Celou řadu zápasů s prvoligovými celky za sebou již mají fotbalisté z města na Labi. V letošní sezoně se ale věhlasného soupeře nedočkají. Stopku jim totiž vystavili hráči Táborska, předního celku Národní ligy.

Český pohár

Dvůr Králové – Táborsko 0:3 (0:1)

Podruhé v bohaté pohárové historii přivítali Dvoráci na svém hřišti soupeře z druhé nejvyšší soutěže. Poprvé tomu tak bylo před dvěma lety, kdy si Hradec Králové na domácí partě doslova smlsnul a šesti góly v úvodním poločase položil základ k rekordně vysokému vítězství 7:0.

Proti Táborsku ale Kruliš a spol. podali mnohem lepší výkon. Soupeři se snažili vyrovnat bojovností, přesto padli. Hosté se proti dobře bránícímu Dvoru dlouho nemohli prosadit, až ve 29. minutě po rychlém přenesení hry na levou stranu přihrál Presl Strnadovi, a ten měl sám před Vaníčkem snadnou úlohu – 0:1.

Podobně padl i gól číslo dvě. V době, kdy vrcholila dvorská snaha o vyrovnání, chybovali domácí v rozehrávce a definitivu postupu Táborsku zajistila trefa Slepičky. Vítězství hostům pojistil gól Rabiňáka.

Josef Košátko, trenér TJ Dvůr Králové nad Labem: „Soupeř byl velmi kvalitní a v kompletní sestavě vyhrál zaslouženě. Mrzí mě jen fakt, že první dva góly jsme dostali po individuálních chybách. Pracujeme na organizaci hry a stále to není ono. Pro nás dobré ponaučení, ukázaly se nám mezery, soupeř nám je odkryl. Hráči to ale s ohledem na celotýdenní vedra měli těžké. V každém případě jsem si u našeho týmu všiml až zbytečně velkého respektu k soupeři z vyšší soutěže."

Petr Frňka, trenér FC MAS Táborsko: „Splnili jsme povinnost, zápas jsme zvládli s přehledem. Bylo to typické pohárové utkání, kdy byl soupeř z nižší soutěže na nás dobře připraven. Dvůr Králové podal snaživý výkon, ale my jsme kontrolovali zápas. Možná jsme podali až moc profesorský výkon, který nám ubíral na tempu."

Fakta – branky: 29. Strnad, 77. Slepička, 88. Rabiňák. Rozhodčí: Mrkáček. ŽK: 3:2. Diváci: 350. Poločas: 0:1. Dvůr Králové: J. Vaníček – Picha, Kruliš (62. Vitebský), Rejl, Pavlásek – O. Vaníček, Podolník (68. Vágner), Fejk, Tomeš – Klazar (75. Řežábek), Hruška. Vítěz se v 2. kole utká: Karlovy Vary.

Stejně jako fotbalisté Dvora Králové proti Kutné Hoře, také nováček ze Semil vyhrál v předkole nad svým sokem z Ústí nad Orlicí o tři branky (5:2).
V 1. kole se ale oba vítězné kolektivy vžily do opačné role. Dvůr od druholigového Táborská, a stejně tak Semily od nováčka ČFL inkasovali shodné porážky 0:3.

Trutnov – FC Hradec 0:4

Pohodový postup Hradce řídil dvougólový Pázler.

Fakta – branky: 19.,66. a 67. Pázler, 47. Holeš. Rozhodčí: Pechanec (Mladá Boleslav). ŽK: 1:0. Diváci: 650. Poločas: 0:1. Trutnov: Šťastný – Křižovič, Horák, Kovář, Makovský – Landyš (72. Kamitz), Marks (37. Čech), Tauchman, J. Holubec (78. Tobiáš) – P. Holubec, Kejzlar. Hradec: Ottmar – Holeš, Bederka, Nosek, Mareš – Černý, Schwarz – Súkenník (80. Petrus), Vlkanova (55. Malinský), Trubač (80. Vaněček) – Pázler. Vítěz se v 2. kole utká: Chrudim.

Miloš Dvořák, trenér Trutnova: „Utkání se hrálo v pěkné kulise. Pro hráče to byl hodně kvalitní trénink. Škoda jen, že jsme dostávali góly po chybách."

Bohuslav Pilný, trenér Hradce: „S postupem i výsledkem jsme spokojeni. Některé individuální výkony však zůstaly trochu za očekáváním."

Semily – Dobrovice 0:3 (0:1)

První poločas zajímavého utkání dlouho šance nepřinášel. Dobrovice byla lepším týmem, obrana Semil ale působila kompaktně. Až ve 41. minutě se z otočky prosadil Osvald a stejný hráč v 68. minutě využil přihrávky exturnovského Bernáta – 0:2. Ten pak asistoval i u třetí branky Středočechů a svému týmu pomohl zajistit postup do druhého kola.

Fakta – branky: 41. a 68. Osvald, 79. Sodoma. Rozhodčí: Hůlka. ŽK: 2:2. Diváci: 250. SK Semily: Zachoval – Brett, Linhart, Nesvadba, Kočí (46. Polívka) – Bína, Vlach – Hurt (63. Hájek), Rumler, Boško (46. Ježek) – Suk.

Miroslav Procházka, trenér SK Semily: „Na soupeře z vyšší soutěže jsme se poctivě připravovali, chtěli jsme proti němu uspět, ale musím uznat, že výkonnostní rozdíl tam byl. Dobrovice má výborný kádr, všechny posty zdvojené a na našem hřišti se představila ve velmi dobrém světle. Dlouho jsme se drželi, inkasovali jsme až v závěru prvního poločasu. V tom druhém jsme zvedli hru na dva útočníky a právě Ježek měl hned šanci na vyrovnání. To, bohužel, nepřišlo a soupeř pak své vítězství potvrdil dalšími dvěma góly. My jsme sestavu prostřídali. V každém případě jsem ale i přes porážku s výkonem mužstva spokojen. Pořád je to příprava a jak už jsem řekl, soupeř byl velice kvalitní."

Petr Hejno, trenér FK Dobrovice: „Postavil se nám houževnatý soupeř, který prokázal své kvality hlavně na začátku druhého poločasu. My se dlouho nemohli prosadit, bylo to o prvním gólu. Rozhodnuto bylo, až když se nám povedlo přidat pojistku."

Pokud byl některý z regionálních zástupců blízko postupu do druhého kola, pak to byli fotbalisté Jablonečku. Ti totiž proti třetiligové Čáslavi podali výborný výkon, soupeře dokonce herně převyšovali, doplatili však na špatnou koncovku a hůře zvládnutý penaltový rozstřel.

Jablonec n. J. – Čáslav 2:2 (0:1), na penalty: 3:4

Domácí do souboje nastoupili v takřka kompletní sestavě, a tak nemuseli řešit fakt, že se jim postavil tým z vyšší soutěže. První poločas přinesl zcela vyrovnaný průběh hry a na obou stranách jednu velkou příležitost. Ta první přišla před gólmanem Farským a hned z toho byl gól. Hosté totiž po rohovém kopu Severočechů podnikli rychlý brejk a na jeho konci byla pěkná kombinace zakončená Bilinkiewiczem – 0:1. Vyrovnat mohl Krejčík, ten ale po centru Štemberka mířil jen do rukavic brankáře Kovaříka.

Ani po přestávce to s domácími nadějemi dlouho nevypadalo dobře. Zvlášť, když už po pěti minutách podruhé skóroval Bilinkiewicz a na světelné tabuli naskočil stav 0:2. Pro domácí to však nebyl signál ke vzdání zápasu. V 53. minutě naopak přišel faul na Linka a pokutový kop k potěše více než dvou stovek diváků proměnil Krejčík – 1:2. Po dvou trefách v rychlém sledu začaly přicházet šance na obou stranách, oba brankáři se ale ze hry již překonat nenechali, a tak k vyrovnání musela domácím pomoci další penalta. Ta přišla dvacet minut před koncem po zákroku na Štemberka a znovu úspěšným exekutorem byl Krejčík – 2:2!

Stejný hráč ještě mohl zkompletovat hattrick, trefa ze hry mu ale souzena nebyla díky kvalitám gólmana Kovaříka. Ten navíc úřadoval i v penaltovém rozstřelu a svému mužstvu zajistil nejen postup do dalšího kola, ale v něm navíc velmi atraktivního soupeře z Jablonce nad Nisou.

Fakta – branky: 53. a 70. obě z pen. Krejčík – 10. a 50. Bilinkiewicz. Rozhodčí: Ginzel. ŽK: 2:3. Diváci: 230. TJ Sokol Jablonec nad Jizerou: Farský – Sedláček, Halama, Karásek, Helm – Štemberk (76. Chropůvka), Krejčík, Rozkovec, Linka – Gebert, Povr.

Emil Šafář, trenér TJ Sokol Jablonec n. J.: „Musím i přes porážku říci, že s výkonem, předvedenou hrou i přístupem hráčů jsem velice spokojen. Hráli kombinačně dobře, fotbal stál všechny dost sil a po většinu zápasu jsme byli lepším týmem. Bohužel chyby při našich standardkách přinesly dva brejky, z nichž nás hosté trestali. Poprvé jsme se ale sešli v tomto složení a já věřím, že právě ty chyby nás poučí do dalších utkání."

Oldřich Abrhám, trenér FK Čáslav: „Na malém hřišti se v podstatě nedal hrát fotbal, šlo jen o souboje a o to, jak je posoudí rozhodčí. Naštěstí fotbalový bůh existuje a dobře jsme zvládli penalty, hlavně tu pátou chytil Standa Kovařík a zajistil nám tak postup."