Oddíl, který dlouhá léta trávil na špičce nižších krajských soutěží, je k nepoznání. Kývnutí na postupovou nabídku do přeboru, které Mírová loni v létě jako třetí nejlepší tým I. A třídy uskutečnila, se i na jaře po přeskupení hráčských řad ukazuje jako unáhlené. Úvodní debakly 1:4 a 1:5 jsou tomu důkazem. Myšlenky na záchranu živí asi už jen ten neoptimističtější z optimistů.

Dobře, ve hře je stále třiatřicet bodů, ale reálně už i v Mírové musí tušit, že sezona se jen dohrává. Bohužel.

Mám takový pocit, že v malé obci na Turnovsku však aktuálně nejde jen o letošní budoucnost. Oddíl se už letním koncem B mužstva, které kvůli interním rozepřím odešlo raději hrát pod hlavičku Semil, vydal špatným směrem. Hráči, patřící alespoň do širšího týmu, chybí. Kádr je úzký, konkurence žádná. Sázka na hostující plejery bez vztahu k dosud až rodinně vystupujícímu mužstvu trny z paty netahá. A tak bude otázkou příštích měsíců, zda se dokáže celý sportovní klub fotbalovými zápasy ještě vůbec bavit. A to i přesto, že dál může schytávat nepřehlédnutelné debakly.

Ono všechno totiž fungovalo v malém oddílu v nedávné minulosti obráceně. Mírová drtila jednoho soupeře za druhým a starostmi měli orosené čelo obvykle hráči protivníků. V posledních šesti letech bojovala vždy o absolutní čelo tabulky. A tak aktuální situace a série bez vítězství musí být pro partu okolo Miloše Zelnického ubíjející. To je pochopitelné.

Od sezony 2006/2007 se tým, jehož základ už tehdy tvořili Lukáš Hejduk, bratři Zelničtí či Kovářové, začal rapidně lepšit. Od dob, kdy tento výběr v I. B třídě válčil třeba s nyní divizním Jabloncem nad Jizerou, uplynulo moře času. Dny, kdy ambiciózního soka na domácím hřišti Mírová porazila slavně 3:1 (branky: Hejduk 2, M. Zelnický – Bílek), jsou pryč.

Pro připomenutí umístění SK Mírová z poslední let:

2007/2008 – 5. místo v I. B třídě 2008/2009 – 3. místo v I. B třídě
2009/2010 – 4. místo v I. B třídě 2010/2011 – 1. místo v I. B třídě
2011/2012 – 5. místo v I. A třídě 2012/2013 – 3. místo v I. A třídě

Nyní řeší v Mírové starosti odlišné, těžší. Snad bude pro oddíl jedna nepovedená sezona jen pouhou nepříjemnou vzpomínkou, ne jizvou s trvalými následky.