Fanoušci už si zvykli na bizár se zvířaty, která tipují výsledky fotbalových šampionátů. Mezi nejznámější zvířecí „jasnovidce“ patří chobotnice Paul, která předpovídala zápasy Německa na Euru 2008 a mistrovství světa 2010. Dařilo se jí to s neuvěřitelnou úspěšností 85 procent. Ještě úspěšnější ale byla slonice Nelly, která během tří šampionátů tipovala 33 zápasů a hned 30 jich uhodla.

Mexičtí fanoušci v tradičních maskách Lucha Libre
Kuriózní omezení v Kataru: Zmatky kolem masky, pro opilce mobilní záchytka

Přestože tahle zvířata trefovala výsledky s přesností moderního computeru, pořád se jednalo jen o náhodu. Zato výzkum společnost BCA Research je podloženými čísly a vychází ze skutečných dat. A právě tenhle nezávislý poskytovatel globálního investičního výzkumu a poradenství v oblasti investiční strategie sestavil matematický model pro nadcházející mistrovství světa v Kataru.

Predikci si nechal zpracovat odborný fotbalový časopis FourFourTwo. Výzkumníci z BCA Research využili data ze 192 zápasů skupinové fáze a 64 vyřazovacích utkání z posledních pěti mistrovství světa a navrch použili statistiky hráčů z videohry FIFA. Když se všechny údaje naházely do superpočítače, vznikla hodně lákavá predikce.

Obránce Machesteru United Raphael Varane v slzách.
Jsi zraněný? Máš smůlu. Fotbalový svátek v Kataru začíná trápit absence hvězd

Matematický model předpověděl finále snů, ve kterém se utkají Lionel Messi a Cristiano Ronaldo. Dvě legendy, které dosud mistrovství světa neopanovaly. A jak souboj největších fotbalových osobností nového milénia dopadne? Podle prognózy bude slavit Messi, jehož Argentina pokoří Portugalsko v penaltovém rozstřelu.

Chobotnice Paul uhodla vítěze MS 2010:

Zdroj: Youtube

V roce 2014 Messimu titul těsně unikl, když Argentina padla ve finále s Německem. Dočká se vysněné trofeje letos? Zatímco čísla a matematika hovoří jasně, bookmakeři to vidí jinak. Argentinu tipují pouze na čtvrté místo. Podle nich je jasným favoritem Brazílie v kurzu 5:1. Co si myslíte vy?