Ve finále porazila „zlatým“ gólem v prodloužení 2:1 trutnovský Švéry team. „Nevěřil jsem tomu, že by Stará Garda mohla potřetí za sebou vyhrát. Lavička Švéry teamu byla tentokrát silnější a při hrací době finále 2×20 minut jsem čekal, že se to projeví. Ale Stará Garda je zkušený mančaft kolem Jardy Vejpravy, a i když s velkým dílem štěstí, se dokázala zařadit mezi nesmrtelné. Vyhrát HAPO třikrát za sebou je něco mimořádného,“ říká ten, který už dvaatřicet let „vychovává“ tento jedinečný turnaj.

Jestli si myslíte, že řeč je o Miloši Toholovi, nemýlíte se. A zeptat se na hodnocení dvaatřicátého ročníku snad nejde ani nikoho jiného.

Takže pane Tohola, jaké bylo podle vás HAPO s pořadovým číslem třicet dva?
„Určitě bylo poznamenané velmi špatným počasím v některých částech naší republiky. Z tohoto důvodu k nám nedorazilo několik mužstev z Jeseníků, z Hodslavic, kde velká voda udělala nepředstavitelné škody na majetku,“ začal vyprávět o povodních, které stále sužují naši republiku. „Chápeme to, že tato družstva nemohla přijet, měla naprosto objektivní příčiny,“ dodal.

Avšak našlo se i několik týmů, které se neomluvily a do Havlovic nepřicestovaly, což poté pořadatelé museli řešit i třeba spojováním skupin.
Paradoxní na tom ale je, že právě i letos havlovický areál praskal ve švech z důvodu velkého počtu startujících celků. Stalo se tak v sobotní kvalifikaci před finálovým dnem, kdy na HAPO bojují týmy, které to pod Krkonoše mají dál. „Poprvé se této části kvalifikace zúčastnilo přes dvacet družstev. Hrálo se tolik zápasů, jako jindy za jeden a půl dne,“ řekl Miloš Tohola.

Premiéru na HAPO si odbyl tým z Rumunska. Jestli chcete, aby se jakýkoli turnaj venku vydařil, musíte doufat, že vyjde počasí. To letošní na HAPO, alespoň, co se týká finálové neděle, nebylo nic moc. „Pravda. Nebylo příliš příznivé, což se možná odrazilo i v návštěvnosti. Na druhou stranu všem těm věrným fanouškům, kteří do Havlovic dorazili, bylo odměnou vyvrcholení turnaje. Finálovým zápasem turnaj opravdu gradoval. Především jeho závěr se nesl v duchu, kdy se hra přelévala z jedné strany na druhou,“ pronesl Tohola.

O HAPO je mezi hráči stále velký zájem, a tak s výhledem do příštích let chtějí v Havlovicích zvážit změnu termínu konání turnaje tak, aby nekolidovala se závěrem mistrovských soutěží v regionu.

„Na druhou stranu ovšem chceme na turnaji vždy přivítat i nějaké hráče z ligy, což se letos díky Honzovi Blažkovi znovu podařilo. Ale jestli bude turnaj na začátku července, těžko k nám přijedou hráči, kterým začala ligová příprava a bojují o místo v sestavě,“ nastínil patron HAPO dilema, které bude řešit.

A co řekl Miloš Tohola na závěr dvaatřicátého havlovického fotbalového klání?
„Chtěl bych poděkovat všem Hafanům, kteří se na turnaji podílejí,“ patřila jeho závěrečná slova početnému davu kolegů z řad pořadatelů.