Zatímco v krajském přeboru se hrálo o postup jen mezi dvěma týmy a sestupující byl jasný dlouho dopředu, druhá nejvyšší soutěž nabídla pořádně zamotanou šlamastiku a jak diváky, tak hráče nechávala nervózními až do posledního kola. Do té doby velká část zúčastněných mužstev nevěděla, na čem je.

Živo na scéně ale paradoxně bylo i po konci sezony. Lomnice sice na oficiálně deklarované místo pro postup nedosáhla, nakonec však může kvitovat odstoupení turnovské rezervy z krajského přeboru, jejíž místo jako třetí nejúspěšnější tým soutěže v příští sezoně obsadí.

Živo bylo také okolo budoucnosti fotbalu v Mírové. Tamní oddíl se sice zachránil, účast mezi krajskou smetánkou ale nakonec přece jen odpískal. Klub s minimální hráčskou základnou budou fanoušci v příštím roce vídat až v okresním přeboru.

A Harrachov? Ten prožil hrůzostrašnou sezonu a už během podzimu bylo jasné, že se stal prvním sestupujícím. Na jaře tým nezískal dokonce ani jeden bod!

FC LOMNICE NAD POPELKOU (3. místo, 52 bodů)

Sezonu co sezonu se lomnický klub zachraňoval. Zuby nehty se chytal za pačesy, aby se nepakoval o soutěž níž. Po letech soužení však přišel v posledních měsících zlom. Už vloni parta Zdeňka Baudyše operovala v klidném středu tabulky, letos zamířila až na její úplný vrchol.

Lomnice podzimní druhé místo nakonec neudržela. Ve strhujícím závěru, kdy se praly o dvě postupová místa hned čtyři kolektivy, nakonec vybojovala třetí místo.

I to se ovšem ukázalo jako postupové. Za sezonu, v níž tým okolo sedmadvacetigólového kanonýra Daniela Drahoňovského prakticky nepoznal déletrvající výsledkovou krizi, si ho pojizerská parta zasloužila.

„Trochu nás trápila činnost defenzivy, s tím si budeme zcela jistě muset poradit. Sezona ale byla parádní, výsledkově se nám hodně dařilo, i když herně to někdy pokulhávalo. Myslím, že pokud se nám během léta podaří dotáhnout příchod nějakých posil, ostudu bychom v krajském přeboru neměli udělat," řekl lomnický lodivod Zdeněk Baudyš. A koho řadí hlavní trenér mezi největší strůjce postupového zázraku? „Čísla Dana Drahoňovského mluví asi za všechno. Dařilo se i Drábkovi, prospěla nám hostování Nechanského a Zboroně. Smeknout ale musím i před jiným hráčem. Výkony Pavla Krause ve 46 letech jsou neuvěřitelné," pochválil.

SK MÍROVÁ (11. místo, 30 bodů)

I když se Mírová v I. A třídě sportovní cestou zachránila, končí jedna éra tamního fotbalu. Dezolátní stav kádru se sice podařilo trenérovi Kovářovi mírně zastavit a na jaře se hráči vyburcovali ke zlepšeným výsledkům, vedení klubu však rozhodlo, že se do příštího ročníku nepřihlásí.

„Po strašné sezoně v krajském přeboru jsme si představovali, že budeme hrát ve středu tabulky. Místo toho jsme se strachovali o záchranu a hodně ztěžka jsme dávali dohromady kádr. Celý půlrok nás neskutečně sráželo, že jsme se nebyli schopni sejít. Jediné dva zápasy, které nám vyšly, byly proti Lomnici a Frýdlantu, jinak jsem pořád řešil nějaké absence," lamentoval po sezoně trenér Mírové Michal Kovář a ke sportovnímu výsledku dodal: „Hlavní cíl se nám podařilo splnit, zachránili jsme se. I když až po posledním kole."

Asi nejvíc mohli v Mírové litovat faktu, že byl v závěru sezony zraněn nejlepší střelec Lukáš Kázmer. Při jeho absenci pod Kozákovem scházel typicky gólový zabiják.

Po dobrovolném sestupu je nakonec ale všechno jedno. Někdejší štika krajských soutěží z mapy Liberecka mizí. Napřesrok se budou hráči scházet jen k zápasům okresního přeboru.

JISKRA HARRACHOV (14. místo, 3 body)

Takovou sezonu by Harrachovu nezáviděl snad ani nejnenáviděnější soupeř. Jiskra nezískala na jaře ani bod, na podzim jen tři. Její celkovou bilanci by tak dopočítal i malý předškolák.

Jedinou výhru horalé zaznamenali proti Rynolticím. V odvetné polovině soutěže měl tým vážné problémy složit mužstvo k mistrovskému utkání, v jednom případě dokonce vinou virové epidemie k zápasu neodcestoval a prohrál kontumačně.

„Byl jsem šťastný, že jsme sezonu nějak dokopali a že už je konec. Na klucích ležela taková deka, že si to nikdo nedovede představit. Navíc nás trápila až neuvěřitelná marodka, tak nyní budu věřit, že se dáme dohromady pro I. B třídu," řekl trenér harrachovských fotbalistů Hubert Rieger. „Bylo to opravdu příšerné. I když jsme některé zápasy nehráli špatně, body letos jezdily po úplně jiné koleji. Ze sezony byli skleslí i fanoušci. Věřím, že jim už na podzim připravíme více fotbalové radosti," dodal.

Upřímně. Horší to snad ani být už nemůže.

Konečná tabulka

1. Frýdlant 26 17 3 6 78:35 54
2. Hejnice 26 17 2 7 67:46 53
3. Lomnice 26 15 7 4 66:35 52
4. Mimoň 26 15 5 6 64:40 50
5. Rynoltice 26 14 2 10 63:37 44
6. Bílý Kostel 26 12 7 7 63:38 43
7. Cvikov 26 10 7 9 51:48 37
8. Stráž p. R. 26 10 3 13 45:60 33
9. Desná 26 9 4 13 63:74 31
10. Krásná Studánka 26 10 1 15 44:66 31
11. Mírová 26 9 3 14 47:77 30
12. VTJ Rapid 26 8 5 13 54:58 29
13. Doubí 26 8 5 13 34:49 29
14. Harrachov 26 1 0 25 22:98 3

Fotbalové soutěže poznávají příští obsazení

V minulém týdnu fotbalový klub z Jablonce nad Jizerou definitivně potvrdil účast v divizi i pro další ročník. Ukončeny tak byly spekulace o jeho vystoupení ze čtvrté nejvyšší soutěže v České republice a přesunu do jedné z krajských soutěží.

Ostrouhala kvůli tomu Chrastava, která se již připravovala na postup jako druhý nejlepší tým krajského přeboru Liberecka.

Krajský přebor přesto dozná změn. Pěnčín-Turnov B se nepřihlásil a jeho odstoupení využil třetí tým v pořadí z I. A třídy – Lomnice. Celkem tedy přicházejí do nejvyšší oblastní soutěže tři nováčci: kromě Lomnice také vítězný Frýdlant a druhé Hejnice. Pojizeří zde budou tedy reprezentovat čtyři týmy – Bozkov, Sedmihorky, Košťálov a již zmíněný postupující klub Zdeňka Baudyše.

Zástupce v I. A třídě bude mít naopak Semilsko jediného. Tím se stane nováček z Rovenska pod Troskami, který využil nabídky na sportovní vzestup jako druhý nejlepší tým I. B třídy – východ. Dalšími novými celky budou Hrádek (sestup z KP) a další postupující Bílá, Ruprechtice a Stráž nad Nisou.

Nedostatek celků zatím hlásí I. B třídy, a tak v současné době ještě probíhá rokování o doplnění obou skupin nejnižších soutěží kraje. „V současné době je jistých sedmadvacet účastníků. S dalšími aspiranty postupu z okresů se ještě jedná," potvrdil situaci v I. B třídě manažer LKFS Jan König.

Vše definitivně rozhodne až losovací aktiv Libereckého krajského fotbalového svazu pro soutěží ročník 2015 – 2016, který se uskuteční v úterý 30. června od 16.30 hodin v sále Střelnice na stadionu FK Jablonec.