„V Jablonečku ještě nebyla, je to tu úplně nové. Cítím zodpovědnost," říká trenér, který už čtvrtou nejvyšší soutěž okusil na lavičce Velkých Hamrů a Jablonce nad Nisou. Zkušený kouč zůstal v předsezonních plánech při zemi.

Jak se těšíte na premiéru Jablonce nad Jizerou v divizi?
Nejenom my a hráči, ale i fanoušci se hodně těší. Řekl bych, že je to takové očekávání, co z toho vznikne. Ale na samotnou soutěž se samozřejmě těšíme.

Jabloneček v létě spojil síly s prvoligovým Baumitem Jablonec nad Nisou. Jak bude spolupráce s účastníkem Evropské ligy probíhat?
Odpověď je hodně složitá. V podstatě jsme odehráli dva pohárové zápasy, kdy jsme dostali v prvním případě dva hráče a ve druhém jednoho. Jinak jsme hráli s vlastními. Před prvním utkáním divize je situace poměrně složitá, protože Jablonec hraje Evropskou ligu, Gambrinus ligu, navíc v pondělí hraje i juniorka, takže mají nabitý program a zatím se neví, kolik hráčů bude nevytížených. Takže jsem sám zvědavý.

Ale původní dohoda byla taková, že bychom chtěli a i měli dostat vždy dva až tři hráče na zápas. My ani nechceme, aby byl poměr opačný. Budeme se ale domlouvat vždy zápas od zápasu. Tuhle spolupráci samozřejmě vítáme, je možné, že přijde i někdo ze širšího kádru A týmu, což bude zase zajímavé pro diváky. Zatím jsme měli spíše dorostence než juniory.

Samotný kádr Jablonečku doznal také několika změn. Jak jste s posílením spokojen?
Byl jsem maximálně, ale bohužel se vše změnilo. Štěpánek totiž odjel do Skotska a Hloušek nakonec podepsal v Železném Brodu. Nové angažmá ještě hledá i Rudolf, takže ani u něho nevíme, jak se situace vyvine. Zatím můžeme mluvit o dvou jasných posilách. S Povrem je maximální spokojenost, což se dá říci i o Helmovi. Oba jsou přínosem pro základní sestavu.

Probíhala letní příprava podle vašich představ?
Prohráli jsme pouze v Hradci Králové s Olympií, kam jsme přijeli ještě hodně nekompletní. Jsem spokojený. Postoupili jsme také v Poháru České pošty, odehráli jsme dva ostré zápasy, což nám prospělo. Co se týká programu v tréninku, tak se dá říct, že se splnilo vše, co jsem chtěl.

Vstupujete do kvalitnější soutěže. Jaké může mít mužstvo vyhlídky?
Abych byl upřímný, tak těžko říct. Jdeme do soutěže s tím, abychom se zachránili. Pokud budu trochu drzý, tak bych chtěl hrát ve středu tabulky, někde kolem osmého až desátého místa. Za to bych byl rád. Ale uvidí se. Třeba se všechno hned po pátém kole přehodnotí. Jsem radši opatrný. I proto, že ještě není úplně dořešena skladba kádru.

V soutěži je opět hodně nováčků, což vám může hrát do karet, že?
Nepodceňoval bych nikoho. Mnoho lidí odepisovalo Železný Brod, který ale získal solidní hráče a rozhodně bych ho nepodceňoval. Navíc kouč Hloušek by sám nešel do týmu, který by byl odepsaný. Rapid i Živanice jsou pro mě momentálně trochu nečitelné, ukáže až samotná soutěž. Já ale nabádám hráče, aby se nestarali o ostatní týmy a soustředili se na sebe. Každý má své problémy.

Jak jste spokojený s losem?
Myslím, že ho máme docela těžký. Sice hrajeme tři ze čtyř prvních zápasů doma, což je na první pohled hezké. Na druhou stranu se ale můžeme hned dostat pod tlak. Soupeři jsou těžcí, a když ztratíme body, budeme hned v tabulce pravdy v minusu.

Čekají vás dvě krajská derby plus jedno okresní. Jak na vás působí kádr Turnova?
Tamní tým sleduji. Přistoupili k farmě trochu jinak, což dali najevo už svými výsledky v poháru. Hráli u nás výborně. Ale uvidí se, jak vše bude fungovat v soutěži. Odhaduji, že Turnov bude asi hodně podporovaný a předpokládám, že to bude velký favorit. Mají mladé i zkušené hráče.

Jaké herní prvky jste se týmu snažil vštípit? Na jakou hru bude Jabloneček spoléhat?
Nějaká hesla, jako musíme bojovat, to je podobné jako ať žije první máj. Bojovnost musí být u hráčů samozřejmostí, to není třeba zdůrazňovat. Ale chceme hrát také fotbal, jsme fotbalisti a ne zápasníci. Budeme se snažit o rychlé protiútoky. Sice zatím nemáme typického útočníka a hrajeme spíše na více záložníků, ale nechceme nakopávat dlouhé míče.

V sobotu vás čeká Vysoké Mýto. Na co byste pozval fanoušky?
Já myslím, že přijdou. Potvrdili to už v posledním přátelském utkání s Desnou, kdy přišlo na účastníka krajského přeboru dvě stě lidí. Zatím u nás v Jablonečku lidé chodí a kéž bychom hráli tak, aby chodili i dál. V historii klubu je to první divizní mistrovský zápas, to mluví samo o sobě.

Kromě divize vás pak v půlce srpna čeká i utkání druhého kola Poháru České pošty s Pardubicemi. Berete to jako další vrchol povedeného roku?
Když mluvíme o divizním mistráku, tak s Pardubicemi to bude utkání s druholigovým týmem, což v Jablonečku také ještě nebylo. Už před sezonou, aniž bych věděl, že s nimi budeme hrát, jsem Pardubice pasoval k jedněm z favoritů druhé ligy. Beru to tak, že k nám přijede špičkový tým druhé ligy, který v ničem nezaostává třeba za prvoligovou Příbramí. Ale nejprve je tu divize a bude záležet na výsledcích prvních dvou srpnových zápasů, které jsou nyní před námi. Podle toho se bude odvíjet nálada na pohárový zápas.