Stadion pod Hankovým domem ve Dvoře Králové nad Labem se ve středu dopoledne stal dějištěm nevšední fotbalové akce. Takřka celý jej obsadili žáci a žákyně mateřských škol z města a okolí, aby spolu odehráli prestižní turnaj, který pro řadu dětí byl vůbec prvním seznámením s fotbalem.

Na závěrečný Svátek fotbalu se do Hradce Králové vydají obě družstva žáků ZŠ Javornická z Rychnova nad Kněžnou.
Déšť školáky nezastavil. Svátek fotbalu si užijí žáci z Rychnova n. K. a Náchoda

Organizace se chopily Mateřská škola Elišky Krásnohorské spolu s Grassroots trenérem mládeže Alešem Zahálkou, jenž vystupuje pod hlavičkou Fotbalové asociace České republiky. Ten brzy ráno na trávníku přivítal sedm družstev, která dorazila s jasným cílem – poměřit síly s konkurencí a pokusit se na rok získat krásný putovní pohár.

Vedle žáčků z královédvorských školek dorazili také reprezentanti MŠ Bílá Třemešná a svými výkony se na skvěle připraveném zeleném pažitu rozhodně neztratili, ba naopak.

Společný snímek všech zúčastněných družstev s fanoušky z řad spolužáků a spolužaček.Společný snímek všech zúčastněných družstev s fanoušky z řad spolužáků a spolužaček.Zdroj: Miloš Valášek

Celý turnaj probíhal bez jakýchkoliv prostojů, na čemž měli podíl pomocníci z místního fotbalového oddílu Andrea Šrámková s Patrikem Rejchrtem. Ti se ujali role rozhodčích a všechny zápasy zvládli s bravurou.

Na hřišti se od úvodních minut nejlépe dařilo klukům a holkám z Mateřské školy Slunečná. Tým pojmenovaný „Bílá pastelka“ prošel turnajem bez jediného zaváhání a porazil všechny své soupeře. Na druhém místě skončila „Žlutá pastelka“ ze stejné školky a pomyslný bronz získaly děti z Bílé Třemešné.

Spousta školek po celé republice dělí své třídy dle zvířecích miláčků a podobné týmy také na turnaj přivezli zbylí účastníci, kteří se od čtvrté do sedmé pozice umístili v pořadí Opičky, Medvídci, Papoušci a Berušky.

Fotogalerie jednotlivých družstev ze středečního turnaje mateřských škol:

Výsledky a konečná umístění však v při tomto fotbalovém klání nebyly vůbec důležité. Účastnické medaile a diplomy si domů odnesly všechny děti a spolu s nimi i zážitek, který řadu z nich jistě přesvědčí se fotbalu věnovat i nadále.

Obě družstva žáků ZŠ Javornická z Rychnova nad Kněžnou se na začátku června vydají na závěrečný Svátek fotbalu se do Hradce Králové.
Od náročné tvorby nominace, přes pláč po první prohře až k dvojí vítězné radosti

Však právě to je hlavním cílem akce, která ve středu na břehu Labe rozhodně nebyla ničím novým. Vždyť projekt „Můj první gól“ probíhá na spoustě míst nejen Královéhradeckého kraje a jeho organizátoři vždy věří, že se jim na fotbalové trávníky vrátí nejeden jeho účastník.

Můj první gól je projekt zaměřený na začínající mladé fotbalisty a fotbalistky, zejména pak na kontinuální podporu náborové činnosti fotbalových klubů a fotbalové mládeže v České republice. Primárním cílem projektu je rozšíření členské základny Fotbalové asociace České republiky a sekundárně pak budování pozitivní image fotbalu v České republice za pomoci příběhů slavných fotbalistů či osobností s fotbalem spjatých, kdy spojujícím prvkem jsou právě první góly.

Všechna družstva na konci turnaje obdržela medaile a účastnické diplomy:

Mimochodem středeční dění pod Hankovým domem probíhalo i ve skvělé atmosféře, o kterou se z tribuny stadionu postarali spolužáci malých fotbalistů a fotbalistek. Okolo hřiště nemohli chybět rodinní příslušníci a všichni společně se jistě těší na další ročník této akce. Kdo ví, třeba se jí příště zúčastní ještě více mateřských škol.

Vítězná Bílá pastelka slavila triumf podobně jako v neděli čeští hokejisté:

Zdroj: Deník/Tomáš Otradovský