Fotbalisté kocbeřské Jiskry se v létě po krátké anabázi v I. B třídě vrátili do okresního přeboru a v něm se na podzim pokoušejí o co nejlepší umístění, které by jim pokud možno zajistilo návrat do krajské soutěže.

V roli kapitána často tým přivádí do zápasů extrutnovský středopolař Pavel Matějka (25) a právě on byl po dvanáctém kole na Trutnovsku vyhlášen Kanonýrem víkendu. Třemi góly se totiž podílel na kanonádě svého týmu v utkání na půdě Svobody nad Úpou (9:1).

Pavle, v posledních dvou duelech váš tým nastřílel dohromady devatenáct branek. Čím si to vysvětlujete? Velkým výkonnostním rozdílem mezi vámi a soupeři nebo střeleckou nenasytností celého týmu?

Oba zápasy jsme po výsledkové stránce zvládli velmi dobře. Po stránce herní to nebylo úplně ideální. Nechci tady nijak snižovat kvalitu soupeřů, když se podíváte do tabulky a na výsledky zápasů, tak tyto výsledky nejsou v tomto ročníku ničím ojedinělým. Ba naopak je podle mě méně vyrovnaných zápasů

close Pavel Matějka v gólové šanci info Zdroj: Zdeněk Matura zoom_in Pavel Matějka v gólové šanci Jak byste po návratu Jiskry z kraje zhodnotil úroveň Okresního přeboru na Trutnovsku?

Musím říct, že skok mezi okresním přeborem a I. B třídou určitě je, ale není až tak závratný. Největší rozdíl je podle mě ve vyrovnanosti týmů. V I. B třídě každý mohl každého obrat o body. V okrese je velký rozdíl mezi vrškem tabulky a jejím spodkem. První polovina tabulky je vcelku herně vyrovnaná, prozatím se zdá být výsledkově odskočená pouze Hajnice. Spodní část tabulky má často problém vůbec poskládat tým na zápas, to se pak rapidně projevuje na jejich výsledcích.

V aktuální tabulce vám patří druhá příčka za vedoucí a dosud bodově stoprocentní Jiskrou Hajnice. Je to umístění, které vás naplňuje?

S druhou příčkou jsme spokojení. Zápasy proti Starým Bukům a Hajnici se nám nepovedly, proto na lepší umístění nyní nemůžeme pomýšlet. Teď se soustředíme pouze na sebe, jdeme zápas od zápasu. Chceme stabilizovat kádr a více zapojit do sestavy naše mladé hráče.

Co schází k tomu, aby Jiskra tabulce vévodila?

Je to právě ta stabilizace kádru. Potřebovali bychom mít adekvátní náhradu za hráče ze základní sestavy. Nezvládli jsme dva zápasy, v obou jsme byli značně oslabeni, naopak soupeř byl v plném složení. Takže potřebujeme i trochu štěstí, aby se nám nemoci a zranění vyhýbaly.


Načítám tabulku ...

Vy navíc celý podzim hrajete na trávnících svých soupeřů. Jak velkou komplikací je fakt, že nemůžete využívat vlastní hřiště?

Komplikace to určitě je, ale máme dost zkušený tým, abychom si s tím poradili. Doufám, že na jaře na domácím trávníku budeme ještě silnější.

Těšíte se o to víc na jarní část, kdy se TJ Jiskra Kocbeře konečně vrátí do domácího areálu, doplněného o zrekonstruované zázemí?

Zázemí vypadá nádherně. Všichni hráči se těší, až bude rekonstrukce hotová a my vše budeme moci plně využívat.

Víkendové hattricky
Daniel Haider (Horní Maršov)
Pavel Matějka (Kocbeře)
Dominik Šulitka (Lánov)
Tomáš Tyrner (Malé Svatoňovice)

V minulém kole jste k vítězství svého týmu přispěl hattrickem. To se vám nestává často. Jak jste si užil takový střelecký koncert?

V okrese se každý zápas dostanu do nějaké šance, prozatím jsem se ale trefil vždy maximálně jednou. Sám jsem si říkal, že bych mohl dávat i více branek. Konečně se to povedlo a jsem za to samozřejmě rád.

Vzpomenete si ještě, jak branky padaly? Popište tu, která se vám povedla nejlépe?

Všechny branky si pamatuji, dvě jsem vstřelil hlavou a poslední nohou. Nejhezčí byla nejspíše ta první, kdy mi Martin Kilevník poslal do vápna milimetrovou přihrávku na hlavu a já na zadní tyči takzvanou rybičkou zakončil.

Je vám teprve 25 let, přesto patříte k oporám Jiskry. Není vám okresní přebor málo? Přece jen jste oblékal dres Trutnova či Pardubic?

V současné době jsem rád tam, kde jsem. Fotbal hraji již jen pro radost. Cpát se do vyšší soutěže mi teď nedává smysl, protože z časového hlediska bych nestíhal tréninky a tady v Kocbeřích mi se vším vyjdou vstříc.

close Kocbeřská Jiskra byla v derby na půdě Bílé řemešné úspěšná jak v utkání okresního přeboru, tak ve druhém kole okresního poháru. info Zdroj: Zdeněk Matura zoom_in Kocbeřská Jiskra byla v derby na půdě Bílé řemešné úspěšná jak v utkání okresního přeboru, tak ve druhém kole okresního poháru.

Kterou fotbalovou štaci byste vlastně označil za vaši vůbec nejúspěšnější? Kde jste zažil největší fotbalový úspěch?

Jednoznačně v Pardubicích. Do kategorie dorostu jsem byl kapitánem a oporou týmu, poté jsem se dostal do A týmu mužů, kde jsem však nedostal příležitost a moje hráčská kariéra začala upadat. Přesto však na Pardubice nemohu zapomenout a vždy na ně budu vzpomínat jenom v dobrém.

Není tajemstvím, že vedle hraní fotbalu se výrazně věnujete trénování. Jak se vám momentálně daří a kam byste to jako kouč chtěl dotáhnout?

Od minulého roku jsem šéftrenérem mládeže v Trutnově. Denně jsem na fotbalovém hřišti, trénuji mladé fotbalisty a komunikuji s trenéry. Trénování mladých fotbalistů mě naplňuje. Jsem na začátku své trenérské kariéry, neustále se něco nového učím a pořád je co zlepšovat. Cíle mám, ale jdu krok po kroku a uvidíme, co mi budoucnost nabídne.

Zpět k aktivnímu hraní. Ve zbývajících kolech Kocbeře čekají duely v Bohuslavicích, Mladých Bukách a v trutnovském azylu s Žacléří. Kde očekáváte nejtěžší překážku?

Počítám, že všechny tři zápasy nebudou jednoduché. Nejtěžším soupeřem budou určitě Mladé Buky. Na domácím hřišti jsou velmi silné.

Odbočím od okresního fotbalu. Jak byste zhodnotil hráčskou i rozhodcovskou kariéru bráchy Jakuba? Několik zápasů jste spolu odehráli, věříte, že si spolu ještě někdy zahrajete v jednom dresu?

Myslím si, že kdyby můj brácha i nyní půlroku naplno trénoval, dokázal by se prosadit klidně v první lize. Kuba se však vidí již v pozici rozhodčího, v čemž ho podporuji a doufám, že se i v této roli prosadí a dostane se mezi nejlepší v České republice. Má proto všechny předpoklady, nyní to je jenom na něm. Určitě si v budoucnu společně zahrajeme v jednom dresu, o tom nepochybuji.

Na závěr odlehčení: Příjmení Matějka se objevilo také v oblíbeném seriálu Okresní přebor, kde mecenáše Luboše Matějku ztvárnil herec Pavel Nečas. Stalo se vám někdy, že by vás k němu kamarádi přirovnávali?

(usmívá se) Nějaké srandičky jsem slýchával, ale bylo to v době, kdy se seriál rozjížděl a všichni z něj byli unešení. Později to opadlo.


Načítám výsledky ...