Fauly, žluté a červené karty, ale i nervové výlevy. Hlavně však střely, kličky, proměněné i zazděné šance, skvělé zákroky brankářů. A góly!

Fotbal jako takový ovlivňuje mnoho faktorů. Není to jen aktuální forma dvou soupeřů, ale také nálada a bystrost trojice rozhodčích nebo nažhavení fanoušků. Započíst se dají rozmary počasí, zdravotní stav hráčů nebo kvalita fotbalového pažitu.

Ne vždy se sejde všechno podle ideální představy. Ne vždy se dá vyhrát a ne vždy rozdává sportovní zápolení jen úsměvy. Tím spíš, když se hraje jen pro radost na nejnižší okresní úrovni. Hráči často touží hlavně po pivním navnadění, mnohdy jsou ale právě hřiště v „Horních Dolních" místem pro každodenní ventil. Jasně, o výsledky jde, ale nepadá s nimi svět. Pokud má tým vítěznou šňůru, také si za to mnoho nekoupí.

Roztoky se hlásí

Okresní soutěže na Semilsku startují už o víkendu. Hráči leští kopačky, fanoušci oprašují prach z řehtaček a vlajek, rozhodčí profukují píšťalky a funkcionáři připravují mýdla do sprch. Okresní fotbalový titul obhajují hráči Stružince. Ti už podruhé za sebou po loňském úspěchu odmítli přesun do krajské I. B třídy, a tak se letos pokusí „jen" o další obhajobu.

„Není to ale náš cíl. Chceme se fotbalem hlavně bavit. Přípravu startujeme až dnes, chtěli jsme si dát v krátké letní pauze delší fotbalové volno. Chtěli bychom hrát nahoře, ale konkrétnější cíle si nedáváme," řekl Krkonošskému deníku hrající trenér Stružince Petr Vágenknecht.

A tak třeba dojde na další zájemce v řadě. Otevřeně se do hry o titul hlásí mužstvo z Roztok. Vloni šestý tým tabulky posílil trenérský tým i hráčský kádr. A tak by se mohl stát černým koněm v honbě za okresním primátem. „Chceme se pokusit vyhrát. Ale znáte to, nepovede se pár prvních zápasů a nálada i veškeré cíle jsou pryč. Myslím si ale, že šanci na čelo tabulky po posílení máme," dokládá odhodlání kapitán roztockého mužstva Martin Hornig.

A Bělá, jež vloni hrála o postup? Po obměně hráčského kádru si dává spíše opatrnější cíle a čeká, jak dopadne začlenění nových mladých fotbalistů. S přeborem se po loňském neúspěchu rozloučilo mužstvo z Vysokého nad Jizerou. Domů na Jablonecko se pak odporoučela Malá Skála. Nováčky naopak jsou loňští suveréni „pralesa" – Přepeře, alias Semily B, a rezerva Jilemnice.

Kdo o titul v soutěži?

Po postupu dvou jasných favoritů nemá letos nejnižší „liga" vyloženého favorita. Sestoupivší Vysoké nad Jizerou zrušilo B tým a spojilo síly do jediného týmu. Třetí vloni skončily Martinice, o skóre před Kruhem. Pokusí se ony postoupit? A co očekávat od nového celku Přepeře B? Otázek před startem nového ročníku je hodně, zodpoví je až start a průběh letošní sezony. Černým koněm může být i rezerva Rovenska, které už jarní část loňské sezony vyšla náramně.

Inu, hurá na fotbal. Také letošní sezona přinese mnoho emocí. Pozitivních a zároveň i negativních. Přinese mnoho úspěchů i zklamání. Ale těšte se fanoušci, zápletek bude habaděj. Tradiční výsledkové zpravodajství bude Krkonošský deník přinášet v pondělí, podrobnosti k utkáním opět ve středu.

MIROSLAV KOBR, vedoucí Víchové:

„V minulém ročníku jsme byli ve finále rádi za záchranu. Jistotu jsme získali vlastně až v posledních kolech. Do nové sezony máme určitě snahu, stejně jako mnoha dalších týmů, aby to s námi dlouho nevypadalo, že budeme mít problémy. Chtěli bychom mít co nejdříve klid, prostě klidnou hlavu. Ale bude to těžké, protože i v okresním přeboru je značná konkurence. Posily k nám nepřichází, a tak neočekáváme výrazné vzedmutí stávajícího kádru. Chceme být důstojnými soupeři všem protivníkům."

PETR VÁGENKNECHT, kouč Stružince

„Budeme dělat všechno, abychom dosahovali těch nejlepších výsledků, protože proč nevyhrát potřetí za sebou titul? To by bylo krásné. Ale nebude to určitě náš základní cíl, chceme hrát hlavně dobrý fotbal, který nás bude bavit. V horní polovině tabulky bychom hrát chtěli, ale abychom od začátku jeli na první místo, to pro nás není prioritou. S aktivní činností bohužel skončil Honza Vágner, pilíř středové řady týmu, a tak ho budeme muset nahradit. Žádné další výraznější změny se neudály."

ZDENĚK FAJFR, předseda Bělé

„Hodně stěží budeme navazovat na loňské druhé místo. Už jen proto, že od nás do Valdic do I. B třídy odešel nejlepší střelec Vláďa Kalenda. Jeho desítky gólů budeme horko těžko nahrazovat, jsme ale hrozně rádi, že u nás působil. Skončil i kapitán Janata. Mužstvo jsme museli doplnit a přebudovat. Bylo omlazeno, a tak možná výsledky hlavně z počátku sezony nebudou takové. Chtěli bychom zůstat ve špičce, ale radši se budeme soustředit na výkony na hřišti než na prohlášení. Uvidíme, jak to půjde. Na minulou sezonu bude těžké navázat, ale bylo by to krásné."

MARTIN HORNIG, kapitán Roztok

„Jednoznačně chceme okresní přebor vyhrát. Trénujeme dvakrát týdně, o víkendu jsme měli vždy buď přátelský zápas nebo turnaj. Přišli k nám kluci z Horní Branné nebo z Jilemnice, takže opravdu bychom chtěli o první místo usilovat. A postup? To se ještě uvidí, není to totiž jen otázka sportovní. Můžeme navíc prohrát prvních pár zápasů, nemusí se nic povést a tohle moje prohlášení bude úplně zcestné. Ale cílem bude vítězství."