Jak hodnotíte podzimní část krajských soutěží dospělých po stránce sportovní, sportovně-technické a disciplinární?
Tato sezona začala dost nešťastně. Srpnové povodně neumožnily sehrání 52 utkání, hlavně v kategorii dospělých a dorostu, a STK velice obtížně hledala náhradní termíny. Nakonec se vše povedlo vyřešit a podzimní část soutěží je kompletně dohrána. Sportovní úroveň utkání je rozdílná, navštívil jsem utkání kvalitní, průměrná i vyloženě nepovedená. V krajském přeboru vedle vedoucího Mšena podávala dobré výkony i rezerva Arsenalu Česká Lípa, nevyrovnané výkony potom Sedmihorky, Nový Bor a Pěnčín.

Předpokládám, že mezi těmito družstvy se rozhodne o postupujícím do divize. Na dvě postupová místa z I.A třídy se tlačí Doksy a Velké Hamry v závěsu s dalšími celky. O všem rozhodne jarní část soutěží. V I.B třídách vedou Mírová a Krásná Studánka, ale tady je obtížné tipovat postupujícího, uvidíme na jaře. Disciplinární komise řešila 199 případů vesměs běžných přestupků, které nevybočily z normálu.

Stalo se na podzim 2010 v soutěžích něco výjimečného, co se vymyká praxi z předchozích ročníků?
Novinkou je povinné natáčení všech utkání KP a vysílání přímého přenosu na internetové televizi TV COM. Tento ročník je také výjimečný v tom, že od nového soutěžního ročníku se kompletně mění struktura všech mládežnických soutěží v rámci ČMFS, takže od příštího ročníku vzniknou soutěže nové, novinkou jsou soutěže přípravky, které se hrají na zmenšeném prostoru 5+1 a mladších žáků 7+1.

Jak se kluby vyrovnaly s následky srpnových povodní?
V našich soutěžích nastal největší problém v Nové Vsi, kde hřiště úplně zmizelo a oddíl našel dočasný azyl v Mníšku. V Chrastavě sice byly problémy o něco menší, ale přesto se domácí zápasy musely sehrát na umělce v Hrádku. Liberecký KFS ve spolupráci z Krajským úřadem se snažil v maximální možné míře pomoci nejvíce postiženým oddílům, takže první peníze pro Novou Ves, Chrastavu, Nový Bor, Českou Lípu, Raspenavu, Vísku, Bílý Kostel, Machnín, Mimoň a Kunratice jsou již na cestě a ve spolupráci s MŠMT se chystá další velká akce na úplnou rekonstrukci hřišť a stadionů opět v Nové Vsi, Chrastavě, Bílém Kostele, Machníně a Vísce.

Co je momentálně největším problémem krajských soutěží? Je to stále nedostatek rozhodčích, nebo třeba finanční potíže některých klubů, či něco jiného?
Již ve vaší otázce jsou nastíněny největší problémy regionálního fotbalu. Rozhodčích je stále málo, a proto se LKFS ve smyslu Konvence rozhodčích FIFA snaží získávat do řad rozhodčích bývalé hráče a funkcionáře, probíhají vzdělávací kurzy stávajících rozhodčích atd. Je to ale běh na dlouhou vzdálenost…
Co se týče financí - Liberecký KFS založil obchodní společnost RFS-L s jediným cílem: přivést do regionálního fotbalu peníze. Zástupci společnosti i svazu hledají firmy se zájmem o pomoc fotbalu a zdá se, že to přináší první ovoce.

Na začátku měsíce listopadu dostaly oddíly první splátku v celkové výši1 740 000 Kč, peníze byly rozděleny dle soutěží a počtu družstev a dostalo se i na příslušné OFS. Ty obdržely na začátku roku každý 500 000 Kč pro oddíly ve svém regionu.

Je krajský svaz spokojen se zastoupením a s výkony mužstev Libereckého kraje v republikových soutěžích?
V současné době má Liberecký kraj v I. lize FK Baumit Jablonec a FC Slovan Liberec, ve II. lize nikoho, v ČFL rezervy obou ligových týmů, Českou Lípu a Hlavici a v divizi Český Dub, Turnov a Semily. Je to málo a podle mého názoru se budoucí účinkování v republikových soutěžích bude odvíjet hlavně od práce s mládeží, hlavně v Jablonci a v Liberci. Pokud se na tomto poli bude dařit, tak z toho budou těžit všechna družstva z celého kraje, snad s výjimkou Hlavice, která se vydala svou vlastní, v současné době úspěšnou cestou.

Jak krajský svaz může podnítit větší zapojení mládeže do fotbalu?
Je to čím dál složitější, protože mládež má čím dál tím více jiných lákadel, než tomu bylo v minulosti, kdy prakticky jedinou zábavou, hlavně v menších sídlech, byl fotbal. LKFS má kvalifikovaného trenéra Jiřího Štola, který se svými spolupracovníky pomáhá organizovat jak mezikrajské, tak meziokresní soutěže. Svaz se i snaží pomocí dotací oddílům umožnit zaplatit si kvalitní trenéry a funkcionáře, ale přesto hlavní penzum práce je v oddílech a hlavně v lidech.