a kluci z Plzně na hřiště. Přitom jsme hráli vyrovnaně,“ vystihl hlavní motiv odpoledne.

Jeho tým prostě vyhrál - i když nakonec padl. Plzeň po vítězné brance zdržovala, bála se. „To je asi nejvíc,“ usmál se Kraus.

FK Chlumec nad Cidlinou – FC Viktoria Plzeň 3:4 v prodl. (1:0, 2:3)

Fakta - branky: 20. a 48. Bastin, 90. Labík – 74., 75. a 109. Krmenčík, 83. Pernica. Rozhodčí: Berka – Hock, Melichar. ŽK: Jarkovský, Čáp, Bastin, Žahourek, Trávníček, Labík, Petr – Hubník, Limberský, Chorý. Diváci: 3893.
Chlumec nad Cidlinou: Petr – Veselka, Havel, Jarkovský (110. Koubek), Žahourek (88. J. Kučera) – Novotný (69. Trávníček), Kopáč, Čáp, T. Labík – Korba (80. J. Labík) – Bastin. Trenér: J. Kraus.
Plzeň: Kozáčik – Hubník, Pernica, Hejda, Hloušek – Hořava (107. Kalvach), Procházka – Kayamba, Janošek (70. Chorý), Mihálik (57. Limberský) – Beauguel (57. Krmenčík). Trenér: P. Vrba.