Na krajská fotbalová hřiště se v rámci jarního programu půjde o víkendu úplně naposledy. Soutěže totiž po posledním kole skončí.

Funkcionáři mnoha týmů luští nejednu tajenku. Možná ještě více rušno je na poli krajských i okresních funkcionářů. Ti totiž řeší nejen sestupy a postupy, ale i (ne)přihlášky do následujícího ročníku.

Z pojizerského pohledu je rozhodnuto snad jen o postupu Semil, které tentokrát neváhají. Divize tamní hráče po dvouleté pauze vítá s otevřenou náručí.

O co se tedy ještě „hraje"?

1. JABLONEČEK SE ZACHRÁNIL, ALE…

Klíčová záležitost. Fotbalový klub z Jablonce nad Jizerou si účast v divizní soutěži vybojoval i pro příští ročník. Není však tajemstvím, že nad potvrzením přihlášky váhá. Tamní klub neprožil příliš povedené jaro, spolupráce s Baumitem Jablonec zřejmě nefungovala podle ideálních představ, a tak se v horách začalo uvažovat o ústupu ze slávy. V současné době však vedení váhá, rozhodnout by se mělo do středy.

Špatné pro funkcionáře všech zainteresovaných oddílů v nižších soutěžích je, že od situace v divizi se vždy počty sestupujících a postupujících v krajích i okresech odvíjí.

Takže dokud své stanovisko nepošle Jabloneček, musí ostatní čekat.

2. OSUD TURNOVSKÉ REZERVY

Zde je již rozhodnuto. V Turnově dlouho váhali s přihláškou rezervního týmu do krajského přeboru zejména kvůli nedostatku hráčů. Nakonec oddíl o své „béčko" přijde.

Jaký problém to pro tým aktuálního trenéra Josefa Petříka mladšího bude, ukáží až další měsíce. V krajském přeboru po postupu Semil a sestupu Hrádku nad Nisou vznikne nové volné místo.

I všechny soutěže níže tak jistojistě opět zažijí neplánované přesuny. To je už jisté.

3 ZAMOTANÁ 
I. A TŘÍDA

Ještě před týdnem držela Lomnice v druhé nejvyšší krajské soutěži všechny trumfy. Nyní je až čtvrtá v pořadí.

Bezpodmínečně tak svěřenci trenéra Zdeňka Baudyše musí porazit v sobotu na domácím hřišti Cvikov a doufat, že někdo z trojice Frýdlant (hraje na hřišti VTJ Rapid Liberec), Mimoň (hraje v Mírové) a Hejnice (hrají v Desné) zaváhá. I třetí místo je po odstoupení turnovské rezervy (pravděpodobně) postupující.

4. SESTUP 
Z I. A TŘÍDY

Harrachov už zhruba devět měsíců ví, že druhou nejvyšší krajskou soutěž neudrží.

V součtu s problémy týmů ve vyšších soutěžích pak není příliš pravděpodobné, že by sestupoval někdo další. Aby však měla Mírová jistotu setrvání v I. A třídě bez ohledu na ostatní, měla by opustit předposlední místo. To znamená: v sobotu zvítězit a doufat ve ztrátu vojáků či Doubí.

5. POSTUP 
Z I. B TŘÍDY

Opět po roce váhají s postupem fotbalisté Pěnčína. Ti vyhráli I. B třídu už vloni, ale I. A třídu odmítli. I letos se v kuloárech proslýchá, že obhájce prvenství nebude po sportovním vzestupu toužit a zůstane v oblíbené soutěži.

Ale kdo nyní opravdu něco ví, co se rodí v kabině vítěze východní skupiny?

Pokud by Pěnčín skutečně zůstal „dole", čeká v závětří tým Rovenska pod Troskami. Štika letošního ročníku by postup ze druhého místa neodmítla, což by se stalo zřejmě největší „peckou" končící fotbalové sezony v Libereckém kraji.

6. SESTUP 
Z I. B TŘÍDY

Pád do okresního přeboru je velkou neznámou. Situace bude otevřená skutečně až do konce víkendu. Padat z obou skupin budou určitě nejhorší týmy, z pojizerské se pakuje už jistě Rychnov, z protilehlé Velký Valtínov.

O dalším vývoji těžko předvídat. Pokud chce mít jakýkoliv kolektiv klid, musí se dostat z nejhorších dvou míst, protože i zde se budou veškeré ostatní pohyby řídit vývojem ve vyšších soutěžích. Akutně ohrožení hráči Jilemnice i Horní Branné by tak měli bodovat!

7. OKRESNÍ SOUTĚŽE

A co úplně dole? Zde si fanoušci musí počkat ještě déle. Jistý je zatím postup prvního z přeboru, sestup nejhoršího a avizovaný konec Víchové.