7. Sam Kerrová – 1,2 milionu
Kapitánka australské reprezentace je považována za jednu z nejlepších útočnic, která si kdy obula kopačky. Svědčí o tom mj. fakt, že byla nejlepší ligovou střelkyní na třech kontinentech – doma v Austrálii, v USA a v Anglii, kde válí v dresu Chelsea. Ženský fotbal má málo výraznějších postav.
Seznam jejích týmových i individuálních trofejí by vydal na samostatný článek, devětadvacetiletá hvězda by ale moc ráda přidala velký úspěch s národním týmem. Blízko byla už předloni na olympiádě v Tokiu, kde „Matildy“ došly až do semifinále a nakonec skončily čtvrté. Podaří se jim to zlepšit na domácím MS? Australanky musejí nejdřív postoupit ze skupiny, kde mají Kanadu, Irsko a Nigérii.
6. Jordyn Huitemaová – 1,6 milionu
Už v patnácti debutovala v seniorském národním týmu Kanady, v šestnácti vstřelila první reprezentační gól. Tahle vytáhlá útočnice (nyní dvaadvacetiletá) má před sebou velmi slibnou kariéru, ostatně již stačila získat olympijské zlato z Tokia.
Otázka je, jestli od fotbalu „nezdrhne“ do světa modelingu a reklamy, v němž velmi slušně vydělává. Na popularitě u zámořských fanoušků přidává slečně Huitemaové fakt, že chodí s profesionálním baseballistou Juliem Rodríguezem, jedním z nejlepších nováčků v MLB v loňské sezoně. Oba hrají za kluby v Seattlu. Předtím měla vztah s kanadským fotbalistou Alphonsem Daviesem z Bayernu Mnichov.
5. Megan Rapinoeová – 2,1 milionu
Je-li nějaká fotbalistka symbolem pro společenskou angažovanost daleko za hranicemi sportu, je jí právě tato již osmatřicetiletá Američanka. Záložnice proslulá nápadně barevnými účesy je vášnivou bojovnicí za práva komunity LGBT, za rovné příležitosti (a výdělky) pro ženy a proti rasismu. Zastává se i transgender sportovců. Výjimečné jsou i její fotbalové schopnosti, např. na OH v Londýně vstřelila v semifinále gól přímo z rohu.
Proslulou se stala její názorová přestřelka s tehdejším americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Před MS v roce 2019 kapitánka nároďáku Rapinoeová prohlásila, že v případě triumfu „v žádném případě nepůjde do zasr… Bílého domu“ na tradiční setkání s prezidentem. Trump posměšně zareagoval, že fotbalistky by měly turnaj nejdřív vyhrát, a až pak mluvit. A Američanky získaly zlato.
4. Marta – 2,7 milionu
Legendární Brazilka startuje v sedmatřiceti letech na svém šestém mistrovství světa (prý rovněž posledním, jak prohlásila) a na všech pěti předchozích dokázala skórovat. Mimochodem: gól dala také na pěti olympiádách v řadě. Hráčkou roku FIFA se stala šestkrát – poprvé v roce 2006, naposledy v roce 2018.
Marta (plným jménem Marta Vieira da Silva) je mnohými považována za nejlepší fotbalistku všech dob. Jedna věc jí ale ke spokojenému rozloučení s oslnivou kariérou schází: Brazilky ještě nikdy nevyhrály mistrovství světa ani olympiádu a právě zlatá medaile z velké mezinárodní akce je snem, za kterým se Marta stále žene.
3. Alexia Putellasová – 2,9 milionu
Hvězda Barcelony i španělského národního týmu je momentálně zřejmě nejlepší evropskou fotbalistkou. Ofenzivní záložnice, které to nejvíc jde na levém kraji, ale dokáže i tvořit hru či případně zaskočit v obraně, je dvojnásobnou držitelkou ženského Zlatého míče a dvakrát se stala Hráčkou roku FIFA. S Barcelonou třikrát vyhrála Ligu mistryň.
Tato hrdá Katalánka je kromě fotbalového umění známá bohatým tetováním, psíkem jménem Nala (má vlastní instagramový účet) a i když o svém osobním životě na veřejnosti moc nemluví, ví se, že dřív mj. chodila s jednou spoluhráčkou z Barcelony. Španělky na MS ve skupině hrají s Japonskem, Kostarikou a také nevyzpytatelnou Zambií.
2. Alex Morganová – 10,1 milionu
Popularitu a zásluhy této americké legendy lze snadno ilustrovat na jednom příkladu: před letošním MS byla v USA odhalena její (putovní) socha. Šestimetrová barevná Alex, vytvořená částečně pomocí 3D tiskárny, pózuje jako Socha svobody, zabalená do americké vlajky a s trofejí pro mistryně světa nad hlavou.
Čtyřiatřicetiletá útočnice má zlato z olympiády i z MS, za reprezentaci odehrála přes 200 zápasů a vstřelila v nich přes 120 gólů. Úspěšně se věnuje reklamě a showbyznysu, píše knižní bestsellery, propaguje veganství a s manželem Servandem Carrascem (rovněž fotbalistou) má dnes tříletou dceru. Za velkou louží už se z Morganové stala instituce a její slovo má značnou váhu.
1. Alisha Lehmannová – 13,9 milionu
Ani tenisový velikán Roger Federer nemá na Instagramu tolik fanoušků, jako tahle jeho fešná krajanka. Švýcarská fotbalistka patří k nejpopulárnějším sportovkyním vůbec, protože se nijak nestydí ukazovat momentky ze svého soukromí. A velmi dobře na tom vydělává – podle expertů každý její post má marketingovou hodnotu 6,7 milionu korun.
Má to i stinnou stránku. „Někteří lidé, kteří mě sledují, ani neví, že hraju fotbal,“ posteskla si Lehmannová před časem. Sama se chce nadále soustředit hlavně na sportovní kariéru a odmítá velmi lukrativní nabídky erotických webů. V Anglii hraje za Aston Villu a je oporou (i ozdobou) švýcarského nároďáku.
Kdo v žebříčku schází?
Mimo jsme nechali například chorvatskou reprezentantku Anu Markovičovou, která má na Instagramu skoro tři miliony followerů a mnozí ji považují za nejkrásnější fotbalistku planety (omlouváme se za toto poněkud nesportovní kritérium). Jenže Chorvatsko se na letošní MS nekvalifikovalo a Markovičová, útočnice Grasshopper Curych, tak na turnaji nehraje.
Podobné to je s velmi populární Venezuelankou Deynou Castellanosovou, působící v Manchesteru City (1,6 milionu sledujících). Ani jí, která se už v jednadvaceti letech stala reprezentační kapitánkou, se MS netýká.
To mladičká Mexičanka Norma Palafoxová dokonce ještě ani nedostala pozvánku do národního týmu. Přesto má přes dva miliony instagramových fanoušků. Ráda se pochlubí svými vnadnými křivkami a ve své vlasti se proslavila i účastí v jisté televizní reality show. Dokonce si kvůli tomu tehdy dala pauzu od fotbalu.