Odmyslíme-li si „poloviční" účast dvorské rezervy, která z krajské soutěže I. A třídy netradičně vystoupila na začátku jarní části, pak se podkrkonošští reprezentanti na této úrovni prezentovali opravdu na velmi vysoké úrovni.

Před sebou totiž Trutnov B, Vrchlabí a Bílá Třemešná nechaly pouze zaslouženého vítěze soutěže Kostelec nad Orlicí a druhý tým konečného pořadí, jímž byl nováček z Provodova. Mimochodem, právě tento tým byl jediným, proti němuž regionální trio v přímé konfrontaci nezískalo ani jeden (!) bod.

MFK Trutnov B, 3. místo (46 bodů)

Trutnovská rezerva patřila v sezoně 2014/2015 možná k nenápadným, přesto velice obávaným soupeřům. Po celý podzim i jarní část se hráči nedostali do výraznějšího útlumu, ještě osm kol před koncem však rozhodně nic nenasvědčovalo tomu, že by ve finiši měli bojovat o medailové umístění. Vždyť Trutnov B v té době držel až devátou příčku.

Pak ale přišlo klíčové období, během něhož tým, vedený trenérským duem Eduard Bednařík – Miroslav Hejna, pookřál a čtyřmi vítěznými zápasy vyskočil na třetí příčku. Tu už ve zbývajících čtyřech kolech nepustil. Nejradostnějším duelem v této sérii bylo utkání v Kunčicích, v němž Trutnovští prohrávali 0:2 a 2:3, v závěru ale dokázali vývoj dramatické bitvy otočit.

V roli nováčka mladý kolektiv dokráčel k vynikající třetí příčce, a to ještě netušil, jakou odměnu mu tato pozice nabídne. Krátce po sezoně totiž využil možnost postupu do divize druhý tým krajského přeboru FK Jaroměř. Rázem se po něm uvolnilo místo a po krátkém váhání se jej trutnovský klub rozhodl obsadit právě svojí rezervou.

FC Vrchlabí, 4. místo (45 bodů)

Zatímco u trutnovského kolektivu píšeme o nedostatku výkyvů, vrchlabský tým byl v sezoně pravým opakem. Ač z podkrkonošského tria jedině zdejší FC mluvil nahlas o postupových plánech, mrzet hráče i funkcionáře musí hlavně ona nevyrovnanost výsledků. Chvíli tým šlapal jako báječně promazaný stroj, najednou se dostal do krize. Nevyhnul se jí jak na podzim, tak ani v jarní části.

V ní týmu kolem brankáře Šulce či reprezentanta v sálovém fotbale Krause výborně vyšel start druhé poloviny ročníku. Když se Vrchlabští přiblížili vedoucí dvojici, tvrdě narazili v přímé konfrontaci a duely v Kostelci i Provodově prohráli (0:2 respektive 0:4). Následné dvě domácí výhry měly týmu dodat sebevědomí, další tři porážky v řadě, z toho dvě v podkrkonošských derby zápasech, ale definitivně rozhodly o tom, že se i příští sezonu ve Vrchlabí na novém stadionu bude hrát „jen" I. A třída.

Žehrat ale členové oddílu nemusejí. Možná zrovna závěrečná tři jarní vítězství podala soupeřům jasnou zprávu: Vrchlabští smělé plány jen o rok odložili a třeba i návrat do opravdu domácího prostředí bude tím rozdílem na miskách vah v příštím ročníku.

TJ Sokol Bílá Třemešná, 5. místo (43 bodů)

A je tu třetí regionální zástupce. Podobně jako letos Trutnov B, před rokem v derniéře na hřišti Roudnice slavili konečné třetí místo v roli nováčka fotbalisté Bílé Třemešné. Borci z malebné obce na Královédvorsku nestrádali ani letos. Podzimní část sice tradičně „prospali", po zimních tréninkových dávkách trenérů Zbyňka Šturmy a Aleše Šolce se však znovu přihlásili o slovo a sérií devíti (!) duelů bez porážky (z toho sedm vítězství a jedna výhra na penalty – pozn. aut.) vystoupali tři kola před koncem až na třetí příčku, jen o skóre za Provodov.

Zbytek sezony už ale další výhru nepřinesl. Pro tým byla nakonec i pátá pozice skvělým vysvědčením. Pokud zůstane kádr pohromadě, mohl by v první polovině tabulky působit i v ročníku následujícím. V něm třeba bude mužstvo moci těžit i z postupu svého rezervního celku do okresního přeboru. Také tento úspěch potvrzuje, že fotbal v Bílé Třemešné zažívá historicky skvělé období, na kterém má vedle hráčů, trenérů a oddílových činovníků velký podíl i přístup samotné obce.

.. na slovíčko s trenérem MFK Trutnov B Eduardem Bednaříkem

„Přebor jsme vzali jako odměnu pro kluky, kteří si ho vykopali"

Před sezonou 2012/2013 vznikl nový „projekt" v podobě Městského fotbalového klubu Trutnov. Od té doby zdejší fotbalisté zaznamenávají jeden úspěch za druhým.

Hned v prvním ročníku to byl postupový hattrick, kdy o soutěž výš zamířily A, B i C tým. Loni postoupilo béčko s céčkem a také letos nezůstal klub bez podobné odměny. Trenér EDUARD BEDNAŘÍK totiž trutnovskou rezervu dovedl ke třetímu místu v I. A třídě a právě tato pozice nakonec stačila na postup do přeboru.

Trenére, třetí místo v I. A třídě je skvělým počinem. Čím si jej mužstvo zasloužilo?
Byly zde asi tři hlavní důvody. Na hráče nebyl vyvíjen žádný tlak, a tak mohli hrát uvolněně, měli vynikající tréninky dohromady s naším áčkem a v neposlední řadě to jsou hráči, kteří prošli různými kvalitními mládežnickými soutěžemi a byli vedeni kostrou „zkušených" . Tímto bych chtěl všem, kteří se na postupu podíleli, takto veřejně poděkovat.

Poté, co Jaroměř využila možnosti postupu do divize, vám bylo nabídnuto místo v krajském přeboru. Jak dlouho a proč jste nad souhlasem váhali?
Řešili jsme to asi tři dny a jediným problémem byla síla hráčských kádrů. Hlavní prioritou klubu zůstává jednoznačně divizní áčko. Krajský přebor jsme vzali jako odměnu pro kluky, kteří si ho vykopali. A tak můžu říct, že si tuto soutěž jdeme prostě zkusit.

Váš tým se tedy také v I. A třídě ohřál pouze jednu sezonu. Nebude se vám po kvalitní soutěži trochu stýskat?
Právě jak se ptáte, byli jsme zde pouze jednu sezonu, a tak můžu mít trochu zkreslený obraz. Ale v podstatě se dá říct, že se v ní hraje většinou hodně slušný fotbal, zápasy jsou vyrovnané a na třetím místě mohlo klidně skončit dalších pět týmů. S nikým jsme neměli žádný problém, a tak se kdykoliv s každým rádi potkáme.

Od založení „nového" béčka jste prožili tři postupy a z okresního přeboru vystoupali až do krajského. Zvládne tuto soutěž stávající kádr?
Nevíme, jestli ho zvládne. Věříme, že podřadnou roli hrát nebudeme. Ale důležitější je, že bude hrát opravdu „béčko". Hlavně mladí kluci budou mít novou výzvu a konfrontaci, která musí vést k jejich zlepšování, jež jim umožní například jednoduší začlenění do áčka.

Vraťme se ale k sezoně právě skončené. Na začátku jara jste s výkony týmu nebyl zrovna spokojen a dokonce jste váhal nad odstoupením, je to tak?
S odstoupením váhám každou chvíli. Ne však z důvodu výkonnosti týmu, ale velkého zaneprázdnění ve funkci sportovního manažera MFK Trutnov. Ale protože mám na lavičce skvělého parťáka Míru Hejnu, se kterým se výborně doplňujeme a můžu se na něj ve všem spolehnout, tak do nové sezony půjdeme opět spolu.

Týmu se vyhýbaly delší výkyvy. Přesto, byly na jaře nějaké momenty, kdy vás něco naštvalo?
Spíše to byly maličkosti v různých zápasech, ale fotbal se musí brát s nadhledem. Jestli však chcete konkrétní příklady, tak to byl náš domácí zápas s Novým Hradcem a druhá půle v Sobotce.

V I. A třídě jste ale jinak odehráli řadu kvalitních zápasů. Je nějaký, na který si vyloženě rád vzpomenete?
Se všemi týmy, snad až do dvanáctého místa, byly zápasy vyrovnané a kvalitní. Nejtěžší a nejdramatičtější byly oba duely s „mistrem" z Kostelce nad Orlicí. Herně se nám zadařilo v Hořicích a doma s Třebší. A i přes porážku si rád vzpomenu na zápas proti mému kamarádovi Jirkovi Bederkovi v Provodově.

Jak byste zhodnotil výsledky a výkony dalších dvou podkrkonošských kolektivů z Vrchlabí a Bílé Třemešné? Přece jen skončily sympaticky hned za vámi.
Vrchlabí nás doma přehrálo a ani ve snu mě nenapadlo, že odveta dopadne tak jednoznačně. S Bílou Třemešnou to byly zápasy založené více na bojovnosti, kde hlavně v domácím prostředí hraje tamní tým velmi dobře. Oba si minimálně špičku tabulky určitě zaslouží.

Nyní vás tedy čeká přebor. Co si od působení mezi krajskou elitou slibujete?
Že by mohlo chodit víc diváků než na I. A třídu, vždyť se u nás představí nejlepší krajské týmy. Jinak budeme hrát bez tlaku na výsledky. To ovšem v žádném případě neznamená, že bychom nehráli každý zápas na sto procent a nedali do něj herně vše, co umíme.

Po řadě úspěchů se zdá, že v klubu MFK Trutnov funguje vše jak má. Je tomu tak i z vašeho pohledu? Případně, co byste kde zlepšil?
Je tu parta lidí, ve které má každý své jasně dané úkoly, ale dohromady táhne za jeden provaz. Máme u všech kategorií trenéry, kteří chápou strategii, ale i možnosti našeho klubu a odvádějí výbornou práci. A co se týče dospělého fotbalu, je vynikající, že tu máme Miloše Dvořáka. Ale zlepšovat se dá pořád, to už by však bylo na jiný článek (úsměv).