Smutný konec přinesla fotbalová historie místního oddílu. Ačkoliv se obec může pyšnit jedním z nejkvalitněji udržovaných trávníků v okolí, na kterém své zápasy hrají také další oddíly (například Strážné či Vrchlabí B – okresní přebor na Trutnovsku), samotná Dolní Branná nyní o vlastní fotbalový klub přišla.

A důvod? Pro nezaujaté fanoušky poměrně dosti nečitelný, pro zainteresované však s velmi ostrými hroty. Každopádně je jisté, že poté, co nejprve Dolní Branná zmizela z fotbalové mapy Trutnovska a přešla na Semilsko, nyní mizí úplně. Klubu totiž kvůli nově schváleným směrnicím FAČR a nedostatečnému obsazení v soutěžích na Trutnovsku nebyla udělena výjimka k působení v sousedním okrese. Faktem je, že směrnice v současné době zakazují mezikrajské stěhování (okres Trutnov – Královéhradecký kraj, okres Semily – Liberecký kraj – pozn. red).

Proč ale vlastně Dolní Branná nechce působit v mateřském okrese? Kde se vzal spor mezi oddílem TJ Sokol Dolní Branná s výkonným výborem Okresního fotbalového svazu Trutnov, respektive s jeho předsedou Markem Pilným? Proč se tedy v malé obci v horách fotbal hrát sice bude, ale ne pod hlavičkou domácích?

Baráž 2007

Dolní Branná samostatně působila v okresních soutěžích na Trutnovsku do roku 2005. Od té doby začala provozovat jak A tým, tak B tým, který se zařadil do nejnižší podkrkonošské soutěže. Jádro sporu se začalo odvíjet od roku 2007. Mezi III. třídou a IV. třídou byla v té době hrána baráž mezi neúspěšným týmem z vyšší soutěže a třetím nejlepším z „pralesa". Ti se měli vzájemně utkat o jediné místo ve třetí třídě.

Zde ale nastalo jádro problému. „Měli jsme hodně mladých hráčů, ale i my starší jsme se ještě nechtěli jen dívat. Založili jsme proto béčko. V roce 2007 ale mělo do jediného barážového zápasu nastoupit jak naše A mužstvo, tak B mužstvo. Předseda Pilný nám ale tenkrát vzkázal, že to není možné a do baráže z nižší soutěže dosadil Janské Lázně B. Tím ovšem sezónu našeho béčka úplně vymazal," sdělil Krkonošskému deníku předseda TJ Sokol Dolní Branná Pavel Hanuš.

Dolní Branná A navíc utkání o udržení prohrála, čímž se z vyšší soutěže pakovala. A zde nastává další díl rozkolu. „Pan Pilný nám vzkázal, že po sestupu A a B tým v jedné soutěži hrát nemohou. I když v dalším roce totéž už Kuksu povoleno bylo," podivuje se Hanuš.

A tak Dolní Branná svůj B tým vyslala do sousedního okresního přeboru na Semilsku. V té době totiž žádný problém se směrnicemi nebyl, tato situace v nich totiž vůbec nebyla ošetřena.

Především situace ohledně baráže je ale poměrně zarážející. Předseda Pilný v telefonickém rozhovoru popsal situaci takto: „Viděl jste už někdy, že by baráž hrálo proti sobě áčko a béčko stejného oddílu?" A pokračoval: „Dolní Branné nikdo neřekl, že nemohou týmy hrát společně. Každé družstvo by ovšem muselo mít seznam hráčů kvůli tomu, aby nemohli přecházet. Musely by to být dva odlišné kluby. Je to jako kdyby v první lize hrála Sparta A proti Spartě B a půjčovala si hráče. To by také nešlo. Na to ale v Dolní Branné nepřistoupili," řekl Pilný.

Dolní Branná 
na Semilsku

„Abychom nemuseli B tým rušit, oslovili jsme na Semilsku pana Junka, který nám vyšel vstříc. Na Semilsku jsme odehráli šest pěkných sezón. Musím říct, že je tam pro fotbal opravdu pohodové prostředí, což je znát i na rozhodčích při zápasech. Chci za bývalý klub TJ Sokol Dolní Branná poděkovat všem, kteří se o fotbal na Semilsku starají, ale hlavně panu Junkovi za jeho vždy vstřícný přístup," řekl dále Hanuš.
Nakonec muži Dolní Branné na Semilsku skončili úplně. „Áčko" z Trutnovska odhlásili a ponechali jediné mužstvo v přespolním okrese přespolního kraje.

A zde se zrodil aktuální svár. „Výkonný výbor OFS Trutnov nám po šesti letech nedovolil startovat na Semilsku. Tamní soutěž je pro nás také finančně výhodnější z hlediska ujetých kilometrů na zápasy. U malých klubů, kde rozpočet na sezónu činí třicet tisíc korun, je to rozhodující. Nám jde hlavně o to, abychom si zahráli, abychom se sešli a předvedli něco lidem, ale vzhledem k nastalé situaci nebylo jiné řešení, než nechat oddíl zaniknout. I když věřím, že se Dolní Branná do soutěže opět přihlásí," řekl Hanuš a dodává: „Nevím, komu ležíme v žaludku. Od Libereckého kraje naši vesnici dělí sto metrů na každé straně. Myslím si, že na této úrovni by měl zvítězit zdravý selský rozum a ne nějaké směrnice. I když si myslím, že při troše dobré vůle, by to určitě nějak udělat šlo, když to tak pěkně fungovalo šest let."

Předseda Dolní Branné zároveň vyloučil další působení jakéhokoliv týmu z Dolní Branné v soutěžích na Trutnovsku. „Nemůžeme se divit, že podobné malé kluby zanikají. Když jim ti, kteří by měli pomáhat, házejí klacky pod nohy!"

S výše podaným tvrzením ale naprosto nesouhlasí Pilný. „Výkonný výbor ani není oprávněn udělovat výjimku. Stanovy FAČR umožňují sice hrát v jiném okrese, ale ne v jiném kraji. Za druhé mě pak trochu zarazilo, že jsem se vloni až v průběhu sezony dozvěděl o tom, že Dolní Branná hraje na Semilsku. Nebylo to košer, ale nechal jsem to tak. Nyní jsem ale oddíl už s předstihem upozornil, že protože ubývají počty oddílů v okresních soutěžích, tak budeme trvat na tom, aby hrála Dolní Branná u nás, kam administrativně patří.

Informoval jsem o tom klub, i předsedu sousedního OFS Petra Herze. Hlavním důvodem toho, že jsme chtěli, aby Dolní Branná hrála u nás, bylo to, abychom naplnili své soutěže a ne cizí," řekl předseda OFS Trutnov a dodal: „Navíc jsem si porovnával i ujeté vzdálenosti a rozdíl je asi ve 140 kilometrech, tedy asi deseti na jedno kolo. Podle mě byl tento důvod podružný."

Sport Future Studenec

Tak jako tak je už všem tahanicím konec. Dolní Branná nakonec nefiguruje ani na účastnické listině v okresu Trutnov, ani v okresu Semily.

Hráči totiž hromadně přešli do oddílu jiného.

„Velké poděkování patří Martinu Hrubému, který nám poskytl svůj klub, Sport Future Studenec o.s. , za který můžeme dál účinkovat na Semilsku," dodal Pavel Hanuš, předseda oddílu TJ Sokol Dolní Branná.

„Ten spor se vleče už dlouho. Bohužel tým Dolní Branné má neustále pocit, že je mu křivděno a hráči mají pocit, že jim někdo ubližuje. Kdysi dostali pokutu za to, že ze soupisky A týmu nenastoupilo osm hráčů z jedenácti. Řešilo se napadení sudího hráčem v Kocbeřích. Snad si nyní alespoň pohlídají přesun hráčů podle pravidel. Panu Junkovi rozumím, chce naplnit svou soutěž, ale jinak s jeho postupem nesouhlasím," zakončil Marek Pilný rozhovor o nastalé situaci s koncem fotbalového oddílu v Dolní Branné.

A nezávislí pozorovatelé se tak mohou jen ptát: „Muselo to tak být?"