VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Okresní přebor se 14 týmy

Trutnovsko – Pro mnohé to byla sezona hrůzy. Zástupci všech šestnácti zúčastněných klubů dopředu věděli, že díky reorganizaci čeká hned na čtveřici nejhorších sestup do III. třídy.

13.7.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto - fotbalFoto: Jan Bartoš

O to více bylo v půli června na několika místech smutno, stejně tak se ale o to víc slavilo. O týden později i ve Starých Bukách, které zvládly barážovou bitvu s Poříčím. Rozhodně je se za čím v hodnocení ohlédnout.

Začít ale určitě musíme na zcela opačném pólu tabulky. Po loňském postupu Bílé Třemešné, kterou navíc na „divokou kartu“ doplnila v krajské soutěži i Vítězná, se letos dávaly největší naděje Žacléři a Hostinnému. Oba favorizované kolektivy se ještě v úvodu jara praly a bodový rozdíl byl mezi nimi minimální. Pak ale přišla výsledková krize Tatranu, Baník se dostal do trháku, a ten již v pohodě uhájil. Nakonec lze shrnout, že Žacléřští dospěli k titulu přeborníka způsobem start – cíl. V premiéře sice prohráli na půdě Lánova 1:4, pak ale knokautovali Hostinné (6:0) a již po čtvrtém kole vévodili tabulce. První příčku od té doby Baník neopustil a po právu mohl dávno před koncem soutěže slavit.

Tatran Hostinné se za své výkony rozhodně stydět nemusel. Vždyť podobně jako třetí Jikra Kocbeře patřil k obávaným soupeřům, kteří jen zřídka ztráceli body. Společně se oba celky propracovaly k zisku 63 bodů a v ročníku příštím budou jistě patřit k favoritům celé soutěže. Velké ambice ale budou mít i Horní Staré Město společně s Vítěznou, které v kraji nezvládly „hustý“ boj o záchranu a na podzim obohatí nejvyšší okresní soutěž.

Díky suverenitě Žacléře bylo mnohem větší drama k vidění ve spodních patrech. Sestup rezervy Janských Lázní byl zřejmý již dávno, posléze se přidaly i Dolní Branná a Pilníkov. Nakonec se osud postavil zády i k Libči. Hrobníkovi z lopaty naopak uteklo Podhůří a v baráži i Staré Buky, jež se výsledkově zvedly až v samotném závěru.

Nyní se tak okresní přebor zúžil na 14 mužstev a dle prvotních ohlasů bude tento tah vést k výraznému zkvalitnění soutěže. A to co do úrovní zápasů, tak i herního systému.

Na losovací aktiv si musejí fotbalisté a funkcionáři ze všech okresních soutěží ještě počkat (uskuteční se v sobotu 23. července), čtrnáctka „vyvolených“ je ale v nejvyšší soutěži regionu samozřejmě dávno známa. Pojďme si proto připomenout, které jednotlivé týmy již v půli srpna zahájí ostře sledovaný okresní přebor.

SK Horní Staré Město
Sokol Vítězná
Tatran Hostinné A
Jiskra Kocbeře
FK Dolní Kalná A
FC Vrchlabí B
TJ Lánov A
FK Havex Strážné
Baník Rtyně v. P.
SK MFC Svoboda n. Ú.
FK RAKO Bohuslavice
Jiskra Podhůří
Sokol Staré Buky
TJ Sokol Kunčice n. L
Radek Kotyk: Na návrat bylo už loni, promarnili jsme podzim

Zahrál si v Trutnově dorosteneckou ligu, za Rudník krajský přebor a v rodném Žacléři stihl I. A i I. B třídu. No a ve stejné soutěži se může RADEK KOTYK představit i na podzim. V „Baníčku“ totiž zkušený záložník v minulém ročníku vypomohl týmu k titulu okresního přeborníka coby hrající trenér a po příchodu kouče Martina Gajdoše se nyní bude moci plně věnovat hře. Právě levonohý hráč pro Krkonošský deník zhodnotil sezonu, v níž si klub od polských hranic po dvou letech zajistil návrat do nejnižší krajské soutěže.

Radku, prozraďte, byl postup z OP vaším jasným předsezonním cílem?
Pro mě osobně se nejedná o postup, ale právě a jen o ten návrat, jak zmiňujete. Pravděpodobně bychom postoupili už loni, ale promarnili jsme posestupovou podzimní část a na jaře jsme ztrátu už nedohnali. Letos jsme jasně dominovali, oba mnou předpokládaní konkurenti (Hostinné, Lánov) postupové ambice neměli a už podzimní část ukázala, že asi budeme jediným adeptem na postup.

Co by bylo s žacléřským fotbalem, kdyby se vám návrat do kraje opět nevydařil?
Svět by se nezbořil a pracovali bychom dál (usmívá se).

Byl nějaký moment, kdy jste o postupu zapochyboval? Nějaká slabší pasáž?
O prvenství jsem nepochyboval, spíš jsem se bál, aby mělo smysl jít opět do krajské soutěže, protože závěr podzimní části se téměř přestalo trénovat. V zimě jsme sice odehráli poměrně dost přípravných duelů, ale bohužel většinou na úkor kvalitního tréninku.

Jak byste popsal generační výměnu, k níž v uplynulých letech v Žacléři došlo?
Bohužel jsme k ní byli donuceni okolnostmi, během pěti let u nás došlo k neskutečně velkému počtu vážných zranění. Přetržené křížové vazy a další zdravotní patálie kvalitní mužstvo rozbily. Myslím, že pokud by zůstal tehdejší tým pohromadě, rozhodně by nedošlo k sestupu z I. A třídy a následnému pádu až do okresu. Takže generační výměna proběhla, ale vůbec nebyla přirozená.

Tým jste dovedl k postupu v roli hrajícího trenéra. Podařilo se vám na post kouče sehnat novou osobu? Co si od ní slibujete?
Nebyl jsem klasickým hrajícím trenérem, byl to takový odporný mix. Trenér Vondráček, jenž před zimou přislíbil převzetí mužstva nakonec s omluvou vycouval a ostatní oslovení trenéři z různých důvodů k týmu nepřišli. Vedení kolektivu tak zůstalo znovu na vedoucím mužstva Rendovi Reichsteinovi. Po emotivním utkání v Janských Lázních však i on tým opustil. Do konce sezony se u trenérského kormidla vystřídali trenéři mládeže Martin Gajdoš, Roman Kovačík st., Jarda Votoček, Simon Gal i Dušan Poláček, velký kus práce v pozici vedoucího mužstva odvedl sekretář oddílu Jirka Popelka. Lepili jsme to týden po týdnu, herně to určitě nebylo ono, ale zvládli jsme to. Nyní přichází od dorostu Martin Gajdoš, přeji mu hodně zdaru a pevné nervy. Zároveň si od něho slibuji dlouhodobější spolupráci. Podporu vedení mít bude a věřím, že i hráči budou mít zájem na sobě pracovat.

Žacléř dříve patřil k pravidelným účastníkům krajských soutěží. Co vám tedy daly dvě sezony v okresním přeboru?
Snad se naše mladé mužstvo naučilo, že nic nepřijde samo a že o každý úspěch se musí bojovat. Protože mnohdy méně zdatní fotbalisté naše borce převyšovali a teprve, když hráči zabrali, šlo to. Také doufám, že psychicky zvládneme i situace, kdy hráči cítí na hřišti křivdu. Dříve tomu tak nebylo.

Dovedete si představit, že byste za rok zase spadli? Na jakou roli si v I. B třídě troufáte?
Sledoval jsem vyrovnanost uplynulého ročníku, kde mohl sestup potkat každého. Proto si raději letos žádné cíle nedáváme, kromě jediného. Chceme v Žacléři hrát pouze s těmi hráči, kteří budou mít poctivý, férový přístup. Výsledky se pak musí zákonitě dostavit.

Na závěr prozraďte, jak lze popsat zajištění vašeho klubu z finančního pohledu…
V uplynulých dvou letech jsme výrazně investovali do zázemí stadionu, mládežnická mužstva jsme odměnili tréninkovými soupravami a dalším tréninkovým vybavením. V nové sezoně to bude náročnější, muži, dorost i žáci budou hrát o soutěž výš, náklady logicky stoupnou. Naše situace rozhodně není růžová, běžný provoz však samozřejmě pokryjeme. O nákupu posil ovšem nemůže být řeč, hrajeme a hrát budeme pouze s odchovanci.
Anketa účastníků OP

Tři zástupce vybraných klubů jsme požádali o odpověď na otázku, jak viděli úroveň letošního okresního přeboru a co si slibují od snížení počtu účastníků v příštím ročníku na 14 mužstev.

Jan Baše, obránce Baník Žacléř:
„Vyhrát okresní přebor není nic těžkého, když je mužstvo pohromadě. My takové štěstí letos měli. Snížení na 14 celků je rozumná věc, vložená středeční kola jsou nesmyslná. Když se k tomu přidá několik odložených zápasů pro špatný terén nebo počasí, je docela nepříjemné, hrát středa – sobota – středa.“

Petr Petružálek, hrající trenér Tatranu Hostinné: „Snad to nebude znít nějak ostře, ale myslím si, že úroveň letošního okresního přeboru byla doslova hrozná. Týmy ze spodní části tabulky určitě neměly kvalitu, jaká by se od nich očekávala. I proto snížení počtu účastníků vítám. Nutno ale říct, že k němu mělo dojít už dávno. Hrát v této soutěži tolik vložených středečních kol, je při pracovním vytížení hráčů dost těžké. I proto věřím, že nyní dojde ke zkvalitnění celé soutěže.“

Petr Skála, vedoucí Jiskry Kocbeře:
„Domnívám se, že úroveň okresního přeboru byla i letos na vysoké úrovni, přestože soutěž opustila dvě kvalitní družstva postupem do I. B třídy. Atraktivitě přispěla velká vyrovnanost týmů, zejména ve středu tabulky, množství gólů a v neposlední řadě hrozba přímého sestupu pro velké množství družstev z důvodu reorganizace soutěže. Snížení počtu mužstev na 14 vítáme, protože se výrazně omezí množství vložených kol. Pro spoustu družstev jsou vložená kola, vzhledem k pracovním či studijním povinnostem hráčů, takřka noční můrou při skládání sestavy.“

Autor: Tomáš Otradovský

13.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Nevídaný debakl Lokomotivy, Lvice uspěly

Miminka z našeho regionu
9

Právě jsme se narodili - leden 2018

Čtyři ženy v desítce a soudek piva pro Birkeho

Trutnovsko, Pojizeří - Restaurace Dubina v Bílé Třemešné hostila ve středu večer slavnostní vyhlášení podzimní části TIP ligy. U jednoho stolu se sešla desítka úspěšných tipujících. Některé z nich doprovázeli i rodinní příslušníci.

Husa bez provázku a výcvik lavinových psů: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 18. a 19. ledna 2018.

AUTOMIX.CZ

Exoti na prodej: O těchto autech jste určitě nikdy neslyšeli. Ale můžete je mít

Přijde vám, že je aktuální vozový park na našich silnicích poněkud uniformní a nudný? Nezoufejte. Stačí si otevřít nějakou velkou celoevropskou inzerci, zadat jako značku „jiné“ a už se na vás hrne přehršel bizarních a zajímavých aut, která na silnici jen tak nepotkáte. My jsme vybrali šest z našeho pohledu nejzvláštnějších.

Práce v lese skončila tragicky

Poniklá - Při těžební práci v lese mezi obcemi Poniklá a Roprachtice na Semilsku tragicky zahynul 51letý muž.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>