U fotbalu na Rychnovsku se sice nepohybuje tak dlouho, ale jeho práce je vidět. Fotograf Petr Reichl mapuje fotbalové dění v okrese už pěknou řádku let. Fotbal sice sám nehrál, ale přivedl ho k němu jeho syn Lukáš. „Ten chodil na fotbal k trenérovi Jaroslavu Zimmerovi, který klukům vždy na začátku týdne říkal, aby se kluci zeptali tátů, kdo s námi o víkendu pojede jako řidič. Lukáš ovšem tuto otázku neřešil. Klidně trenérovi odpověděl, že jedu. Pak přišel domů a jen mi to oznámil. A tak jsem se postupně stal součástí týmu, který tenkrát vyhrál Východočeský přebor starších žáků a zajistil Rychnovu postup do I. ligy,“ vzpomíná na svoje začátky u fotbalu na konci devadesátých let Reichl.

Poté se dostal k práci sekretáře v rychnovském Spartaku, kde zachránil i spoustu historický fotografií. První s fotbalovým týmem se datuje na rok 1913. To v kádru místního klubu, který původně vznikl v roce 1906, nastupovali hráči Bernard, Stodůlka, Stodůlka st., Jindra, Vitvera, Michálek, Legr, Folk, Horyna a Hovorka.

Václav Nidrle.
Střelce dávala do kupy celá hospoda, vzpomíná Václav Nidrle

„Když jsem převzal celý Spartak, tak se v kanceláři válelo spousta fotek. Některé se ztratily a některé jsem časem naskenoval a schoval. Popravdě řečeno, spoustu lidí na těch fotkách jsem znal, když ne, tak jsem se snažil doptat pamětníků. Byly tam opravdové klenoty, jsem rád, že se je povedlo zachránit,“ říká s nadšením Reichl.

Slavné zápasy

O tom, že se v Rychnově hrály i velké zápasy, se bavit nemusíme. V roce 1953 se začal stavět nový stadion. Jeho slavnostní otevření bylo o 11 let později ve velkém stylu. K zápasu totiž přijel hradecký Spartak, který v té době trénoval legendární Josef Bican.

Hradec potvrdil roli favorita. V plné ligové sestavě přehrál Rychnov 10:0. Následoval zápas starých gard, přijela pražská Slavia. „Bohužel na tenhle moment nějakou extra vzpomínku nemám, ale musela to být velká sláva,“ myslí si Reichl.

Sparta s hvězdami

Další nezapomenutelný zápas přišel v roce 1996. Do Rychnova zamířila pražská Sparta k 3. kolu Poháru ČMFS. Cestu na stadion si tehdy našlo 6000 diváků! „Ulice kolem hřiště byly neskutečně zaplněné, auto na autě,“ přibližuje Reichl. Sparta i se svými hvězdami vyhrála jasně 6:0. Odveta přišla v roce 2013, kdy se uspořádal retro zápas. Přátelský zápas tehdy vyhrál Rychnov 4:3, v jehož řadách nastoupil i olympijský vítěz Roman Šebrle. Akce vyšla na jedničku. Co však těší Reichla nejvíce? „Pro mě jako sekretáře bylo největším potěšením a zadostiučiněním, že jsme přitáhli k fotbalu velké množství kluků. Měli jsme mužstva ve všech mládežnických kategoriích, jak v kraji, tak i v okrese,“ uzavírá fotograf.

Jak to bude? Kopnou si na jaře fotbalisté do míče? Spíš to vypadá, že ne.
Už si asi nekopneme, sílí názor. Snad v létě

Petr Reichl, fotograf

Na jeho webu www.fotbalfoto.cz se můžete podívat na opravdu unikátní historické fotky Spartaku Rychnov nad Kněžnou, některé i ze začátku 20. století. Nenajdete tam však pouze staré snímky, ale i ty současné, protože Petr Reichl s nadšením fotí všechny soutěže na Rychnovsku. V jeho galeriích jsou i snímky ze soutěží mládeže.