Je favoritem, ostatně kauza Příbram ho zničila jen na pár měsíců. Tehdejší první muž asociace Miroslav Pelta přitom reagoval ostrými slovy: „Řekl jsem, že je škoda, že nemáme paragraf na trest smrti, ale jen doživotí. To znamená ztráta členství ve FAČR.“

Rychle se vrátil

Jenže Pelta byl obviněn z dotačních machinací, z asociace odešel a Pilný se vrátil už v září 2017. Na začátku roku 2018 pak byl zvolen trutnovským předsedou.

„Jestliže tu je předsedou pan Pilný, který proslul řekněme smutnou kauzou, tak se dost divím, že tu nikomu nevadí. Že jej vede člověk, který ve fotbalovém životě takhle pochybil. Jak se říká, každý si zaslouží nějakou druhou šanci, to ano, ale aby po takové kauze dělal dál předsedu, to není dobře,“ řekl nedávno internacionál Vladimír Šmicer, jenž je tváří takzvané Fevoluce, spolku, který se snaží změnit poměry ve fotbale.

Také na Trutnovsku se její myšlenky zalíbily. Prosadit je chce skupina kolem Jiřího Skučka, Pilného soupeře v boji o předsednické křeslo.

„Ale já jsem o kandidatuře přemýšlel už v létě,“ vysvětluje Skuček, že jej k rozhodnutí nehnalo „pouze“ podzimní zadržení bývalého předsedy asociace Romana Berbra, jež odstartovalo snahy Fevoluce.

Skuček a jeho pomocníci se Šmicerem nesouzní v jedné věci. Opileckou aféru nezmiňují při objasnění, proč chtějí sesadit Pilného.

„On je předseda, sekretář a výkonný výbor dohromady. Přirovnal bych ho k Babišovi, ten také dle svých slov zvládá a dělá všechno sám a říká: Nikdy neodstoupím, nikdy,“ popisuje Stanislav Mlejnek, jenž se bude ucházet o místo ve výkonném výboru.

To je tedy konkrétní věc. O dalších se mluví, bohužel, trochu zaobaleně. Ale tak už to ve fotbale bývá.

„Marek svoji práci pro okresní kopanou zvládá dobře. Ale jde o druhou stránku, na kterou se neustále ukazuje,“ pronesl například Skuček. „To, že většinou vládnou rozhodčí, dobré není. Rozhodčí by se měli spíše zajímat o rozhodcovskou sféru,“ pokračoval. „To, že je Marek rozhodčí, asi problém není. Jde však u druhou věc, o které všichni víme. To si myslím, že je problém,“ doplnil.

Konkrétnější nebyl, ale zkusme jeho slova rozklíčovat. Pilný má jednoznačně dobré vztahy s garniturou kolem Berbra, i když to opakovaně bagatelizuje slovy „viděl jsem se s ním asi třikrát za pět let“.

Prostředí rozhodčích mu je vlastní, příjemné. Proto si ho rozhodně nechtějí rozházet dva ze tří velkých klubů z regionu. Divizní Trutnov i Dvůr Králové podle posledních informací budou hlasovat pro něj. Proti půjde Vrchlabí, účastník krajského přeboru.