Fotbalová hvězda Rudolfa Skácela zářila v neděli na HAPO. Trutnovský odchovanec, jenž v uplynulé sezoně na podzim oblékal dres pražské Slavii a na jaře působil v řecké Larisse, přijel na kvalifikaci třiatřicátého ročníku Havlovického poháru v oslnivé formě.

„Ti kluci se strašně zlepšili, avšak Ruda stejně nad všemi úplně vynikal,“ sdělil na adresu hradeckého Academixu Miloš Tohola, hlavní organizátor havlovického turnaje.

O postupu tohoto mančaftu z nedělní dopolední skupiny nikdo nepochyboval. Academix v pěti zápasech nastřílel čtyřiadvacet branek. Skácel se objevil jen ve třech, přesto stihl zařídit osm gólů.

Na turnaji se míjel se spoluhráčem z řeckého klubu Janem Blažkem, který do Havlovic přicestoval jako ústřední osobnost týmu Sonia Žacléř. Exlibereckému útočníkovi to také střílelo jako Skácelovi. Ve skupině K5 odrovnal 1.FC MAY 06 Trutnov a Draky Odolov. Rozhodující duel o postup do finále s polickými Mozkům vyhrála Sonia 4:2 (Blažek 2, M. Vít 2 – Pohl z pen., Hečko).

Třetím hráčem do party známých fotbalistů, kteří v neděli zavítali do Havlovic, byl Jan Hable. Jednadvacetiletý defenzivní záložník z druholigového italského Ascoli hájil barvy týmu Lumírkovy děti April Bar Úpice. Z postupu se však neradoval, když stopku „Úpičákům“ vystavili právě hráči 1.KK Mozků.

Ještě před Academixem a Soniou si účast ve finále zajistili hráči z Milána Jaroměř. Ti v klíčovém sobotním utkání vítězů skupin K1 a K2 porazili trutnovský Klub Votode 2:0 po brankách Tokara a vlastním gólu Fingera. „Předváděli vynikající fotbal, a to jim ještě chyběl Gorol, který hrál odpoledne v tom divadle v Živanicích,“ pozoroval Miloš Tohola. „Můžeme se těšit na opravdu kvalitní finále,“ dodal.

Jeho osmičlenné složení budeme znát, až po druhé části kvalifikace, z níž postoupí ještě tři mužstva. Zbylými dvěma účastníky jsou domácí pořadatelé HAFA Havlovice a vítěz tří posledních ročníků Stará Garda Náchod. Finále je na programu tuto neděli.

Blažek o řeckém fotbale bez nakopávání

Mezi rodným Žacléřem, Prahou, Řeckem a Libercem putuje nyní o dovolené fotbalový útočník JAN BLAŽEK. V neděli hráč řeckého týmu AEL Larissa zamířil i do Havlovic, kde se Soniou Žacléř vybojoval postup do finálové části HAPO.

„Je to klub, který hraje do 5. místa a nastupuje i v evropských pohárech. V listopadu se otvírá nový stadion a mají v úmyslu nakoupit další hráče. Takže ambice budou určitě vyšší,“ rozpovídal se 22letý forvard o svém angažmá na Peloponéském poloostrově, kde jeho góly (AEK Atény 1:0 a Xanthi 1:0) zachránily Larissu v tamní nejvyšší soutěži.

Jak hodnotíte sezonu v Larisse?
Určitě pozitivně. Když jsem tam přišel, hrálo se o záchranu a nebylo to vůbec jednoduché. Já jsem vlastně poprvé v životě hrál o záchranu. Přišlo se mnou ještě dalších devět hráčů, takže to bylo těžké. S novým trenérem jsme odehráli z pěti utkání čtyři výhry a jednu remízu. Až na poslední dva zápasy jsem odehrál všechno, v těch dvou jsem stál kvůli kartám. Zachránili jsme se, takže úkol jsme splnili.

Nashromáždil jste pět žlutých karet. To je dost…
To bylo kvůli tomu, že jsem hrál v záloze. Když se brání, stačí jeden faul a sudí vám hned dají kartu. Je tam trochu jiný přístup rozhodčích než v Čechách. Přísnější.

Vedení klubu s vámi bylo spokojené?
Ano. Trenér i prezidenti byli spokojeni, chtěli mě natrvalo. Říkali mi tam, že jsem jejich hráč, ale v Libereci mi řekli, že ještě Řeků nejsem. Je to stále v jednání, ale není to otázka pro mě, jestli tam zůstanu na hostování nebo na přestup. Každopádně začínám sezonu v Řecku.

Když porovnáte českou a řeckou ligu, jaké jsou rozdíly?
Myslím si, že to je o něčem jiném. Ta naše je spíš bojovná, ale v Řecku se stále hraje fotbal, i když prohráváte. Řekl bych, že je technická, žádné nakopávání, hezky po zemi. Překvapilo mě také to, že si stopeři dělají kličky. Je to takové volnější.

Jak se domlouváte v mužstvu. Umíte řecky?
Řečtina mě baví. Mám tam kamaráda, se kterým se bavím trochu anglicky, německy a do toho řečtinu.

Kdy v Larisse začínáte?
S přípravou začínáme 1. července, ale netuším, co nás čeká. Byl jsem teď pět dní v Řecku, ale nedá se tam trénovat. V Larisse nejsou hory, moře, vítr nefouká, takže tam je čtyřicet stupňů, a to se nedalo ani dýchat, natož trénovat. Čekám, že odletíme někam do hor, kde se trénovat dá. Ani nevím, kdy liga začíná, proto nevím, jaká bude příprava.

Jistě sledujete mistrovství světa. Co říkáte výkonům Řecka?
Po prvním zápase jsem jim nevěřil. Pak jsem odjel do Řecka a s místními sledoval výhru nad Nigérií. Slavili ji, jako kdyby vyhráli celé mistrovství. Vítězstvím však udělali velký krok k postupu ze skupiny a mohou zvládnout i zápas s Argentinou. (Řekové prohráli 0:2) V Řecku by brali postup ze skupiny jako velký úspěch.