Východní Čechy/ Jsou lidé, kteří vám nemohou být ukradení. Buď je zbožňujete, nebo nenávidíte. Nic mezi tím není. LADISLAV VÍZEK takovou osobou je. Troufám si ale říct, že je daleko více lidí, kteří fotbalového básníka uznávají a rádi si jeho komentáře poslechnou. Doby, kdy nastřílel hromadu gólů v české lize, vyhrál zlatou olympijskou medaili (1980 – Moskva), jsou již dávno pryč. Nyní se fotbalem už jenom baví, ale přesto je hodně věcí, které ho štvou.

Cítíte se více jako fotbalista nebo jako hospodský?

Teď už mám ke každému daleko. Dělat hospodského mě už nebaví. O hospodu se už moc nestarám, protože jsem ji pronajal. A fotbal? Ten už mě také víc bolí. Jsem teď spíš tenista a golfista. Fotbal mě moc nebaví, podívejte se na to velké hřiště. (úsměv)

Hospodu Kozlovnu jste ale provozoval, takže určitě dokážete odhadnout, kam si sedne člověk v obleku, kam v montérkách, je to tak?
Ano, z hospodského řemesla jsem chytil takových věcí, že byste se až divil. V hlavě jsem měl, kde se objednává pivo, jací jsou štamgasti, na co si u nich musíte dát pozor… Po deseti letech mně to ale tak unavilo, že jsem si říkal, jestli to mám vůbec zapotřebí. Koupil jsem si golfové hole a hospodu teď za mě vede číšník, který tam byl deset let. Jednou si ji ale vezmu zpátky.

Tak si představte, že se v té hospodě rozrazí dveře a v nich stojí pánové Košťál a Mokrý (místopředseda a předseda fotbalového svazu – pozn. aut). Kam si myslíte, že by si asi sedli oni?
Ti by měli sakra drahý pivo. (smích) Ne, oni by ke mně nešli. To je totiž fotbalová hospoda, víš? O tom toho moc nevědí. Je by to ani nenapadlo ke mně chodit (úsměv).

Vy jste mluvil o úplatcích ve fotbale ještě dříve, než se to provalilo veřejně. Košťál o vás řekl, že to jsou řeči od piva. Omluvil se vám za to někdy?
Taky jsem byl za ty moje řeči u soudu. Den po něm v novinách vyšla moje slova potvrzená. Košťál říkal, že se mi omluví veřejně. Jenže to je takový ješita, že bych od něj tu omluvu ani nechtěl. Vím, že jsem ale měl stoprocentní pravdu. Vždyť mám spoustu kamarádů v lize, kteří trénují. Na plnou pusu jsem to ale říct nemohl, ono to po chvíli stejně prasklo samo. Hodně lidí se mě ptalo, jestli se mi Košťál už omluvil. Ale to je člověk, který by to ani nedokázal. On má nos tak nahoře, že by pro něj omluva byla potupa.

Sledujete ještě vůbec českou ligu?
Sleduji, avšak valné mínění o ní nemám. Lidi ale chodí. Celkem mě to překvapuje. I když je fakt, že asi nemají co dělat. Nechci o naší lize mluvit až nějak přehnaně ošklivě, ale v našem fotbale je hromada nedostatků. Sice se zlepšily stadiony, ale nemáte na koho chodit. To se ostatně odrazilo i v pohárech. Z Ligy mistrů jsou oba naši zástupci pryč a v Uefě to také žádná sláva není. Všichni strašně brání a fotbal u nás se vyvíjí špatným směrem. Doufám, že s novým vedením přijde nový vítr, který vymete všechny nešvary a rošťáky z krajů v čele s Berbrem. Jména jako je on, musí z fotbalu pryč.

Nyní se naše liga ale přece jenom zviditelnila. Hodně se mluví o tvrdosti na hřišti a stává se z toho populární téma. Byly to všechno podle vás náhody, nebo se skutečně naše liga stává brutální?
Trend to asi není. Je to spíš tím, že kluci ten fotbal až zas tolik neumí, a proto přibývají takové zákroky. Často vzniknou z hlouposti a neopatrnosti. Co mně vadí, tak to jsou úmyslné zákroky loktem, to je svinstvo, které se rozmnožuje. Udělal to Lukáš z Teplic a nedivil bych se, kdyby to skončilo u soudu. Situace, kdy Kladrubský málem ukopl hlavu Junovi, ale plyne spíše z takové neobratnosti a neohrabanosti. Nefotbalových hráčů je v naší lize strašně moc.

Minulý předseda ČMFS Obst se na fotbal chodil vyspat. Co dělá podle vás na lize současný šéf Mokrý?
Ten zaplaťpánbůh na lize nespí. Pro jistotu ani nechodí. Lidi na něj všude pískají. Ten člověk musí mít hroší kůži. Když předává pohár, celý stadion píská. To je nenormální, kam jsme se to dostali. Bohužel Mokrého chtěly volit i nižší útvary, jako kraje a okresy. Nasliboval jim totiž peníze, jenže stejně nedostaly nic. Je to hrozné. Škoda, že o dva hlasy neprošel Ivan Hašek. Mohlo být všechno jinak. Věřím, že to sice chvilku potrvá, ale všichni ti darebáci skončí.

A kdo přijde po nich? Ivan Hašek?
Jestli přijde… Jsem s ním ve spojení a myslím, že by mohl. I když je pravda, že má zájem trénovat. Možná by si ale na funkcionářské křeslo na chvíli sedl. Udělá třeba kus práce a odejde zase k trenéřině.

Kdysi jste prý prohlásil, že kdyby váš vnuk hrál za Spartu, tak mu zlámete nohy. Je to pravda?
Za to jsem taky od dcery Pavlíny dostal co proto (úsměv). Je to bombarďák kluk. Ten bude hrát fotbal jako děda. Po tátovi nebude. (Vladimír Šmicer, – pozn aut.)

Takže jste byl lepší fotbalista, než je váš zeť…
Tak o tom se snad nemusíme bavit. Vždyť to říká i moje dcera (smích). Zeťák byl vždycky hrozný plašák, ale udělal neskutečné úspěchy. Podle mě to je náš nejúspěšnější hráč. Všude slyšíme, že to je Nedvěd, ale Vláďa vyhrál Ligu mistrů, s Liverpoolem vyhrál pohár, ve Francii se mu také hodně dařilo. Fotbalově jsme každý úplně jiný. On byl strašně rychlý, já jsem se snažil hrát hodně s míčem. Vnuk Jirka spíš vypadá, že bude víc do naší větve. Já jsem tím, co jsem řekl, chtěl trochu nadzvednout sparťany. Nemají mě moc rádi, takže já jdu taky proti nim. (úsměv)

Vaše averze vůči Spartě přetrvává, i když nejste aktivní hráč?
Mám Šmícu ve Slávii, takže moje sympatie pochopitelně patří jí. Jinak je mi to ale jedno. Fandím dobrému fotbalu. Není to tak, že když hraje Sparta, tak chci, aby vypadla. Když už si mám ale vybrat, tak je mi Slavie bližší. Mám tam kamarády. Několik jich mám ale i ve Spartě, ale jsou na druhém pólu, co se dá dělat. My se smějeme jim, oni se smějou nám.

Na jaké úrovni to vzájemné hecování probíhá?
Já jsem sportovní. Mezi nimi to je ale síla. Třeba Ivan Hašek, to je totální sparťanskej blázen, totální pošuk. Ten jak ty slávisty nenávidí. To je samé – sparťanská výchova… To jsou vztahy, že úplně žasnu. Sparťani a slávisti se fakt nesnášejí. Takový Pavel Řehák vždy, když jede přes Letnou, tak si odplivne. Ty vazby jsou šílené. Úplně jsem zíral.

Často chodíte do televize jako spolukomentátor, připravujete se na to nějak speciálně?

Já to beru trochu s nadhledem. Snažím se to brát i trochu satiricky. Nechci do toho mluvit jako Luhový, který rozumí úplně všemu. Ten by měl jít na Slovensko, tam by ho byla potřeba.