Třiačtyřicetiletý trenér stojí před další výzvou. Dát do kupy takový manšaft, který bude konkurence schopný ve FORTUNA:LIZE. Předpokladem je nejen kvalita, talent či potenciál hráčů, ale také elán. A ten z nich od úvodu letní přípravy jen tryská.

„Kluci byli natěšeni. Asi tři týdny neviděli balon a kamarády z party (úsměv). V pondělí absolvovali testy, v úterý ráno jsme byli v posilovně. Na dva dny toho bylo docela dost ale pracují pilně. Máme vesměs mladý tým, ale matadoři Pája Černý i Kamil Vacek odjezdili odpolední trénink na hřišti fantasticky,“ říká Radoslav Kováč v rozhovoru pro Deník.

Kvůli baráži se už tak krátký čas letní přípravy ještě zkrátil. Přináší to nějaké problémy?

Nepřináší. Po psychicky velmi náročné sezoně jsme především chtěli, aby si kluci vyčistili hlavy. Měsíc na přípravu je v létě vcelku normální. Letos je to trochu kratší, ale věřím, že nám tato doba bude stačit.

Musí se upravovat nějak program, například urychlit intenzitu tréninků?

Hráči dostali dvanáct dní úplné volno a pak týden plnili individuální plány. Byly v nich zahrnuty běhy, které kombinovali s posilovnou. Nevyžadovali jsme po nich tak vysokou intenzitu jako před půl rokem. Bylo to spíš o tom, aby se udrželi v kondici. Za těch čtrnáct dní odpočinku se toho moc neztratí.

Dají se v uvozovkách vypůjčit síly ještě ze zimní přípravy?

To už je pryč. Kondici nejvíce dobíjejí zápasy. Takže podle mě je vždycky nejdůležitější je ten zápasový rytmus.

Pardubičtí fotbalisté zahájili letní přípravu i s novými akvizicemi.
Pardubice zahájily letní přípravu. Od začátku jedou na vysoké otáčky

Jak bude vypadat struktura letní přípravy FK Pardubice?

Týdenní plány už máme dané. Některý den budeme trénovat dvoufázově. Jindy se sejdeme jednou. Do toho jsme vložili čtyři přáteláky. Nakonec zůstaneme celou dobu v Pardubicích. Zejména na Vinici s regenerací v CFIG Areně. Je tady všechno, co potřebujeme. Na žádné soustředění nejedeme, což nám nevadí. Máme nový stadion. Je to fajn.

Co jste říkal nadšení vašich svěřenců na prvním tréninku?

No jo, kluci byli natěšeni. Asi tři týdny neviděli balon a kamarády z party (úsměv). V pondělí absolvovali testy, v úterý ráno jsme byli v posilovně. Na dva dny toho bylo docela dost ale pracují pilně. Máme vesměs mladý tým, ale matadoři Pája Černý i Kamil Vacek odjezdili odpolední trénink fantasticky.

(Chcete vědět, jak je trenér Kováč spokojen s doplněním kádru a co říká na příchody ale i odchody? Přejděte do placeného obsahu Deníku.)

Adaptace musí být rychlá

Otázka na tělo. Vrátili se hráči už v takovém stavu, že by mohli naskočit ihned do mistrovského zápasu?

(zamyslí se) To určitě ne. Potřebují znovu nabrat takový ten herní rytmus a dostat zápasy do sebe. Samozřejmě by po fyzické stránce by to zvládli.

Tím, že není moc času na rozjímání, musí ihned následovat herní příprava. Výsledky i hra budou tudíž zkreslené…

První týden přípravy bude hodně náročný a intenzivní. Už v sobotu jedeme do Německa zahrát si proti týmu ze druhé Bundesligy. Norimberk je těžký soupeř, ale my jsme to tak chtěli. Dostali jsme nabídku a taková se neodmítá. Když je ta možnost, chceme hrát s těmi nejsilnějšími. Přestože půjdeme do zápasu z plné zátěže, je pro nás super zjistit, jak na tom jsme. A každý zápas chceme vyhrát…

Co vůbec říkáte na výběr soupeřů pro testovací zápasy?

Jsem spojený. Kromě Norimberku a Košic máme dva zápasy s týmy z druhé ligy. Pražskou Duklu a derbíčko s Chrudimí. Už se těšíme (pousměje se).

V nově zrekonstruované CFIG Areně se odehrál první fotbalový zápas Fortuna ligy mezi FK Pardubice a SK Slavia Praha. Vít Zavřel (vpravo) pomáhal přestříhávat slavnostní pásku.
Řekli si: Pojďme vrátit fotbal do města. Teď hrají na novém stadionu první ligu

Jak je zatím spokojen s doplněním kádru?

Pochopitelně jsme spokojeni. Udělali jsme totiž některé hráče tak, že jsme je koupili. To je pro klub hrozně dobře. Samozřejmě máme i nějaké hostovačky. Jsou mezi nimi i hráči, kteří dokazovali kvalitu rok až dva ve druhé lize. Přestože ligu nehráli, tak věříme, že jsou na ni připraveni. Času moc není, a tak ta adaptace u nich musí být rychlá. Ale je to u všech kluků stejné, protože Pardubice to tak mají nastavené.

S nadsázkou se dá říct: Ještě abyste nebyl spokojený, když jste se na výběru podílel…

Jako trenéři jsme se stoprocentně podíleli na příchodu všech hráčů. Komunikujeme se sportovním manažerem i sportovním ředitelem. Ve smyslu, co si o potencionálních příchodech myslíme. Každý si k tomu může říct svůj názor. Je to takhle správně, protože o správnosti volby chceme být všichni přesvědčeni. Ano, může se stát, že se netrefíme, ale prostě bereme i hráče, kteří neměli tolik dobrou minulou sezonu, nicméně vidíme v nich potenciál. No a kdyby tu dobrou sezonu měli, tak tady ani možná nejsou.

Pardubice zahájily letní přípravu i s novými akvizicemi.Radoslav Kováč přivítal na hřišti i nové akvizice.Zdroj: Radek Klier

Cestou hladovějších hráčů

Největší ryby, které uvízly v pardubických sítích jsou krajní bek Michal Surzyn, a gólman Antonín Kinský. Jste rád, ta tyto úlovky?

My jsme rádi, za každého hráče, který přišel. Surza je výborný hráč. V Pardubicích to zná a hrál tady dobře. Vidíme v něm obrovský potenciál. Tonda je velký talent českého fotbalu. Fascinuje mě jaký má ve dvaceti přehled a s jakým klidem chytá. Kromě Michala tady hrál i Vojta Patrák. Zajímavý je také Zlatan, tedy Tomáš Zlatohlávek. V jedné sezoně vstřelil devět gólů ve druhé lize. Je to rozený střelec, který přijde na hřiště a umí dát gól.

Zkoušíte ghanského fotbalistu jménem Paul Nkrumah. Máte rád ruskou ruletu, v tom smyslu, že hráč z Afriky jednou vyjde a podruhé ne?

Pozor. Už jsme ho testovali v jarní části. On byl jiný oproti stávajícím hráčům. Tak jsme si říkali, proč ho nevzít do přípravy. Ale hlavně je to ročník 2004, takže je u něj perspektiva a ještě se s ním dá pracovat. Je hrozně zajímavý v soubojích jeden na jednoho. Mohl by to být rozdílový hráč.

Sportovní ředitel FK Pardubice Vít Zavřel komentuje důvody, proč vedení muselo přistoupit ke zdražení permanentek.
Ceny nestřílíme od stolu, museli jsme zohlednit provozní náklady, tvrdí Zavřel

Naopak jste přišel o Dominiky: Kostku a Janoška. Co byste řekl na toto téma?

No, co říct ke Kosťovi. Věděli jsme, že mu končí smlouva. Chtěli jsme s ním jít do jednání, nakonec jsme se dozvěděli, že podepsal Mladé Boleslavi. Určitě tam dostal více peněz. Jen mě mrzí, že jsme do jednání ani nestačili vstoupit. Na druhou stranu mu rozumím. Škoda, že nám to neřekl dřív. Nezavolal. Minimálně Šejbičovi (sportovní manažer Martin Shejbal), který mu v kariéře hodně pomohl. Nicméně to respektuji. U Janyho jsme měli indicie, že by mohla přijít nějaká nabídka. Nakonec přišla a já mu to hrozně přeji. Pomohl nám devíti góly a měl fantastickou sezonu. Chtěl zkusit zahraničí a tomu nešlo zabránit. Ani jsme nechtěli.

Stal se FK Pardubice, poté co získal trvalý pobyt, vyhledávanější adresou?

Zlepšilo se to. Tím, že jsme se zachránili. Tím, že máme nový stadion, na který chodí hodně lidí. Adresa je pro ostatní určitě zajímavější.

Nabízí se vám sami hráči nebo jejich agenti?

Někdy občas se to stane. Ozvala se nám poměrně známá jména, která bych nerad konkretizoval. Ale s vedením jsme se shodli, že chceme jít jinou cestou. Řekněme, cestou hladovějších hráčů.