Známých a úspěšných klubů, které hrají na umělém povrchu, v Evropě moc nenajdete. V případě reprezentačních výběrů je to ještě větší rarita.  

Jenže tentokrát nelze jinak. Fotbalisté z Faerských ostrovů – malého území ležícího v Atlantiku mezi Skotskem a Islandem - neznají klasické travnaté hřiště. Na stadionu Tórsvøllur je položen zelený, leč syntetický koberec. 

Ivan Eginsson Eysturland, fotbalový fanoušek, který žije na Faerských ostrovech a fandí i Uruguayi
Nejošklivější fotbalový moment. Češi podváděli, líčí legenda z Faerských ostrovů

Češi tak už od začátku červnového srazu víc než kdy jindy řeší, jaké kopačky nazují. Maséři a fyzioterapeuti jsou v permanenci. Hrozí zranění. „Umělá tráva je specifický povrch, na kterém jsou ve větším měřítku zatěžována záda, pánev, kolena nebo kotníky. Tělo reaguje trochu jinak než na přírodní trávě,“ zmínil Pavel Čvančara, kondiční trenér národního týmu. 

Vzpomínka na Astanu 
Česká fotbalová reprezentace hrála na umělé trávě soutěžní zápas naposledy v roce 2014. Bylo to v kazašské Astaně, kde svěřenci Pavla Vrby zvítězili 4:2. Zajímavost? Utkání na místě sledoval jediný hráč současného výběru. Tomáš Vaclík. Tehdy však pouze seděl na lavičce, protože chytal Petr Čech. 

Parta kolem kapitána Tomáše Součka neponechala nic náhodě. Už v Praze využila umělou trávu v areálu Sparty na Strahově. „Člověk si to musí nejdřív osahat,“ poznamenal Ladislav Krejčí. 

Malé upřesnění: nečekejte, že by snad fotbalisté vlákna připomínající trávu přejížděli rukou. Stačí jeden běžný trénink s balonem, aby zjistili, jak míč reaguje na vlastnosti konkrétního povrchu.  

Suchá umělka = nuda

Přesto i tady lze vymyslet na soupeře jednu zradu. Pokud je trávník silně pokropen (nebo prší), hra je rychlá. A brankářům se zkracuje reakční čas. „Balon létá i dvakrát rychleji,“ řekl gólman Jiří Pavlenka. 

V případě sobotního zápasu na Faerských ostrovech hrozí spíše opak. Suchý trávník = pomalá hra, nuda… „Takový fotbal pak ztrácí smysl,“ zmínil Lukáš Sadílek. 

Fotbal na Faerských ostrovech: hřiště ve vesnicích Sørvágur a Miðvágur
Balony mizí v oceánu. Faerské ostrovy, země s dechberoucími stadiony

Fotbalisté si uvědomují, že pokud se utkání nebude vyvíjet podobně jako loni, kdy v přípravě stejného soupeře porazili 5:0 a tři góly stihli v Olomouci za 22 minut, ocitnou se pod tlakem. A povrch bude spíš proti nim. „Netěším se. K umělce mám negativní vztah, protože jsem byl v minulosti víc zraněný,“ uzavřel Ladislav Krejčí.