Znovu ve dvojici. Fotbalisté Trutnova a Dvora Králové o tomto víkendu společně vstoupí do další sezony v divizní skupině C. K potěše podkrkonošských fanoušků tak budeme po celý podzim sledovat dva vyslance regionu, kteří se budou snažit o co nejlepší výchozí pozici pro jarní boje. Zlomte vaz pánové!

Přelomová sezona? I to je možné. Fotbalisté Trutnova v ročníku 2003/2004 nezvládli památnou bitvu o postup do divize, radost „přenechali" královédvorskému rivalovi a od té doby vlastně v podkrkonošském regionu plní výkonnostní roli dvojky.

Dvoráci delší čas jen stojí na místě

Dění v obou klubech však již od druhé poloviny minulého ročníku směřuje k možné výměně stráží. Zatímco v trutnovském oddíle vše funguje na jedničku, Dvoráci již nějaký ten pátek stojí na místě.

O klubovém zázemí pošetříme řádky. Tento evergreen se mezi příznivci a fotbalovými znalci řeší na tribunách i po všech restauracích, přesto se na břehu Labe roky nic nezměnilo. Hrát v podobných podmínkách deset let nepřetržitě divizi? Klobouk dolů!

Absence umělého trávníku, jediná hrací plocha pod Hankovým domem, a ještě k tomu oddílem řádně zaplacená, to jsou možná důvody, proč se o letošní letní pauze výrazně proměnil kádr A mužstva.

František Fejk vyslyšel nabídku nováčka ČFL (SK Union), letitá opora Martin Kilevník raději přešel k trutnovskému rivalovi (!) a univerzála Ondřeje Ujce trénování po okolních obcích také přestalo naplňovat.

Modrobílé barvy naopak oživí řada nových jmen. Zda se s nimi však Dvůr Králové udrží na vydobytých pozicích, to ukáže až čas.

Trutnovské ambice oživí konkurence

To v Trutnově se po poslední sezoně zdá být vše na vyšší úrovni. Vedení klubu šlape, spolupráci s městem si na rozdíl od rivala pochvaluje na každém kroku a zázemí? Netřeba popisovat. Prostě radost. Když se k tomu všemu přidá sportovní stránka, je na tom zdejší MFK velice dobře.

Předloni postupový hattrick mezi dospělými, loni vcelku poklidná divizní záchrana a navrch postupy B i C týmu o jeden krajský „level" výš. Klubu vyšla sázka na trenéra Miloše Dvořáka, jenž tým tvořený převážně odchovanci vyladil do správných not a v létě navíc dovedl k dokonalosti zvýšenou konkurencí.
Jména jako Matějka, Kilevník či Tauchman značí, že o záchranu by se letos v Trutnově hrát nemělo. Předpovědi jsou ale jedna věc, realita druhou. Lze si jen přát, aby tato cesta byla správná nejen na pohled, nýbrž i ve výsledku.

Přeskočí Trutnovští po letech rivala? Lze to brát jako motivaci, pro dvorskou stranu naopak jako vykřičník!

.. na slovíčko s největší posilou TJ Dvůr Králové nad Labem

Hruška: „Prioritou bylo se usadit"

Spousta změn v kádru nejvytrvalejšího účastníka divize C dává tušit, že hlavně ze začátku podzimní části to budou mít Dvoráci na hřišti hodně těžké. Kdo by ale měl držet prapor mužstva, jež se potřebuje hlavně co nejdříve sehrát, to je MARTIN HRUŠKA, nedávno ještě ligový fotbalista. Jeho zkušenosti by měly být celému týmu hodně nápomocny.

Martine, vrátil jste se do klubu, z něhož jste před lety zamířil do velkého fotbalu. Jak jste se těšil domů?
Jelikož jsem byl kvůli fotbalu pryč opravdu hodně dlouho, tak jsem se v tomto směru domů těšil docela dost.

Jste zvyklý na skvělé podmínky, vysoké soutěže, přesto jste zvolil návrat. Lze to přičíst hlavně rodině?
Dá se říct, že ano. Byl to jeden z hlavních důvodů. S manželkou ve Dvoře Králové už nějakou dobu bydlíme a jelikož čekáme i rodinu, prioritou bylo usadit se už doma a nejezdit po okolí.

Stíhal jste v posledních letech sledovat, jak se zdejšímu fotbalu daří?
Určitě. Když byla možnost, přijel jsem se na některé zápasy podívat. V minulé sezoně jsem to měl ze svého působiště ale trochu dál, takže jsem viděl asi jen dvě utkání.

Letos v létě ale kádr prošel značnou obměnou. V jakém stavu myslíte, že se před zahájením soutěže nachází?
Je tady úplně nový tým, což může zpočátku přinést starosti. Viděli jsme to už v přípravě. Je jasné, že to pro nás bude boj od prvního kola. Je to o sehranosti, což může chvíli trvat.

Na úvod vás čekají velice silní soupeři. Co bude pro dobrý rozjezd sezony podle vás nejdůležitější?
Já si myslím, že všemu pomůže, když co nejdříve uděláme nějaký dobrý výsledek. Bude to důležité pro psychiku i celkové dění v klubu a týmu.

Za posledních více než 10 let jste toho ve fotbale zažil hodně. Na kterou fotbalovou štaci vzpomínáte vůbec nejradši?
Nejvíc určitě na působení v Trnavě. Ono těch kouzelných chvil bylo víc. Ve věku mezi mými 26 a 31 lety jsem hrál nejvyšší soutěž a všude jsem si zahrál výborný fotbal.

S čím zítra pojedete do Jablonce nad Jizerou a troufnete si tipnout, jak duel dopadne?
Tipovat si rozhodně netroufám, ale za sebe mohu říct, že bych rád uspěl. Jakýkoliv bodový zisk bude skvělý. Uvidíme v sobotu.

.. co očekává od sezony stálice trutnovské obrany?

Makovský: „Chci začít výhrou"

Již několik let patří k pilířům trutnovské sestavy. Trenér Miloš Dvořák na něho nedá dopustit. I proto je stoper PETR MAKOVSKÝ hráčem mezi fanoušky oblíbeným a mezi spoluhráči uznávaným. Jak se právě on cítí před nedělním startem týmu ve druhé po sobě jdoucí sezoně v divizi?

V loňské sezoně jste především na jaře podávali velice dobré výkony. Věříte, že na ně navážete i na podzim?
V to upřímně doufám. Rádi bychom navázali na bodový zisk z jarní části. Samozřejmě se jedná o nový ročník, ale tým zůstal pohromadě a navíc došlo k jeho doplnění.

Váš kádr nikdo neoslabil, naopak, jak říkáte, přišla nová jména spjatá s regionem. Věříte, že by právě tohle mohla být nejlepší sezona vaší generace?
Nevím jestli by to mohla být nejlepší sezona naší generace. Doufám, že se nám podaří vstup a brzy se vyhneme jakýmkoliv záchranářským starostem.

V přípravě jste stihl poznat mladé hráče včetně talentovaného Matějky. Co říkáte na tyto posily mužstva?
Když mám být upřímný, už dlouho jsem nezažil tak velké a hlavně kvalitní doplnění kádru jako tento rok. Nejedná se pouze o Jakuba, ale i další hráče, kteří můžou kdykoliv naskočit do utkání. Podle mě má trenér „příjemné" starosti, jak postavit sestavu, protože má zastupitelnost pro každý post.

Jakým fotbalem by se měl Trutnov na podzim prezentovat?
Chtěli bychom hrát rychlý fotbal po stranách s minimem nakopávaných balonů. Samozřejmě se bude taktika odvíjet od každého zápasu, ale máme různé typy hráčů, abychom byli připraveni na všechny možné situace. Každopádně bychom chtěli navázat na úspěšné jarní výkony, které jsme předváděli hlavně v domácích zápasech.

Vaše rezerva loni postoupila do I. A třídy, céčko si vyzkouší I. B. Zdá se, že klub je na tom momentálně skvěle. Cítíte to tak?
V týmech je dobrá atmosféra. Podle mě je to hlavně práce nového vedení a trenérů, kteří dokázali to, kde jsme.

V neděli vás v premiéře čeká nováček z Třebové. Souhlasíte, že vítězství bude povinností…
Jednoduché to nebude. Česká Třebová je sice nováček, ale určitě má svou kvalitu. Doufám ale, že se nám na úvod soutěže podaří vyhrát.