Kábrta zvolili čtenáři Deníku jako nejlepšího hráče podzimní části sezony. A nutno podotknout, že zaslouženě. Vedle kapitána rostou nadějní mladíci. Kde však on vidí největší zápasové přednosti svého týmu? „Obranná činnost a nesmrtelný střelec Zajíček,“ říká.

Honzo, jak zpětně hodnotíte podzimní část sezony?
Asi bych to zhodnotil jako neurazí, nenadchne. Kdybychom měli o pár bodů více, byla by spokojenost, ale zklamaní taky nejsme. V první půlce podzimu se nám dařilo více, v té druhé už pak méně.

Po velice vydařeném vstupu do sezony přišel od 8. kola lehčí výsledkový útlum, čím to?
Máme dost mladý tým, pro který je těžké udržet vysoký standard v zápasech a opakovat ho víkend co víkend. Navíc letos je přebor opravdu velice vyrovnaný, takže v zápasech často rozhodují drobnosti. A nám se zkrátka od toho kola moc nedařilo, i když i tam jsme udělali slušné výsledky, například jsme porazili Solnici a přivezli bod z Chlumce, odkud jsme si zatím většinou vozili nadílku.

Byl to proti Solnici nejlepší podzimní mač?
Nevím jestli nejlepší. Dařilo se nám eliminovat kvalitní ofenzivu Solnice, vyhráli jsme díky dobré defenzivě a velké bojovnosti, i když soupeř byl fotbalovější. Zápas jsme rozhodli ze standardních situací.

Inkasovali jste jednadvacet branek, jste s tím jako kapitán a dirigent obrany spokojený?
Úplně spokojený nejsem. Naše hra je založená na obraně a 21 obdržených branek je více, než bychom si představovali. Taky jsme trochu omladili stoperskou dvojici, kdy mě bohužel opustil Standa Pohl a nahradil ho o více jak 10 let mladší Štěpán Vacek. Myslím, že nám to spolu sedí a na jaře bude obdržených branek ještě méně.

(Jestli se chcete dozvědět, proč Jan Kábrt v boji o titul přeje Náchodu a proč je pořád v Rychnově, pokračujte ve čtení v placeném obsahu Deníku).

Na čem především je potřeba zapracovat v zimní přípravě?
Jako každou zimu je potřeba trochu něco naběhat. Na práci s míčem, konkrétně na kvalitě prvního doteku, který je rozhodující, a na rychlosti.

Kde jsou podle vás naopak největší přednosti současného kádru Rychnova? Jaká je kabina?
Šíře kádru, tréninková morálka. Na tréninku se nás schází 25 – 30 a to se lépe něco natrénuje, než když se trénuje třeba v osmi lidech. V zápasech je pak naše přednost obranná činnost a nesmrtelný střelec Zajíček. Jak už jsem říkal, máme hodně mladý tým, až na výjimky. V rychnovské kabině mě to baví, je to i jeden z důvodů, proč tu pořád jsem.

S jakým umístěním budete spokojený po odehrání 30. kol?
Byl bych spokojený s umístěním do 5. místa, ale jak jsem už psal, přebor je letos opravdu vyrovnaný a uvidíme, jak se nám bude dařit.

Kdo podle vás letos krajský přebor vyhraje?
Jeden z trojice Solnice, Police, Náchod. Přál bych to Náchodu a jejich trenérskému tandemu Martin Malý a ještě menší Patrik Simon.

Kdy jste začali zimní přípravu? Jak probíhá?
Začali jsme brzy, 5. ledna. Příprava probíhá převážně na rychnovské umělce. Máme tam tradiční soustředění v Ústí nad Orlicí. Od poloviny ledna pak máme každý víkend přípravné utkání proti kvalitním soupeřům.

Libor Vacho odchytal na podzim utkání proti Rychnovu, jinak řídil Polici z lavičky.
V Polici chtějí alespoň jeden pohár: Uděláme pro to všechno, slibuje kouč Vacho

V minulosti jste působil i v pražské Spartě, kdo vás tam tehdy vedl, jak na ty roky vzpomínáte?
Působil jsem tam tři roky v dorosteneckých kategoriích. Vzpomínám na to spíš jako na školu života, v 15 letech jsem si sbalil věci a v podstatě se odstěhoval z Náchoda do Prahy. Tréninkové centrum na Strahově bylo hodně nadstandardní, tréninkové plochy, kvalitní trenéři, vybavení, zázemí, regenerace – Sparta má pro vývoj mladých fotbalistů ideální podmínky. Mě tam přivedl pan Čvančara, pod kterým už jsem hrál v Hradci Králové, poté se nám trenéři docela točili, protože našemu ročníku se úplně nedařilo. Vzpomínám si například na pořádný fén v jedné kabině od pana Požára.

Sledujete stále tým z Letné? Vyhraje letos titul?
Sleduju celou českou ligu. Spartu, ale stejně tak Slavii i Plzeň v evropských pohárech. Je dobře, že se jim tam daří. Titul může Sparta vyhrát, mají dobře našlápnuto, ale myslím si, že se budou se Slavií přetahovat do posledních kol.

Jan Kábrt.Jan Kábrt.Zdroj: archiv hráče

Hrával jste i v Hradci, už jste se byl podívat na novém stadionu?
Na stadionu jsem byl, ale paradoxně ne na Hradci. S dcerou jsem navštívili zápas české reprezentace žen v Lize národů proti Bosně a Hercegovině.

Jak těžké bude, aby se Votroci udrželi v lize?
Těžké to bude. Nevypadá, že by přes zimu posílili. Ale věřím trenéru Kotalovi, že Votroky dobře připraví a na jaře se vyhnou bojům o záchranu.


Načítám tabulku ...