Fotbalový kouč a bývalý prvoligový fotbalista ZBYNĚK HOUŠKA je velitelem místní divizní družiny už více než půl roku. Na jaře tým v soutěži zachránil, nyní míří výš.
Ačkoliv sám trenér je při vytyčování cílené mety opatrný, jisté je, že ambice Jablonce nad Jizerou před novou sezonou sahají výš než k loňskému 10. místu. Farma prvoligového Baumitu bude možná černým koněm, který začne kosit favority.

Máte vytyčený cíl pro novou sezonu?
Tak hlavně, aby se mi zranilo co nejméně hráčů. A abychom pak předváděli fotbal, který bude lidi bavit. Co se týká příček, ty neřeším. Pokud se splní předchozí cíle, tak s tím přijde i zajímavé umístění.

Příprava během letní přestávky proběhla podle vašich představ?
Že bych byl spokojen, to se říci asi nedá. Příprava gradovala a řekl bych, že jsem se na sezonu připravil dobře. Hráči mé požadavky plnili, ale samozřejmě mnohdy remcali.

Jste po půlroce v Jablonci nad Jizerou zabydlený?
Jako trenér se nemohu zabydlet nikdy. Protože vzhledem k tomu, že jsme v České republice, nevíte nikdy, kdy vás vyhodí.

Mužstvo doznalo několika změn zejména co se příchodů týče. Bylo doplněno podle vašich představ?
Kádr se obměnil. Pracujeme společně na tom, aby všechno bylo kvalitnější než v minulém roce. Až mistrovská utkání ale ukáží.

V prvním kole vás čeká Dvůr Králové, ve druhém Turnov, ve třetím Dobrovice. Žehráte na těžký los?
Ano, dá se říci, že je pro nás los těžký. Ale soutěž má celkově úroveň, proto se lehký soupeř vybírá nesnadno.

Vloni jste vystřídali takřka padesát hráčů. Jak se k statutu farmy stavíte v letos?
Vloni to byla jiná situace. Farma fungovala oboustranným způsobem, když potřebovali dát v Jablonci hráče na rozehrání, tak dali, když se to hodilo áčku Baumitu, šel hráč prostě k nám. Abych byl nyní ve funkci uspokojen, viděl bych to tak, aby k nám chodili maximálně jeden až dva kvalitnější fotbalisté, případně junioři. Tak aby se zachovala kontinuita pro Jabloneček.

Budete tedy na zápasy počítat zhruba se dvěma hráči z Baumitu?
Samozřejmě záleží na situaci. Ve fotbale nikdy nikdo neví, co bude za čtrnáct dní. Ideální pro mě by bylo, když budou chodit třeba tři hráči v relaci jeden z áčka, dva z juniorky. Ale opakuji, musí to být ku prospěchu všem.

Kdo je podle vás favoritem divize?
Myslím, že nahoře bude Dobrovice. Zbytek nechám otevřený, další tři mužstva budou na čelních místech. A byl bych samozřejmě rád, abychom i my hráli kvalitní fotbal, dosahovali kvalitních výsledků, které by nás držely na vrchu. Příčky si ale určovat nebudu.

Manažer Martínek prozradil, že by do Jablonečku přivedl rád třetí ligu. To by se vám zamlouvalo?
Já jsem realista, při zemi. Sparta také mluvila o postupu celý rok. A jak dopadla.

V prvním utkání vás čeká Dvůr Králové, který hodně promíchal kádr. Víte, nač se připravit?
Vůbec nevím, co nás čeká. Bude to ale velmi těžké utkání. V tom zápase bude záležet na momentálním rozpoložení a schopností hráčů se s ním popasovat. Co vím jistě je to, že Dvůr k nám určitě nejede prohrát, to vím stoprocentně. Budu spokojen, když hráči odevzdají na hřišti maximum.

„Umím si představit mužstvo ve třetí lize," řekl Martínek

Trochu jasnější vhled ohledně ambicí místního divizního klubu TJ Sokol nabízí sportovní manažer Petr Martínek. Jeden ze strůjců vzestupu malého horského oddílu zaskočil i redakci Krkonošského deníku.

„Chceme postoupit, jinak končíme. Myslím to vážně. Divize stojí spoustu peněz, třetí liga už nebude takový rozdíl. Spolupráce s Jabloncem funguje dál, kádr jsme stabilizovali tak, aby nebyla farma tak drastická, kdy chodilo čtyři až pět hráčů. To nedělalo dobrotu. Spolupráce funguje na suprové úrovni i s novými trenéry Šilhavým a Drskem. Opravdu si umím představit, že bychom mohli třetí ligu hrát. To tu nikdy nebylo stejně jako divize," řekl Martínek ve čtvrtek v podvečer. V době, kdy připravoval domácí hřiště pro dnešní premiérový výkop se soupeřem ze Dvora Králové.

Tak uvidíme, kam až kroky Jablonce nad Jizerou letos povedou. Třeba se fanoušci dočkají pojizerské bitvy o postup.