V obci se sedmi stovkami obyvatel figuruje v rámci fotbalového klubu v nově zřízené databázi funkcionářů a hráčů Fotbalové asociace České republiky celkem 116 jmen. Ti mají v současné době přístup k mistrovským zápasům.

Právě pro fotbalisty v rámci rozvojových programů zaměřených na mládež postavil fotbalový klub, za podpory Obecního úřadu Karlovice a projektu Grassroots, kterým Unie evropských fotbalových asociací dotuje neprofesionální fotbal na všech úrovních, ve Sportovním areálu Sedmihorky minihřiště s umělým povrchem.

Není stavba, není pojistka

Ještě před úplným dokončením, tedy době, kdy stavba nebyla pojištěna, zasáhl 22. června loňského roku Karlovice zhruba pět hodin trvající přívalový déšť. Ten zdevastoval část infrastruktury obce a plnou silou zasáhl také minihřiště.

„Devastující účinky měly pro hřiště v jeho části koberec písek guma fatální důsledky. Pracovníci FK Sedmihorky se obratem snažili situaci řešit vlastními silami, ale marně. Při ohledání místa bylo totiž zjištěno, že nelze tuto situaci manuálně vyřešit," sdělil k nastalé situaci generální manažer týmu Karel Bumba.

Po provedení znaleckého posudku a průzkumu trhu došel klub ke dvěma možnostem řešení situace.

„Jednou byla kompletní výměna povrchu s nejnižší tržní cenou, což by znamenalo náklad 600 tisíc korun. Druhou vyčištění, dosypání a další profesionální revitalizační úkony, které by oddíl přišly na cca 300 tisíc," nastínil Bumba, s tím, že se klub přiklonil ke druhé variantě. „Revitalizace je preferována proto, že k dosažení stejného, či naprosto srovnatelného výsledku, je zapotřebí zhruba polovičních nákladů."

Finanční podpora na obnovu dosud nefungujícího hřiště se však shání velmi těžko a ani rok po ničivém dešti umělý povrch není zrekonstruován.

Klub se rozhodl uspořádat sbírku

Jelikož pokrytí veškerých nákladů není v možnostech klubu a takřka ani neexistují naděje na získání výraznější dotace, přistoupil výkonný výbor FK Sedmihorky k uspořádání sbírky.

„Tento, z mnoha pohledů zoufalý krok, je dosud jedinou známou možností, jak zajistit efektivní výchovu mladé fotbalové generace. Naše mládež je výstavní skříní regionálního sportu široko daleko. Klademe si její výchovu jako jeden z nejdůležitějších cílů," řekl Bumba.

V současné době je na „kontě záchrany" z dobrovolných příspěvků nashromážděno 49.300 korun a o jeho výši se zasloužili zejména členové FK. Podle výkonného výboru je ale třeba vybrat částku okolo 120 tisíc z celkového nákladu.

Jestli se klubu podaří dovést výstavbu multifunkčního hřiště do zdárného konce, napoví následující týdny.

„Věřím, že to půjde a že náš klub bude zase o krůček dál," připomněl oblíbené motto místního fotbalu Bumba.