Byly to ale nervy, o postupu obou mančaftů rozhodovaly až pokutové kopy. Zatímco do Trutnova tak ve 2. druhém kole poháru zavítá Mladá Boleslav, do Dvora Králové loňský finalista Baumit Jablonec. Hrát se bude ve středu 1. září od 17 hodin.

Trutnov – Nový Bydžov 0:0, pen. 5:4

Úvodní desetiminutovka byla spíše ve znamení vzájemného oťukávání. Ve 13. minutě vyslal dělovku z volného kopu k levé tyči Kejzlar, gólman hostů vyrazil ke Kunešovi, který připravil střeleckou pozici pro Markse, ten mířil nad branku. Ve 22. minutě po centru Mařase hlavičkoval Marks kousek vedle Cejnarovy branky. Pět minut před půlí našel Jiroušek na pravé straně Mařase, jeho střela branku hostů minula. Jirouškův volný kop ještě před poločasovou pauzou srazila hostující zeď na roh a po něm si Kamitzova dorážka cestu do sítě nenašla. Volný kop Michala Kamitze na začátku druhé půle vyrazil s námahou hostující gólman.

Utkání se odehrávalo převážně na polovině Bydžova, ale paradoxně největší šance přišla na druhé straně. To se v 70. minutě za domácí obranou z ničeho nic objevil Kazda, trutnovskou branku ale naštěstí přestřelil. V 82. minutě pěkně přihrál Marks na levou stranu volnému Holubcovi, jeho jedovka však cestu mezi tyče také nenašla. Volný kop Jirouška v 89. minutě odvrátila hostující obrana na rok, po něm se domácí do zakončení nedostali. Branka v normální hrací době nepadla, na řadu tedy přišly pokutové kopy. Hned při prvním hostující Martinič netrefil branku, a to se nakonec ukázalo jako rozhodující moment. Všichni další po něm proměnili.

Dvůr Králové – Slovan Pardubice 1:1, pen. 5:3

Dvorští fotbalisté i na sedmý pokus přešli přes první kolo národního poháru a také letos se jejich fandové mohou těšit na prvoligového soupeře. Penaltovou loterií prošli úspěšně již počtvrté a opět mohou děkovat brankáři Tomkovi. Jeho minela sice nejdříve rozhodla o tom, že k remíze vůbec došlo, následně byl ale právě Martin Tomek hrdinou. Nejprve ve druhé sérii očima vytlačil střelu Sadílka mimo tři tyče, aby pak sám proměnil poslední kop v bujaré a dlouhé oslavy postupu. Vítězství se ale lehce rozhodně nerodilo. Trenér Dvořák nemohl pro zápas počítat s oporami Krulišem, Holubem, Řežábkem a jen na lavičku po zranění usedl Novák. Okleštěná sestava s nováčkem Fejkem, jenž přišel z dorostu, ale situaci zvládla. V první půli byli domácí lepším týmem a z několika nadějných příležitostí se ujala střela Urbana, jenž v nastavení usměrnil do branky přihrávku Kilevníka – 1:0. Pardubický nováček působil ve Dvoře ustrašeným dojmem.

Po přestávce ale pochopil, že na soupeře stačí, převzal iniciativu a po nedorozumění dvorské defenzívy i vyrovnal Sadílkem. Ve zbytku zápasu se domácí spíše bránili, leč duel došel k penaltám. Všichni borci prokázali dobrou páteční přípravu a gólman Hrdina neměl šanci. Když pak v poslední sérii Tomek při své střele využil i pomoc tyče, věděli diváci, že je čeká zářijová odměna v podobě startu loňského finalisty.

(pb, ot)