Pětice oddílů reprezentovala okres Semily v právě skončeném ročníku nejvyšší krajské soutěže. A většina z nich hlásí spokojenost s naplněním předsevzatých cílů.

Nejzářivější úsměvy září ze semilské kabiny. Kolora totiž slaví jak krajský primát, tak postup do divize. Navíc se může pochlubit nejlepším střelcem. Martin Ježek zaznamenal šestadvacet branek a stal se králem přeboru.

SK SEMILY, 1. místo (60 bodů)

Semilští fotbalisté na podzim veřejnost o svých postupových plánech příliš nepřesvědčovali, na jaře ale všem pochybovačům uťali tipec.

Kolora druhou polovinou krajského přeboru prolétla se suverenitou jamajského sprintera. Prohrála jen jednou, podruhé pak ve finále krajského poháru. Nenašla konkurenci. V souboji nejlepších týmů s Chrastavou uspěla ve skvělém zápase na hřišti soupeře. Celkově inkasovala v mistrovských utkáních jen deset branek a dosáhla na úctyhodnou šedesátibodovou hranici.

Tým Miroslava Procházky letos získal titul zaslouženě a bez debat. Po dvouleté pauze se tak kolora může těšit na prestižní souboje v divizi!

„Podzim byl opravdu trochu horší, ale jarní série byla super. Jak se výhry nabalovaly, byla nálada stále dobrá a popasovali jsme se i s absencemi. Osobně mě mrzí mírný neúspěch v poháru, ale nedá se vyhrát všechno, to každý ví," řekl k sezoně trenér krajských přeborníků Miroslav Procházka.

Jeho tým byl před sezonou zajímavě posílen. Jako klíčový však kouč vidí příchod zkušeného stopera Jaroslava Nesvadby do defenzivy. „Jeho hra byla opravdu na vysoké úrovni. Hra hlavou, poziční cit při standardních situacích, to bylo terno. Vyčistil prostor při obranných situacích a byl i platný v útoku," pochvaloval si Procházka. Ten nyní spřádá plány na posílení svého týmu a myslí si na dlouhodobý pobyt ve čtvrté nejvyšší lize.

SOKOL BOZKOV, 5. místo (38 bodů)

Sokolům podzim vyšel, na jaře už to po promíchání sestavy a až neuvěřitelných zdravotních lapáliích bylo horší. Tým střídal světlejší okamžiky s tmavšími, těch druhých však bylo víc.

Přesto se malý sympatický oddíl do posledních chvil držel v boji o vysněnou třetí příčku, toužil po vylepšení loňské „brambory". Na stupně vítězů ale nakonec nedosáhl.

V jarní tabulce skončila parta z „cihelného pole" až na desátém místě. Celkově to Bozkovu vyneslo stále velice solidní pátou příčku.

„Vítězství v posledním kole jen částečně napravilo nepříliš povedené jaro. Konečné páté místo není, s ohledem na vyrovnanost přeboru, špatné. Všichni ale asi víme, že jsme letos mohli vytěžit víc. Trápila nás hlavně defenzivní činnost, 37 obdržených gólů je opravdu hodně," ví trenér týmu Milan Mayer a dodává: „Bohužel naše výkony na jaře nebyly stabilní. Přispěla k tomu velká marodka, k zápasům jsme cestovali mnohdy jen se třinácti hráči. Všem ale děkuji za obětavost a snahu, divákům pak za vytrvalou přízeň a trpělivost."

FK SEDMIHORKY, 6. místo (37 bodů)

„Juniorský" tým z Karlovic přiveze na každé hřiště svěží vánek. Sympaticky působící parta sice nemá ještě své výkony úplně stabilizované, má ale před sebou zajímavou budoucnost. Tedy pokud kolektiv nedozná výraznějších trhlin, přičemž jisté už je, že se loučí nejzkušenější člen kádru Lukáš Bakeš.

Sedmatřicet získaných bodů Sedmihorky letos vyneslo na šestou pozici. V jarní tabulce oddíl skončil dokonce čtvrtý! Mužstvo zakládající si na týmovém pojetí hry se mohlo opřít o střelce dua ŠŠ. Daniel Škréta se trefil desetkrát, Martin Špína osmkrát, přičemž valnou část jara navíc vynechal.

„S umístěním našeho mladého kádru jsem spokojený. Výkony mohly být možná ještě lepší nebýt zdravotních problémů Vaníčka nebo dalšího nesmyslného vyloučení Martina Špíny, po němž náš nadějný hráč ztrácí chuť do fotbalu a je jím znechucený," zvedá prst trenér FK Sedmihorky Bohuslav Dvořák.

Po nepříliš povedeném podzimu, kdy jeho tým srážely hlavně minely brankářů, se na jaře Sedmihorky zvedly. S příchodem Masaříka získala defenziva jistotu, útočná síla soupeře často převyšovala soky mrštností a rychlostí.

Nejpovedenější představení tým sehrál v Železném Brodě, odkud si odvezl vítězství 7:1. „Dodnes nechápu, kde se v nás takový zápas vzal. Tam to opravdu bylo o dvě třídy," vzpomíná trenér.

FK PĚNČÍN-TURNOV B, 10. místo (32 bodů)

Trpký konec jedné rezervy. Ta turnovská s letošním desátým místem zmizí z fotbalových tabulek a zmizí zřejmě v nenávratnu. Tým, který vychovával mladíky pro divizní kádr přestal fungovat. Hráčů byl akutní nedostatek a vedení nakonec svůj B tým po katastrofální jarní personální krizi „odpískalo".

„S umístěním nejsem spokojený. Vše ale bylo způsobené tím, že jsme měli na jaře obrovské problémy se složením kádru. Dokonce nám musel v několika zápasech vypomáhat i bývalý trenér Emil Šafář. Kluci hráli často v sobotu i v neděli, smekám před nimi. Upřímně musím říct, že za předváděné hry bychom si zasloužili často mnohem víc bodů, než jsme skutečně získali. Hlavně v závěru, kdy jsme prohrávali vyhrané zápasy. Bodů jsme proto nezískali mnoho, ale na ty rezerva moc nehrála. Chtěli jsme hrát hezký fotbal, to se asi povedlo," řekl trenér Josef Petřík mladší a dodává: „Zrušení týmu mě samozřejmě mrzí. Byl ale už malý zázrak, že jsme vůbec dohráli tuto sezonu. Bylo to hodně komplikované, musel jsem hráče prosit a přemlouvat. Už bych to nechtěl zažít."

FK KOŠŤÁLOV, 11. místo (31 bodů)

Nováčka čekala na jaře urputná záchranářská bitva. Mužstvo do ní však vstupovalo po vydařené zimní přípravě s dobrou náladou. Tu však rychle uťaly dvě úvodní prohry se skóre 2:10.

To byl velký šok. V průběhu odvetné poloviny sezony se však parta z Košťálova probrala, připsala si cenné body ze hřišť Skalice i Doks, a když výsledky potvrdila v závěru také v domácím prostředí, měla vyhráno.

„Hlavní misi jsme splnili, to je důležité. Během celého roku nás ale nejvíc trápilo zakončování, střílení gólů byl náš velký problém. Myslím si, že do Košťálova krajský přebor patří a že bychom v příští sezoně mohli hrát někde ve středu tabulky. Věřím také, že se nám podaří udržet stávající kádr," řekl k uplynulé sezoně trenér týmu Miroslav Pálka.

Právě košťálovský trenér byl jedním z vůdců kolektivu. Dokázal do mužstva zabudovat mladé hráče, kteří se zařadili po bok tradičních opor. „Já musím za sezonu pochválit celý tým. Zvlášť bych ale vyzdvihl výkony brankářů Průchy s Jakubičkem, ke stálicím pak patřili Klazar, Grafek, Jisl a samozřejmě nesmrtelný Karel Janata. Velkým objevem pak byl mladý Houžvička, který nám střelecky výrazně pomohl," těšilo trenéra s tím, že neopomněl pochválit také nejlepšího střelce Jaroslava Cermana.

CELKOVÁ tabulka

1. Semily 26 19 3 4 76:32 60
2. Chrastava 26 17 2 7 68:36 53
3. Doksy 26 12 5 9 45:43 41
4. Mšeno 26 11 6 9 37:40 39
5. Bozkov 26 10 8 8 55:59 38
6. Sedmihorky 26 11 4 11 52:43 37
7. Višňová 26 9 9 8 49:44 36
8. Velké Hamry 26 11 3 12 45:54 36
9. Železný Brod 26 9 8 9 58:54 35
10. Pěnčín-Turnov B 26 8 8 10 42:47 32
11. Košťálov 26 9 4 13 44:55 31
12. Česká Lípa 26 9 3 14 46:52 30
13. Skalice 26 6 6 14 37:64 24
14. Hrádek 26 5 3 18 33:64 18