Malé zádrhely se snadno zapomenou, když se mužstvu výsledkově daří. Asi tak by se dal v jedné větě shrnout turnovský podzim divize C. Jediný celek ze Semilska ve čtvrté nejvyšší české soutěži rozhodně nehrál v úvodní polovině soutěže druhé housle, právě naopak. Dařilo se mu bodovat i s papírově silnějšími celky, vozil body i ze zápasů na hřištích soupeřů, což mu nakonec vyneslo příjemnou devátou příčku.

„Po podzimní části sezóny vládne v Turnově s umístěním mužstva spokojenost. Je pravdou, že bodů mohlo být i více, mrzí hlavně plichta s rivalem ze Mšena, kdy jsme nedali penaltu. Také zbytečná prohra se Dvorem, kdy jsme vedli a zahazovali velké šance a nakonec jsme prohráli, ale hlavně po taktické stránce nezvládnutý zápas na Admiře, kdy jsme vedli 3:1, jenže nakonec prohráli 4:3,“ přemítá o podzimu na úvod hlavní trenér Jan Broschinský.

V tabulce domácích zápasů je Turnov dokonce na šestém místě, ale ani venku nezahálel. Solidních osm bodů dostalo Broschinského svěřence na na místo desáté. Přesto trenér byl spokojen zejména se hrou ve venku.

„Už se asi stalo pravidlem, že hrajeme lépe venku, což je paradox. Mám na to ale lehké vysvětlění. Doma musí mladíci tvořit a hrají ´do plnejch´, což bývá problém. Venku je to opačné zajištěná obrana, smrtící protiútoky,“ řekl kouč. Jedním dechem ale dodává, že rozhodně nehodlá usnout na vavřínech, protože sám ví, že jarní část bude ještě velmi těžká.

A koho řadí k oporám týmu? „Osu mužstva tvořili gólman Metelka, obránce Novotný, bratři Hurtové, tahoun záložní řady Brett či útočník Bárta. Ale i ostatní hráči vždy výborně zapadli do základní sestavy, která se poměrně často měnila, a měli své místo na hřišti.“

Hledá se kanonýr

Co ale mužstvu zcela jistě chybělo, byl spolehlivý střelec. Na jednadvaceti brankách se podílelo deset hráčů. „Průměrem to dává něco málo přes branku na zápas, což je málo. Určitě v hledáčku nějaký střelec figuruje, ale kanonýrů je málo a ten, kdo střílet umí, dávno nehraje divizi,“ ví kouč, kde tlačí bota.

A pokud už má přijít střelec, tak by měl prokázat další dovednost zahrávání penalt. „V této činnosti se nám moc nedařilo, ale na tréninku to jde. Musíme určit hráče, který si bude věřit. Ač mi neúspěšné penalty nadělaly hodně starostí, myslím, že budeme úspěšnější,“ řekl kouč. Na podzim se Turnováci z trestného puntíku netrefili ani jednou.

Výkyvům se nevyhne ani ten nejlepší (český) tým. Turnov si ale vybral svůj nešťastný zápas v Převýšově. Ač nováček v divizi, tak celek kouče Pilného zatím celé tabulce vévodí. V pátém kole nadělil navíc na domácím hřišti Turnovákům potupný šestibrankový příděl.

„Je to fotbal, takové věci se stávají. Nicméně na hráčích to nenechalo žádnou černou tečku, ihned se oklepali a dalšími solidními výkony dali zapomenout na tento výpadek,“ nedělá vědu z jednoho nepovedeného utkání kompletního kádru Jan Broschinský. Jen pro porovnání. Právě Převýšov má ve svých řadách nejlepšího divizního střelce podzimu. Exligový Ivo Svoboda dokázal nasázet úctyhodných patnáct branek!

Dost bylo červených a kapitánů

Tři divizní červené plus jedna pohárová z Čelákovic. Taková je bilance FKP Turnov na podzim. Tedy na každé čtyři zápasy jedno vyloučení. „Je to ošidné, já jsem viděl někdy posuzování zákroků jinak, proto se k tomu vyjadřovat příliš nechci. Ale stojím za hráči, špatná disciplína nás netrápí. Je to asi dané naší agresivní hrou,“ nedělá si hlavu z mariáše kouč.

A kapitáni? Po vyloučení Daniela Hurta se hráči v této funkci poměrně střídali. Nosil ji jeho bratr Vojtěch nebo třeba v posledním zápase ji po zranění Dana navlékl Bárta. „Záměr to nebyl. Kluci pásku spíše nechtějí, takže to pro jaro zůstane na Danovi.“

„Chtěl bych ale všem hráčům poděkovat, stejně jako funkcionářům, sponzorům, ale také věrným fanouškům. Těším se na jejich podporu také v přípravě a jarní části,“ zakončil hodnocení půlroku Jan Broschinský.

Jak si vedli letní nováčci

Ačkoliv největší posilou měl být Miroslav Holeňák, který v létě ukončil profesionální kariéru, nakonec se na hřišti kvůli pracovnímu vytížení neobjevil. Neprosadil se ani Jakub Radačovský, který v Turnově nakonec nevydržel ani měsíc a putoval zpět do Liberce.

„Spokojenost s posilami je tak sedmdesátiprocentní. Velkým přínosem byla hra Vojtěcha Havlína, který pravidelně hrával na postu levého obránce. Bohužel pro nás se rozhodl pro pracovní pobyt ve Skotsku, což je pro náš tým veliká škoda. Radačovský se vůbec nedostal do herní pohody a po třech utkáních putoval zpět do mateřského klubu.“

Posledními je dvojice „béček“: Benek Brett. „Na tyto hráče jsem spoléhal nejvíce. Honza Brett mladší je určitě největší osobností mladého celku Turnova. Veliký bojovník, příkladný v tréninku i v zápasech, hecíř. Takový táta na hřišti, který stmelil partu a je pro mě hráčem s velkým H a důležitou osobou. Malinké zklamaní mám bohužel z Aleše Benka. Výkony neměl stabilní, čekal jsem od něho větší herní kvalitu do ofenzivy, ale do kolektivuozhodně zapadl a určitě věřím, že zlepšení přijde už v zimní přípravě. Hráč kvalitu má,“ věří Jan Broschinský.