Dramatické bitvy do posledního kola ve hře o postup, ale také o záchranu. Hromada branek, nespočet okresních derby. I taková byla letošní sezona v nejnižší krajské soutěži, přesněji v I. B třídě. Mezi 32 účastníky si v ní zahrálo i sedm reprezentantů podkrkonošského regionu a jeden dokonce dokázal vybojovat postup!

Skupina o postup

MFK Trutnov B (1. místo, 29 bodů)

Trutnovská rezerva do jarních bojů vstupovala se ztrátou jednoho bodu na Rudník, který si za vítězství v podzimní základní skupině nesl do jara nejlepší bonifikaci. Svěřenci trenéra Skučka sice nezačali druhou polovinu ročníku nejlépe, když z úvodních tří bitev vyhráli jedinou, pak se ale třemi vydařenými domácími duely nastartovali ke spanilé jízdě, jež vyvrcholila prvenstvím. Hlavně v domácím prostředí bylo trutnovské béčko skvělé, na jaře tam neprohrálo, což jiný tým nedokázal. Jenže největší pronásledovatelé dlouho ne a ne vyklidit pozice, a tak musela rozhodnout až závěrečná kola. Trutnov nejprve zaváhal v Sobotce, čímž dal soupeři postupovou naději, tu ale sebral konkurentovi v posledním kole, kdy rozstřílel Libáň 8:1 a dokončil tak vítěznou pouť vydařeným ročníkem.

Zajímavostí byl fakt, že tým do I. A třídy nakonec dovedli asistenti trenéra Miroslav Hejna a Eduard Bednařík, kteří v závěru sezony zaskočili za odstoupivšího Jiřího Skučka. Nutno také dodat, že trutnovskou rezervu na postup favorizovala většina soupeřů. Tým se prokazoval velice kvalitním kádrem, který by se neměl ztratit ani ve vyšší soutěži. Tak držme palce!

TJ FC Avon Rudník (3. místo, 22 bodů)

Borci z Rudníku mají za sebou fantastickou sezonu. Ačkoliv ji nedotáhli k postupu, zanechali v ní skvělý dojem. Parta kolem nestárnoucího brankáře Rostislava Rodra táhla za jeden provaz a především podzimní částí prosvištěla jako kometa.

I na jaře tým dlouho trápil favority na vítězství v soutěži, ve finiši ale jakoby hráčům došel dech. Ze sedmi posledních utkání vyhrál Rudník pouze jedno, doma nad Kopidlnem, přesto se z konečné třetí příčky hodně radoval. A to přesto, že nebýt dvoubodové podzimní „výhody", skončil by v jarní tabulce až za největším rivalem z Hostinného.

Tatran Hostinné (4. místo, 22 bodů)

Fotbalisté Hostinného na jaře navázali na poněkud zvláštní podzimní část. V ní nejprve silně paběrkovali, aby pak šňůrou sedmi vítězství dosvištěli do „elitní skupiny".
Mužstvo, které produkuje pro všechny soupeře nepříjemný fotbal, podávalo i ve druhé polovině sezony nečitelné výkony. Nejprve v pěti po sobě jdoucích zápasech bodovalo, čímž vystrašilo kolektivy na nejvyšších příčkách. Jenže pak přišla série pěti porážek a Tatran rázem opustil horní polovinu vyrovnané tabulky. Třemi výhrami v závěrečných třech kolech ale mužstvo znovu soupeřům připomnělo, že se s ním i v novém ročníku bude muset počítat.

Skupina o záchranu

TJ Baník Žacléř (2. místo, 24 bodů)

V Žacléři neprožili úspěšnou sezonu a jak vedení klubu, tak i hráči to dobře vědí. Tradiční účastník krajských soutěží chtěl na podzim bojovat o příčky zaručující jarní boje mezi silnější osmičkou, to se ale po několika nepřesvědčivých výkonech nepodařilo.

Ani na jaře nepřišlo výraznější zlepšení a tým musel s nožem na krku zvládat hodně náročná utkání. Naštěstí se zadařilo na domácím hřišti, kde Baník prohrál pouze s výbornou Kobylicí. Jenže k úplnému klidu byla potřeba přidávat body také ze hřišť soupeřů. To se mužstvu podařilo až v předposledním kole a právě výhra v Dolní Kalné nakonec zajistila Žacléři lichotivou druhou příčku hned za neporaženou Kobylicí.

FK Dolní Kalná (3. místo, 22 bodů)

Zatímco Žacléřští v sezoně tak úplně očekávání nenaplnili, v Dolní Kalné panuje s odehraným ročníkem velká spokojenost. Nováček soutěže se už na podzim dlouho rozkoukával, i proto zamířil dle očekávání do skupiny, která musela v jarním pokračování bojovat o bytí a nebytí.

Mladý kolektiv neměl na růžích ustláno, po úvodních nezdarech jej ale vysoká výhra nad hradeckou Lokomotivou (8:0!) nastartovala ke spanilé jarní jízdě. Svěřenci trenéra Tomáše Navrátila vyhráli pět utkání v řadě, sympaticky potrápili silné Kobylice (1:1) a předváděli velice pěkný a divácky atraktivní fotbal. Jen škoda závěru sezony, v němž si tým trochu pokazil dojem. Před novou sezonou to ale může být pro místní FK příhodné varování.

FC Mladé Buky (4. místo, 22 bodů)

Nenápadným dojmem působil v sezoně kolektiv z Mladých Buků. Po podzimu nejslabší celek soutěže na jaře přece jen pookřál a předváděl i výkony, které potěšily diváka. Mužstvo se opíralo o zkušené hráče, body z domácího prostředí navíc dokázalo potvrzovat i na hřištích soupeřů.

Definitivu záchrany si tým zajistil soustředěným výkonem na půdě Robous, pak už mohl dohrát jarní část v klidu. V nové sezoně by ale Mladobučtí měli přidat, jinak bude jejich případná další záchranářská mise ještě náročnější.

SK Janské Lázně (8. místo, 8 bodů)

Sestup! Janské Lázně se po letech loučí s krajskými soutěžemi, přitom si zahrály i I. A třídu. Úzký kádr ale letošní ročník nezvládl. Na jaře mužstvo vyhrálo doma jen jednou, a to ještě kontumačně hned v 1. kole. V Mladých Bukách pak šlo o Pyrrhovo vítězství.

Skupina B přivítá na podzim nové kolektivy

Výrazně obměněná bude od podzimu základní skupina B krajské soutěže I. B třídy. Zatímco v sezoně minulé se v ní sešla hned sedmička týmů z podkrkonošského regionu, v ročníku 2014/2015 jich zde bude působit o jednoho méně. Doplní je navíc dva dosud poměrně neznámé kluby.

Co se v I. B třídě nezmění, je fakt, že se soupeřům znovu postaví trutnovské mužstvo. Po postupu B týmu do I. A třídy jím však tentokrát bude Trutnov C, který si na Trutnovsku vybojoval titul okresního přeborníka a s ním i účast v nejnižší oblastní soutěži. Z kraje se naopak poroučely Janské Lázně a ze skupiny B byl do áčka převelen tým z Miletína.

Rázem se tak ke stabilní šestici uvolnila dvě místa, jež doplnily z I. A třídy sestupující Police nad Metují a Hronov, který sezonu loňskou zahajoval v základní skupině C.