Vedoucí mužstva FC Vrchlabí ROMAN FICTUM po odehrání poloviny sezony nelenil a obětavě odpověděl i na řadu otázek, jimiž dal Krkonošský deník prostor nejúspěšnějšímu podkrkonošskému zástupci v krajské soutěži I. A třídy. Horalé zářili především v závěru podzimu a pro jarní pokračování si vytvořili velice slušnou výchozí pozici.

Před novou sezonou jste se netajili ambicemi. Zpočátku se vám ale nedařilo úplně podle představ. Proč?
Začátek sezony nám vyšel celkem dobře. Po čtyřech zápasech jsme měli devět bodů. Pak ale přišel útlum, který byl nejspíš zapříčiněn ztrátou formy některých hráčů.

Nejhůř vám asi bylo po pátém kole. Jak si vysvětlit porážku 0:8 od Roudnice?
Byl to pro nás „zápas blbec". Průběh utkání vůbec neodpovídá výsledku. Po první půli jsme prohrávali 0:2 a nic nenasvědčovalo takovému debaklu. Ve druhém poločasu do čeho Roudničtí kopli, to spadlo do branky. Nám v tomto duelu nebylo souzeno vstřelit ani čestný gól.

Poznamenal tento domácí debakl nějak mužstvo i v dalších utkáních? Kde podle vás přišel zlom k lepšímu?
Kluci to ustáli celkem dobře. Měli jsme z toho opravdu větší strach. Lepšit se to začalo už doma s Kostelcem nad Orlicí (utkání skončilo bez branek – pozn. aut.), pak přišla vysoká výhra ve Dvoře. Potom jsme doma sice prohráli s Provodovem, ale od Černilova už bylo vše zapomenuto a rozjela se vítězná vlna (usmívá se).

Závěr podzimu jste zvládli skvěle a nakonec jste s 29 body čtvrtí. Tým šlapal. Kolik bodů vám chybí k úplné spokojenosti?
Samozřejmě bychom byli rádi za větší porci bodů, protože některé jsme ztratili zcela zbytečně. Na druhou stranu jsme spokojeni, že nám špička zas tak neutekla.

V I. A třídě jsou čtyři podkrkonošské celky a vy jste vyhráli všechny tři derby. Těší vás, že právě v těchto duelech tým odevzdal poctivý výkon?
Určitě nás to těší (úsměv). Trenéra to stálo nemalé úsilí, aby hráče nabudil. Ale musím přiznat, že kluci samotní se v těchto zápasech chtěli nad soupeři vytáhnout.

Vrchlabí se prosazuje kolektivním pojetím hry. Přesto, našel byste hráče, kteří si za podzimní výkony zaslouží vyzdvihnout?
Trenér začal do kádru postupně zapracovávat bývalé dorostence a hlavně Ondra Matěják chytil svou šanci, jak se patří. Myslím si, že i díky tomu se začali zlepšovat také další hráči. Například Honza Fink nebo Jarda Panýr. Záloha nám začala fungovat skoro na výbornou.

Postupové pozice nyní drží Kostelec nad Orlicí a Třebeš. Jsou tohle podle vás celky, které byly na podzim opravdu nejsilnější?
Kostelec asi ano, ale Třebeš ne. V soutěži je více silnějších mužstev. Docela se divím, že nejsou výš třeba Sobotka, Provodov, ale i loni sestoupivší Hořice.

Co bude na jaře potřeba zlepšit, aby se do hry o postup vložilo právě vaše Vrchlabí?
Pořád je co zlepšovat. Určitě nás trápí finální přihrávka a následné proměňování brankových příležitostí. Hráči potřebují získat herní jistotu a více klidu v těchto situacích.

Ve výstavbě je nový fotbalový areál. Jak se vám zamlouvá rychlost prací a hlavně podoba tří hřišť, které brzy obsadíte?
Na nový stadion se už všichni moc těšíme. Hrát tři sezony na vypůjčených hřištích, není žádná legrace. Samozřejmě výstavba s sebou nese mnohá úskalí, ale všichni věříme, že nový ročník již začneme právě tam. Je dobře, že Honza Sobotka obhájil post starosty města a jako bývalý hráč FC Vrchlabí usiluje o zdárné dokončení výstavby ku prospěchu všech, kterým tento areál bude do budoucna sloužit.

Co takhle představa, jak v příští sezoně chodí vrchlabští fanoušci na nový stadion fandit týmu v krajském přeboru?
Je to přání mnoha fanoušků a samozřejmě i naše. Všichni ale vědí, jak je to těžké v této vyrovnané soutěži, kde může každý porazit kohokoliv. Určitě mohu říci za hráče, že se o postup do krajského přeboru v jarní části poperou.

V přeboru okresním se daří i vaší rezervě. Je v plánu klubu, aby o patro výš postoupilo i B mužstvo?
Hlavně bude záležet na hráčích samotných. Je potřeba ustálit základní kostry obou dospělých mužstev. Klub bude postup určitě podporovat, ale nechceme dopustit situace, aby za obě mužstva nastupovali stejní hráči, protože to se potom už nedá zvládnout bez nějakých nepříjemností.