Letošní turnaj organizátoři vměstnali do dvou hracích dnů, když v tom prvním týmy bojovaly o účast ve finálové osmičce. Sem měl účast předem zajištěnou již zmiňovaný obhájce trofeje.

Po leckde dramatických soubojích se osmička nejlepších sešla při nedělním ranním nástupu a havlovický vodník mohl spolu s kapitány rozlosovat dvě čtvrtfinálové skupiny. V první si to o dvě postupová místa rozdávaly Atletico Chuligán Dobruška, Sůl a pepř Trutnov, Švery team Trutnov a Legia Hradec Králové. Do druhé vládce místních rybníků nalosoval HC THC Hvozdec, FC Cuba Libre Trutnov, Kodymku Praha a FC Sychrov.

POZOROVÁNÍ PLANET, I SIMULÁTOR NEHODY
V krásném havlovickém areálu bylo o zábavu postaráno jak na hřišti, tak mezi diváky. Opět nechyběly doprovodné akce, z nichž se tou nejzajímavější mohla pochlubit úpická hvězdárna. Její představitelé dorazili s obřím dalekohledem k pozorování planet na obloze, což pochopitelně budilo zájem nejen u dětí. V areálu nechyběl ani simulátor dopravní nehody a nad hřištěm létali papoušci Ara při ukázce volnoletectví.
Zpět ale k fotbalu. První semifinálový zápas proti sobě svedl favorizovaný Švery team s borci Sychrova. „Domácí“ dali i letos dohromady skvělý kádr, v němž hráli prim čerství účastníci evropského šampionátu amatérů (UEFA Region’s Cupu) Jan Šťastný a Martin Kejzlar. Právě druhý jmenovaný otevřel skóre a na vítězství 3:1 se dalšími trefami podíleli Ladislav Švertšal s Petrem Makovským. Gól Růžičky již na porážce Sychrovských nemohl nic změnit.

Druhé semifinále již tak gólově atraktivní nebylo. Bitvu dobrušských chuligánů s mladíky z Cuba Libre rozhodla jediná branka Čopíka. Poražení si spravili chuť v souboji o bronz, kde trefami Čápa a Ducha porazili Sychrov 2:0.

Kdo čekal vyrovnanou bitvu ve finále, byl zklamán. Zatímco Švery team do utkání vyslal dostatečně široký kádr, hráče z Dobrušky trápil malý počet navíc ne úplně zdravých plejerů. V prvních deseti minutách byl ještě duel vyrovnaný, ve zbytku čtyřicetiminutové hry favorit jasně dominoval. Hattrickem se zaskvěl Kejzlar, po gólu přidali Zieris, Polák, Kruliš st. i oba bratři Švertšalové.

INDIVIDUÁLNÍ OCENĚNÍ
Nejlepší střelec - Daniel Duch (Cuba Libre)⋌5 branek
Nejlepší brankář - Jaroslav Klofanda (Atletico Dobr.)
Nejlepší hráč - Martin Kejzlar (Švery team Trutnov)
Speciální ocenění - všichni pořadatelé

Manažer vítězů: O hattrick se za rok určitě pokusíme

Nespočet turnajových vítězství za sebou má parta, která si už roky říká Švery team. Za trutnovský celek si již zahrála řada hráčů, kostra je ale stále stejná. O nominace se stará starší z bratrů Švertšalů Ladislav a jak vidno, loni i letos měl šťastnou ruku. Který z dosavadních čtyř triumfů byl nejtěžší?

Všechny předchozí tři měly něco do sebe. Letos ale byla situace opačná. „Po pravdě, byli jsme zklamaní, že spousta týmů nepřijela. Je to velká škoda, protože tenhle turnaj si zaslouží lepší účast a tím pádem i větší kvalitu,“ prozradil Deníku manažer vítězů.

„Od samého začátku finálového dne bylo vidět, že největším soupeřem pro nás bude Cuba Libre. Jenže kluci s velkým překvapením vypadli v semifinále, čímž nám obhajobu titulu velmi ulehčili,“ pochválil Švertšal druhý trutnovský tým, který však ve vyřazovacích bojích ambice nepotvrdil.

Ve finále tak Švery team narazil na soupeře z Dobrušky, názvu mužstva Atletico Chuligán se ale nezaklekl. Ba naopak. Vyzyvateli v boji o nejcennější trofej nadělil nevídaných osm branek!
„Finálový výsledek byl opravdu nevšední. Hraje se na dvakrát 20 minut a soupeř za stavu 3:0 úplně odpadl. My se fotbalem bavili a snažili se udělat radost divákům hezkými akcemi.“

To se dařilo. Fotbaloví nadšenci si mohli užívat pěknou hru a nebýt brankáře z týmu poražených, zapisoval by se do statistik dvojciferný výsledek.

Nyní se již celý Švery team může těšit na 42. ročník, při němž bude útočit na vítězný hattrick. „Rozhodně se o něj chceme pokusit. Doufám, že příští rok přijede více mužstev, tento turnaj by si to určitě zasloužil,“ dodal Ladislav Švertšal.

Vyhrát populární HAPO třikrát v řadě zatím dokázaly pouze Stará Garda Náchod (2007 – 2009) a Sonia Žacléř (2011 – 2012).