Hradecký trenér Miroslav Koubek oproti předchozím zápasům totálně překopal sestavu. Vsadil na rychlost a proti vicemistrovi vyslal základní jedenáctku, která se rozhodně nečekala. Na lavičce zůstalo útočné trio Pavel Dvořák, Erik Prekop a Daniel Vašulín. Jejich místa zaujali Štěpán Harazim, letní novic z Opavy, a pohybliví mladíci Jakub Rezek s Filipem Kubalou, hostující ze Slovácka. Od úvodních minut také naskočil stoper Jan Král, jenž nahradil Jakuba Klímu.

„Vítězství Sparty je zasloužené, ale pro nás je takhle vysoká prohra krutá. Neodpovídá srovnání výkonů,“ zdůraznil trenér Koubek. „Přijeli jsme si to se Spartou rozdat aktivně, protože nemá cenu tady zalézt a čekat na ránu,“ dodal.

FORTUNA:LIGA - 5. kolo:
Sparta Praha – Hradec Králové 4:0 (0:0). Branky: 67. a 88. Pešek, 54. Hložek, 72. Polidar. Rozhodčí: Machálek - Kříž, Vodrážka - Franěk (video). ŽK: Král, Kodeš, Donát, Harazim, Prekop (vš. Hradec). Diváci: 6263.
Sparta:Nita - Wiesner (86. Gabriel), Panák, Hancko, Polidar - Karabec (59. Karlsson), Sáček, Pavelka, Hložek (86. Souček), Pešek - Pulkrab (76. Drchal). Trenér: P. Vrba.
Hradec: Fendrich - Mejdr, Donát, Král, Urma (90.+3 Klíma) - Kodeš, Rada (76. Soukeník) - Harazim, Rezek (60. Prekop), Vlkanova (76. Vašulín) - Kubala (61. Dvořák). Trenér: M. Koubek.

Votroci se do favorita pustili jako rovný s rovným, byli aktivní, vysoko napadali a zápas rozhodně bavil. První šanci měla Sparta, která si postupně vytvořila převahu. Hradecký stoper Denis Donát podskočil míč, ale brankář Vilém Fendrich skvěle zasáhl proti osamocenému Matěji Pulkrabovi. Následně po rohu hlavičkoval zblízka vedle branky Filip Panák.

Po dvaceti minutách na obou stranách zaduněla branková konstrukce. A z pohledu Sparty mohl přijít šok. Hradecký obránce Král napálil sražený míč do břevna. Prakticky z protiútoku zase mohli vést Letenští, jenže mladík Karabec sám před prázdnou brankou nasměroval balón jen do tyče.

„Hradec nás vysoko presoval. Měli jsme s tím problém," přiznal Pavel Vrba, kouč Sparty. „Trochu jsme si to zavinili sami, ztráceli jsme míče a měli jsme tam dvě šance, z nichž jsme mohli dát góly, které by nás uklidnily," doplnil.

Ještě do přestávky uháněl na sparťanskou branku Kubala, ale gólman Nita vyběhnutím až za pokutové území šanci zmařil. Jeho protějšek Fendrich zase vytáhl ránu Michala Sáčka. Vedle pálil hostující kapitán Adam Vlkanova.

STŘELEC. Spartu proti Hradci nakopl gól Adama Hložka (vlevo).STŘELEC. Spartu proti Hradci nakopl gól Adama Hložka (vlevo).Zdroj: ČTK„Škoda prvního poločasu, kdy jsme z několika možností neskórovali, samozřejmě nás také podržel brankář Fendrich,“ poukázal Koubek.

Po změně stran sparťané zápas zlomili ve svůj prospěch. A vydatně je nakopl v 54. minutě první gól. Jako blesk z čistého nebe udeřil Hložek, ze strany se protáhl do šestnáctky a dělovkou jako z kanónu prostřelil Fendricha.

„Potom už jsme byli lepší, byli jsme klidnější na míči a přišly i branky," uvedl spokojený Vrba.

Spartě narostla křídla, a když v 67. minutě Jakub Pešek technickou střelou k tyči přidal druhý gól, bylo na trávníku už jen jedno mužstvo. V rudém dresu se ještě trefili Polidar a podruhé Pešek.

„Ve druhém poločase rozhodla kvalita Sparty v koncovce. Sil jsme měli dost, ale udělali jsme zbytečné chyby. Některé góly byly laciné,“ řekl Miroslav Koubek a dodal: „Body musíme udělat jinde. Tady jsme se chtěli o ně poprat, ale narazili jsme.“