„Nebylo zbytí. Roky nezastavíte. Když jsem byl mladej taky spousta starších hráčů končila. Klukům bych samozřejmě přál, aby na šampionátu došli co nejdále,“ pravil vytáhlý útočník, jenž v dresu se lvíčkem na prsou odehrál 74 utkání a vstřelil 14 branek.

Jak moc vám scházejí pravidelné reprezentační srazy?
Vždycky to bylo příjemné zpestření. Člověk přišel na jiné myšlenky a do klubu se vracel pozitivně naladěn, protože v nároďáku vždycky panovala výborná atmosféra.

V kariéře jste zažil tři vrcholné akce tohoto typu. Dvakrát jste se zúčastnil mistrovství Evropy, jednou mistrovství světa. Na kterou vzpomínáte nejraději?
Určitě na EURO 2004 v Portugalsku. Tam jsme měli velmi blízko k finále. Jenže přišel hodně nešťastný gól s Řeckem…

Zamrzí to ještě dnes?
Když si na to člověk vzpomene, tak určitě. Mrzí to především kvůli tomu, jaký fotbal jsme tam předváděli.

Po dlouhé době prožijete EURO v roli diváka. Těšíte se?
Určitě. Mistrovství Evropy je jednou za čtyři roky, jsem každopádně zvědavý, co jednotlivé týmy předvedou.

V Basileji, s níž jste na jaře dosáhl na pověstný „double“, jste na hostování strávil necelé čtyři měsíce. Žijí Švýcaři šampionátem na každém kroku?
V době, když jsem tam byl, se fanoušci spíše koncentrovali na závěr ligy. Teď ale samozřejmě budou už v pořádném předstartovním napětí.

Pojďme k české reprezentaci. Může dojít i bez Tomáše Rosického daleko?
No, kluci to budou mít hodně těžké. Tomáš byl mozkem mužstva a bude mu velmi chybět. Hodně důležitý bude vstup do turnaje. Vše se bude odvíjet od úvodního zápasu se Švýcarskem. Ten je potřeba zvládnout.

Na co tedy musí národní mužstvo sázet, když postrádá svého špílmachra?
Těžko říct. Roli Tomáše by mohl převzít Marek Matějovský. Ale na rovinu říkám, že Rosický je jenom jeden, stejně jako byl jenom jeden Pavel Nedvěd. Doufám, že v týmu panuje stále stejná atmosféra, jaká byla za nás. Dobrá parta je základem. Projevit se musí především na hřišti, kde je to nejdůležitější.

Schází vám některý z hráčů v nominaci kouče Brücknera?
Možná jen Roman Bednář, který ve West Bromwich střelecky zářil. I díky němu tento klub postoupil do anglické Premiér League. Měl určitě velmi dobrou formu, šanci klidně dostat mohl.

Ve skupině máme již zmíněné Švýcary, dále Turky a Portugalce. Kolikaprocentní jsou podle vás šance na postup?
Tak to si netroufám tipovat. Favoritem naší skupiny je Portugalsko. Turci jsou dost náladoví a Švýcaři hrají doma. Budou však pod tlakem, mohou být nervózní a z nás mají patřičný respekt. Každopádně je dobře, že začínáme s nimi. Mohli bychom toho využít.

Kdo je podle vás největším aspirantem na titul?
To ukážou až zápasy ve skupinách. Hodně bude záležet na momentální formě.

Stále jste hráčem Salcburku, kde se bude hrát skupina D. Vyrazíte na některý zápas?
Možné to je. Dcera ještě bude v Rakousku měsíc chodit do školy, takže budu v centru dění. Rád bych se alespoň na jedno utkání osobně podíval.

V lednu jste odešel na hostování do Basileje a vyhrál s ní titul a ligový pohár. Podle statistik jste toho ale mnoho nenahrál. Jak hodnotíte toto krátkodobé angažmá?
Určitě to byl dobrý krok. V Basileji jsem získal „double“, kdežto v Salcburku bych nevyhrál nic.

Kde zakotvíte v příští sezoně?
V Salcburku mi skončila smlouva, od 1. července jsem volný hráč. Vše je v rukou mého manažera.

Určitě jste bedlivě sledoval přetahovanou o český titul. Coby kovaný sparťan jste z triumfu Slavie asi velkou radost neměl…
Sparta to projela nehorázným způsobem. To se opravdu nevidí. (zamyslí se) Prohrát doma s Brnem a Ostravou, to prostě nejde. Slavie toho jenom využila.

Čím si vysvětlit totální kolaps v závěrečných kolech u takového klubu, jakým Sparta bezesporu je?
První z posledních tří nepovedených utkání určitě výrazně ovlivnilo vyloučení Tomáše Řepky. Ale nebylo to jen kvůli tomu. Kvalita týmu nebyla taková, jako v předešlých letech. Ve Spartě mi hlavně scházely vůdčí typy.

Coby východočeský odchovanec určitě sledujete i boj Hradce Králové o první ligu. Postoupí „votroci“?
To si netroufám říct. Nevím, v jaké je momentálně klub finanční situaci. Ale ligu by si takové město zasloužilo. Lidi by určitě chodili v hojném počtu. Navíc se už snad konečně blíží dlouho avízovaná přestavba stadionu. Mohlo by se blýskat na lepší časy.