V průměru chodilo do Malšovické arény přes sedm tisíc fanoušků (7 362). Dohromady se bylo na fotbal na soutoku Labe a Orlice podívat 110 426 diváků.

„Na začátku sezony jsme hodně pracovali na průzkumech u fanoušků. Myslím, že se vyplatilo. Dali jsme si cíl, kterým bylo 5 500 diváků, což jsme výrazně překonali. Panuje velká spokojenost,“ řekl Deníku marketingový ředitel FC Hradec Králové Aleš Havel.

Statistikám vládne Slavia (17 716) v závěsu je Sparta, ta má však nižší kapacitu stadionu. Průměrnou návštěvnost přes 9 000 fanoušků během domácích duelů překonaly ještě Baník (9 360) a Plzeň (9 030). Pak už jsou Hradečtí.

Ve městě pod Bílou věží je fotbal historicky velmi oblíbený. Klub bohužel nepříjemně dojížděl na to, že neměl důstojný stadion. Starý Malšák byl pro lidi velmi nekomfortní, navíc se na něm často hrála pouze druhá liga. Minulé dvě sezony Východočeši zase strávili v mladoboleslavském azylu. Ježdění do středních Čech bylo pro fanoušky velmi náročné, a to jak z časových, tak i finančních důvodů.

Fotogalerie: FORTUNA:LIGA - 30. kolo: FC Hradec Králové - SK Slavia Praha

Hlavně kvůli tomu byl Hradec loni nejhorší v lize. Ve městě automobilů jeho zápasy průměrně navštívilo 1 533 diváků. To vše se stavbou nové arény změnilo. Černobílí rázem patří mezi atraktivní místo na prvoligové mapce.

Pohled na plný stadion si užívá i současný hradecký kouč David Horejš. „Vážím si toho, v jakém počtu tady diváci chodí a vytváří atmosféru, je to něco neskutečného. Před každým zápasem opakujeme hráčům, že je to ohromná motivace. Chceme, aby zvedali kredit hlavně kvůli těm lidem. Stadion dostal klub úplně jinam a já jsem hrozně vděčný, že tady můžu být a jsem toho součástí,“ uvedl.

Návštěvnost na domácích zápasech Hradce v lize

České Budějovice 9 058
Zlín 8 567
Olomouc  9 150 
Jablonec 7 762 
Sparta Praha 9 300 (vyprodáno)
Teplice 6 412
Liberec 6 318
Plzeň 7 818 
Ostrava 5 075 
Bohemians Praha 6 118 
Mladá Boleslav 5 509
Pardubice 8 519
Karviná 5 508 
Slovácko 6 012 
Slavia Praha 9300 (vyprodáno)

Naopak u dna ligové tabulky, co se návštěvnosti týče, zůstávají „tradiční“ lokace. Nejméně táhne fotbal v Jablonci. Diváci příliš nechodí ani v Karviné či Mladé Boleslavi. Ani jeden z klubů se nedostal přes průměr 3 000 diváků. Zklamáním je pak Liberec, který tuto metu překonal jen těsně (3 080). To vše by ale určitě chtěl změnit nový majitel Ondřej Kania, jenž má se Severočechy velké plány.

Letošní ligový ročník je v návštěvnosti druhý nejlepší v historii. V průměru chodilo na stadiony 6 389 fanoušků. Více jich bylo pouze v sezoně 1996/1996 (7 155). Že se česká nejvyšší soutěž stává zajímavější, dokazuje i srovnání oproti loňsku. Tehdy chodilo v průměru „jen“ 5 528 diváků.

VELKÁ SATISFAKCE

Obloukem se znovu vracíme do Hradce Králové, ten na tom má velký podíl. Kromě skvělých příznivců, kteří si duely na krásném stadionu užívají, se snaží i klub. Už na začátku sezony přišel s novým logem a identitou. Začal se výrazně prodávat merch, což je vidět na každém domácím utkání. Příznivci chodí fandit v černobílých barvách.

„Těší mě to. Pozorujeme to nejenom na stadionu, ale i ve městě. I pro mě samotného je vidět děti, které nosí naše kšiltovky, šály, mikiny, velká satisfakce za práci, kterou tady děláme. Prodej merchandisingu se nám logicky od minulé sezony několikanásobně zvýšil. Zlepšovat se dá cokoliv, ale aktuálně jsme spokojeni i tady,“ dodal Havel.

close Tabulka návštěvnosti. info Zdroj: www.fortunaliga.cz zoom_in Tabulka návštěvnosti.