Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Novinkou na Semilsku okresní pohár

Semilsko - Už tuto sobotu bude zahájen nový fotbalový ročník v pojizerském regionu. Před krajskými soutěžemi dostane netradičně přednost nejnižší okresní třída Semilska.

8.8.2017
SDÍLEJ:

VELKOU RADOST v minulé sezoně okresních soutěží dělala předsedovi Okresního fotbalového svazu Semily Petru Herzovi návštěvnost na utkáních. Takto se fandilo v bitvě Bělé s Jilemnicí.Foto: Zdeněk Matura

Ještě než se nový ročník rozeběhne, spojili jsme se s předsedou Výkonného výboru Okresního fotbalového svazu Semily. PETR HERZ obětavě odpověděl na všech jedenáct otázek, ohlédl se za minulou sezonou a hlavně fotbalovým nadšencům přiblížil, co je čeká v té nadcházející.

Pane předsedo, kdybychom se chtěli vrátit k předešlému ročníku. Jak byste jej stručně zhodnotil? Co vás nejvíc potěšilo, co naopak zklamalo a kolik zápasů jste sám viděl?
Mě nejvíc potěšil zájem diváků. Třeba na zápasy v Bělé, ve Stružinci i ve Studenci chodilo okolo dvou set lidí, což na okres je opravdu hodně slušné. Troufnu si říct, že takové návštěvy nemají ani leckde v krajském přeboru či dokonce v divizi. Co mě zklamalo, je fakt, že se neodehrála dvě utkání. Oddíly si nebyly schopny vyhovět v odložení duelu na jiný termín a raději to řešily pokutou. Pár zápasů jsem viděl a mám radost, že se zvelebují stadiony. V klubech se něco dělá, třeba Benecko na podzim plánuje přestavbu hřiště a jsem rád, že oddíly mají zájem to fotbalové prostředí vylepšovat.

Jak moc z vašeho pohledu fotbalovým děním na Semilsku zahýbala nedávná „Fotbalová revoluce“? Kde jste ji vy sám nejvíc pocítil?
Myslím, že pro fotbal měla opravdu veliký význam. Hodně oddílům i nám na svazu to usnadnilo práci. Revoluce se podařila a je to snad jediný pozitivní okamžik celé fotbalové asociace. Jsem rád, že se do toho šlo, povedlo se to! Cítím to i v tom, že se nemusí každý týden scházet sportovně-technická komise, díky informačnímu systému se vše dá dohromady a hned to máme na papíře. Dík patří všem klubům, že vybraly své administrátory v takové kvalitě, že až na malé výjimky není problém.

Pro letošní ročník vám ve dvou okresních soutěžích ubyly dohromady tři týmy. Čemu to přičítáte a znamená to pro Okresní fotbalový svaz Semily nějaký problém?
Samozřejmě. Poslali jsme dva oddíly do I. B třídy, navíc se spojily Libštát s Košťálovem a k tomu ještě odhlásila svůj B tým Lomnice. S tím se moc nepočítalo. Museli jsme se s tím ale vypořádat. Máme nyní deset oddílů v okresním přeboru a dvanáct v soutěži.

To by ale znamenalo, že kluby odehrají méně zápasů…
Máte pravdu, tomu jsme se ale pokusili zabránit. Abychom naplnili kalendář, zavedli jsme povinný pohár, kde oddíly ze soutěže vyzvou účastníky přeboru. Na konci října budou odehrána úvodní dvě kola, přičemž celkový vítěz se kvalifikuje do krajského poháru v dalším ročníku. Na nejlepší tým čeká odměna 10000 korun, druhý tým dostane 5000, třetí 4000 a až po šesté místo máme motivaci připravenou.

Po předchozích letech se tentokrát hned dva týmy „nebály“ poposunout do krajské I. B třídy. To vás v případě Bělé a Jilemnice jistě potěšilo, nepletu se?
Určitě. Bělá se už několik let pokouší jít výš, ale vždycky to nějak vzdali. Možná tam byl strach z případných přídělů. Letos se už rozhodli, že to vezmou a je to dobře už kvůli té úžasné návštěvnosti. Jilemnice loni bohužel překvapila pádem na samé dno. Možná tam zanedbali výchovu mládeže, přece jen se nedalo hrát jen s jedenácti lidmi. Jsme ale rádi, že se mohli vrátit.

Však tomu pomohlo i zpětné rozšíření I. B třídy na čtrnáct mužstev, viďte?
Je to tak. Tah s dvanácti účastníky se nepovedl. Na začátku nadstavbové části už se vědělo, kdo půjde nahoru, vlastně i kdo sestoupí a ty týmy už neměly motivaci. Vracíme se tedy na 14 mužstev, ač to bylo v plánu až příští rok. Pro nás v okrese je to negativní, jelikož jsme honorováni podle počtu odehraných utkání, ale to si zase zachováme zavedením poháru.

V roce 2013 byl založen Fotbalový klub Přepeře. Čtyři sezony, čtyři postupy. Myslíte, že by tento „projekt“ mohl bez zastávky proplout až do divize?
Byl jsem se v Přepeřích dvakrát podívat a tamní areál se tvoří, na jaře by mohli hrát doma. Další postup považuji za velice reálný. Sešla se parta šikovných kluků a hlavně pan Kupka, který jako manažer dokáže velké věci a je schopen přivést další hráče zvučných jmen. Myslím, že zvládnou klidně i divizi, což by pro ně byla odpovídající soutěž.

Nyní Přepeřští založili ještě C tým a tři mužstva do soutěží přihlásily spojené kluby Košťálov s Libštátem. Jak vnímáte tuto novinku?
U Přepeří to není žádné překvapení. Pokud chtějí divizi, potřebují odpovídající rezervu v kraji. Rozpočet na to mají veliký. Libštát s Košťálovem jsou dva kluby kousek od sebe a pro nás je takové spojení úplnou novinkou. Ale chápu to z důvodu úspory a mládežnického vývoje. Jede to od přípravek po dospělé, chtějí mít dostatek hráčů, aby nemuseli nikoho kupovat.

Co vy jako předseda OFS Semily říkáte na fakt, že v krajském přeboru Libereckého kraje bude působit pouze dvanáct mužstev? To je republiková rarita. Nekazí to prestiž krajského fotbalu?
Všechny nás to zaskočilo. Řešilo se to na výkonném výboru v Liberci i na losovacím aktivu. Jiná cesta ale není. Odhlásily se Bozkov a Lomnice, dva kluby, které nechtěly riskovat a radši šly níž. V pořádku není ani fakt, že Semily se šesti body z přeboru nesestoupily. Jenže pouhých jedenáct mužstev tam opravdu nešlo mít. Snad je to jen přechodný ročník, ohlasy přijdou až po sezoně. Na nejvyšší krajskou soutěž to má každopádně velmi negativní dopad jak generační, tak finanční.

Okresní fotbalový svaz Semily bude v ročníku 2017/2018 reprezentovat 37 dospělých mužstev. Je toto číslo pro vás ideální?
Podle mě je to adekvátní, v posledních letech se to moc nemění. Pro nás je to ideální. Jsme rádi, že máme v okrese celkem 22 mužstev, jinde je to i horší. Třeba na Jablonecku. Já pořád říkám: Vždyť je to poslední lidová zábava, jinde už se ti lidé scházet nemohou. Je potřeba bojovat za každý klub, aby působil dál.

Na jaké události sezony 2017/2018 v okresním fotbale se vy sám nejvíc těšíte a co by mohlo být největším lákadlem pro fotbalové fandy?
Osobně bych si hlavně přál, aby se daly dohromady okolnosti ve Fotbalové asociaci ČR. Aby zase fungovaly dotace pro fotbal. My na jednu stranu platíme včas členské příspěvky, ale od FAČR zatím zpět nic nepřišlo. Snad se najde vhodný člověk, který bude zárukou oproštění se od všech možných kauz a nastane v českém fotbale zase pevný řád. Přál bych si i vysoké návštěvy na stadionech. Rád bych byl, aby ke kvalitě sezony v našem regionu přispěla atraktivita okresního poháru. Věřím, že lákadlem budou i týmy z přeboru v I. B třídě, která slibuje kvalitnější zápasy. Jilemnice i Bělá to taky pozvednou, vnesou tam nový impuls.

Autor: Tomáš Otradovský

8.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V JILEMNICI se v době sněmovních voleb koná zároveň referendum k projektu nového koupaliště, na kterém několik let pracovalo vedení města.

V Jilemnici mají současně s volbami místní referendum

Do Pece pod Sněžkou vyrazila volit skupina z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Radnici v Peci obsadila rétorická skupina z Prahy

KAM NA FOTBAL: Staré versus Mladé Buky

Trutnovsko, Pojizeří - Fotbalový podzim pokračuje víkendovými zápasy v celém regionu, od celorepublikové Divize až po okresní soutěže.

Hlasovat lze i pro zesnulého náčelníka krkonošské horské služby

Královéhradecko - Adolfu Klepšovi mohou voliči posílat preferenční hlasy. Nepropadnou. Podle krajského úřadu připadnou straně, za kterou Klepš kandidoval. Přesto je to podle úředníků neobvyklá situace a poslané hlasy lze vnímat pietně či symbolicky.

Starosta osobně vyvezl na Pomezky 83letou voličku

Malá Úpa - Na místě někdejší celnice, kde dnes sídlí obecní úřad a galerie, se volí v Malé Úpě.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení