Úchvatnou historií se pyšní jeden z nejstarších fotbalových turnajů hraný na území České republiky. Lázeňský pohár se hrál poprvé na začátku srpna roku 1978 a právě dnes v Železnici na Jičínsku vyvrcholí jeho 44. ročník. Ve dvoudenním klání zbývá odehrát pouhé čtyři duely, duely o konečná umístění.

Bitvy v základních skupinách si populární „Lázeňák“ odbyl už v sobotu. Jak v áčku, tak v béčku bylo sehráno šest utkání a nejlépe z nich vyšly týmy z Lázní Bělohrad a překvapivě i Velichovek. Zatímco prvně jmenovaný celek každoročně patří k favoritům turnaje a například loni se až ve finále musel sklonit před Luhačovicemi, Velichovky přijely na Jičínsko obhajovat sedmou příčku a dočkaly se tak výrazného zlepšení.

Krajský pohár se rozjíždí, o víkendu se hrají zápasy předkola.
Víkend ve znamení fotbalu. Startuje Pohár hejtmana

Jisté tak už po sobotě bylo, že po čtyřletém kralování skončí nadvláda Luhačovic. Mužstvo ze Zlínska sice ve skupině ani jednou neprohrálo, po penaltovém rozstřelu si poradilo i s Velichovkami, do tabulky se ale počítaly pouze výsledky v normální hrací době a v těch více více bodů posbíral tým z Jaroměřska.

Pořadatelé příštích ročníků
2022 Lázně Bělohrad 
2023 Luhačovice
2024 Velichovky
2025 Klimkovice
2026 Mšené-lázně
2027 Janské Lázně (50. ročník)

Také mezi druhou čtveřicí se zrodily dva nerozhodné výsledky. A také zde remízová ztráta rozhodla o místence ve finálovém souboji. Pořádající Železnice sice uhrála s Lázněmi Bělohrad bod a dokázala jej přetlačit v pokutových kopech, jenž na rozdíl od konkurenta ztratila v utkání s Mšenými lázněmi. V neděli se tak domácí museli smířit s „pouhým“ bojem o bronz.

Skupina A: Luhačovice – Velichovky 1:1 (penalty 6:5), Klimkovice – Janské Lázně 0:1, Velichovky – Janské Lázně 1:0, Luhačovice – Klimkovice 1:1 (penalty 4:3), Klimkovice – Velichovky 0:2, Janské Lázně – Luhačovice 0:3.

Skupina B: Lázně Bělohrad – Konstantinovy Lázně 2:0, Železnice – Mšené-lázně 2:2 (penalty 4:5), Konstantinovy Lázně – Mšené-lázně 0:2, Lázně Bělohrad – Železnice 1:1 (penalty 1:3), Železnice – Konstantinovy Lázně 3:1, Mšené-lázně – Lázně Bělohrad 0:3.

Také nedělní boje o umístění přinesly spoustu branek. V úvodních čtyřech soubojích vždy po čtyřech. Až finále nabídlo šachovou partii, kterou nakonec rozhodla jediná trefa. Vsítili ji borci favorizovaných Lázní Bělohrad, kteří tak ukončili kralování Luhačovic a na trůnu vydrží minimálně rok. Pětačtyřicátý ročník Lázeňského poháru navíc za dvanáct měsíců sami uspořádají!

Čerstvý vítěz 44. ročníkuČerstvý vítěz 44. ročníkuZdroj: Tomáš Otradovský

Nedělní boje o umístění
o 7. místo: Klimkovice – Konstantinovy Lázně 3:1
o 5. místo: Janské Lázně – Mšené-lázně 2:2, na penalty 4:5
o 3. místo: Luhačovice – Železnice 3:1
Finále: Velichovky – Lázně Bělohrad 0:1

Finalisté posledních 10 ročníků

34. ročník: Lázně Bělohrad – Konstantinovy Lázně 4:0
35. ročník: Luhačovice – Lázně Bělohrad 1:0
36. ročník: Klimkovice – Luhačovice 1:0
37. ročník: Lázně Bělohrad – Velichovky 4:2
38. ročník: Lázně Bělohrad – Luhačovice 2:2, penalty 3:1
39. ročník: Lázně Bělohrad – Luhačovice 3:1
40. ročník: Luhačovice – Mšené-lázně 2:0
41. ročník: Luhačovice – Lázně Bělohrad 2:0
42. ročník: Luhačovice – Železnice 2:0
43. ročník: Luhačovice – Lázně Bělohrad 3:0