Pořádně rozjetého protivníka, jehož poslední tři výhry posunuly do čela druholigové tabulky, hostí v neděli od 17 hodin fotbalisté FC Hradec Králové (8. místo, 17 bodů). Pod rozsvícenými malšovickými lízátky se představí tým Bohemians 1905 (1. místo, 26 bodů), který byl před začátkem soutěže pasován na největšího adepta postupu a prognózy začíná naplňovat.

Ale pozor. Oba celky už na sebe na podzim narazily. A dopadlo to, jak čekal málokdo. Ve 2. kole Poháru ČMFS „votroci“ ve vršovickém ďolíčku triumfálně zvítězili 3:1. Základ pro mnohé překvapivému výsledku položili už v první desetiminutovce, v níž dvakrát skórovali. Podobný nástup by si samozřejmě přáli i tentokrát. „Soupeř je schopen pod tlakem udělat chyby. Z toho musíme vycházet. Právě kvalitní presink nám v poháru přinesl základ k pozdějšímu vítězství,“ podotýká hradecký asistent Michal Šmarda.

„Samozřejmě to ale nejde hrát celý zápas. Vedení je však pro psychiku týmu vždycky důležité.“ Hradečtí by v neděli rádi potvrdili nárůst formy z posledních dní. Minulou sobotu přivezli tři body ze Strahova, kde porazili rezervu Sparty Praha a kvalitní výkon odvedli také ve středu v boji o pohárové čtvrtfinále s prvoligovými Teplicemi (0:1). „Jenom doufám, že se nebude opakovat měsíc stará situace, kdy jsme zvítězili na HFK Olomouc, postoupili v poháru a místo potvrzení formy totálně selhali se Sokolovem. Chci věřit, že to tentokrát mužstvo zvládne,“ přeje si Šmarda.

Klokani se v současnosti vezou na vlně euforie. Už třikrát po sobě zvítězili. Naposledy v souboji o první místo před vyprodaným hledištěm porazili Jihlavu 2:0. Oba góly vstřelil talentovaný Jan Morávek. Hráč reprezentační jedenadvacítky představuje pro hradeckou obranu zákonitě největší nebezpečí. „Jedná se o velmi kvalitního fotbalistu, hlavně pro útočnou fázi. Má dobré myšlení, přihrávku a umí se dostat do zakončení. V prostorách, v nichž se bude pohybovat, mu zákonitě budeme věnovat zvýšenou pozornost. Osobně ho ale hlídat nebudeme.“

„Votroci“ bezmezně touží po třech bodech. Nejenže v domácím prostředí už čtyřikrát v řadě nevyhráli, ale pokud by se jim lídra podařilo pokořit, výrazně by se příblížili horním příčkám tabulky, které se již zdály být tolik vzdálené. „Myslím, že jsme na velmi důležité a těžké utkání dobře připraveni. V neděli už bude záležet pouze na klukách, co na hřišti předvedou.“

Sestava Hradce dozná oproti středeční s Teplicemi několika změn. „Některé hráče jsme šetřili. Až na dlouhodobě zraněného Pilaře bychom měli být kompletní. S tréninkem už začal také Kalousek,“ prozradil Šmarda, pro něhož bude utkání z osobního hlediska velmi prestižní, vždyť v loňské sezoně ještě coby hráč zelenobílý dres oblékal v nejvyšší soutěži. „Nebojím se říct, že pro nás se jedná o zápas podzimu. Jsem Hradečák a vždycky budu Hradečák. Na působení v Bohemce samozřejmě rád vzpomínám a dodneška mě mrzí, že se nám ligu nepodařilo zachránit. V neděli se s kluky rád pozdravím, ale zajímá mě pouze naše vítězství,“ zdůraznil Michal Šmarda.

S utkáním jsou spojena zvýšená bezpečností opatření vzhledem k předpokládanému příjezdu vysokého počtu fanoušků Bohemians 1905. Pořadatelé proto žádají domácí příznivce, aby své vozy vzhledem k možnému ruchu před branami stadionu, zanechali na odstavném parkovišti.