Místní fotbalový divizní klub vstoupí do nadcházející sezony s novým trenérem. Už na začátku minulého týdne převzal mužstvo Pavel JÍCHA. Kouč, který má za sebou štace u juniorky pražské Dukly nebo u mnoha kategorií v domovských Benátkách nad Jizerou. Tam také stále působí jako člen výboru.

„Hodlám ale svoji činnost v Benátkách nyní omezit. Cítím to jako střet zájmů. Mládeži pomáhat budu, ale do aktivit týkajících se chodu áčka bych se pouštěl nerad," řekl na úvod nový trenér loňského čtvrtého nejúspěšnějšího celku divizní skupiny C. I tak ho ale čeká velmi prestižní úvodní kolo. Pěnčín-Turnov v něm totiž narazí právě na nováčka z Benátek nad Jizerou.

Jak se zrodil váš příchod do Turnova?
Oslovil mě pan Havel z vedení turnovského oddílu. Chtějí, aby se ve fotbale něco změnilo. Poslední model, v němž přicházela k utkání spousta hráčů na farmu z Liberce totiž nevytvořil dobré klima mezi vlastními turnovskými hráči. Ti nevěřili, že by si mohli zahrát a určitým způsobem se to zvrtlo. Vedení tak chtělo, aby odcházejícího kouče nahradil někdo z venčí, kdo není tolik spjat s Turnovem, kdo nezná tolik prostředí. Chtělo změnu od podlahy.

Farma ovšem bude v Turnově dál fungovat. Co se tedy změní?
Nejsem zastáncem farem. Podle mě to rozhodně není dobrý krok v českém fotbale. Ale poté, co jsem vyslechl vedení, jsem se s tím dokázal srovnat. Farma bude pokračovat, ale v omezenější míře. Přicházet budou maximálně tři hráči, ale s tím, že se mi budou zapojovat také do tréninku. Bavil jsem se na toto téma i s novým trenérem Liberce Samuelem Slovákem i koučem juniorky Davidem Vavruškou. Všichni se s mými myšlenkami shodli.

Nebude těžké hráče motivovat?
Upřednostním ty hráče, které budu mít v týdnu na tréninku. Chtěl bych to brát tak, že budeme vždy s Libercem konkrétně řešit postově hráče, který přijde jak na trénink, tak následně do zápasu.

Máte za sebou týden přípravy. Jaký jste si stihl udělat obrázek o novém týmu?
Na prvním tréninku jsem byl trochu zaskočený, že hráči po letní přestávce přišli v trochu zanedbaném stavu a v průběhu se mi často zadýchávali. Postupně se to ale každý trénink zlepšovalo a mám z týmu stále lepší a lepší pocit. Kluci makají.

Odpovídá složení týmu vašim představám?
Kádr potřebujeme doplnit kvalitou. Je tu hodně šikovných a snaživých kluků, ale mladíci zatím na stabilní místo v divizi nemají. Respektive mají, ale my potřebujeme někoho, kdo dokáže zápasy rozhodovat.

Hodláte výrazněji zasahovat do složení kádru?
Sháníme posily. Zatím není zcela dořešená situace okolo bratrů Hurtových a Martina Ježka, kteří koketují se Semilami. Ačkoliv mi bylo slíbeno, že se vrátí, zatím se dohoda bohužel nenašla. Musíme se tedy ohlížet i jinými směry. Chtěl bych přivést tři až čtyři hráče, protože se nechceme stále obracet na Liberec.

Jaká je situace ohledně Bernátova působení v Liberci?
To je další oříšek. Pavel sice nastoupil do přípravy s libereckou juniorkou na měsíční zkoušku. Zájem o něho ale projevil i trenér Pulpit ze Zlína, který Bernáta dlouhodobě sledoval a má pro něho nabídku na místo ve druhé nejvyšší české lize. Řekl bych to asi takhle – jestli u nás v Turnově zůstane, budu mile překvapen.

A ostřílené duo Janů – Papoušek v týmu zůstává?
Tomáš Janů zřejmě pokračovat nebude, Petr Papoušek by zůstat měl.

Váš realizační tým je hotový? Jaké jste si vybral asistenty?
Hrajícím asistentem zůstává Josef Petřík, který je zároveň kapitánem A mužstva. Další asistenty budu hledat spíše později. Teď mě trápí hráčský kádr, realizační tým doplníme klidně i v průběhu soutěže.

Jaký herní styl budete chtít mužstvu vtisknout?
Chtěl bych hrát kombinační fotbal s konstruktivní rozehrávkou už od gólmana. Nejsem příznivcem nakopávaných míčů. Chci se odlišovat od ostatních týmů, to budu chtít i s Turnovem. Především chci kombinovat po zemi. Je ale krátká letní příprava, nebudu mít stabilní kádr, takže to bude v mnoha věcech složité. Ale těším se na práci.

Co bude vaším cílem?
Abychom hráli pohledný fotbal, ale zároveň efektivní i směrem k bodovým ziskům. Prostě tak, aby na nás lidé rádi chodili a odcházeli ze zápasů s úsměvem. Věřím, že jsme se nyní v začátku vydali správnou cestou.

Vás osobně čeká velmi prestižní úvodní zápas, Turnov hned zajíždí do Benátek. Těšíte se?
Je to pro mě hodně prestižní. Když jsem poprvé viděl rozlosování, tak jsem z něho byl trochu zaskočený. Ale ten zápas stejně musel přijít. S vedením v Benátkách se už trochu špičkujeme. Nezastírám, že tohle utkání pro mě bude prestižnější než třeba souboj s Náchodem.

Vedoucí turnovského A týmu Petr Horáček mi Pavla Jíchu představil jako mladého ambiciózního kouče. Cítíte se stejně?
Já s tím asi souhlasím. Svou práci dělám na sto procent a to vyžaduji i od hráčů. Pokud by to tak nebylo, tak tu nebudu chtít být. Fotbal je mým koníčkem, ale dělám ho s nadšením, které potřebuji cítit i od vedení a hráčů. Jinak by to pro mě byla ztráta času. Po půl roce si vše vyhodnotíme a uvidíme, jestli jsme spokojení. Sám jsem na zkušenost s turnovským fotbalem zvědavý. Je to nová výzva.

V sobotu odehráli místní fotbalisté pod vedením nového kouče Pavla Jíchy úvodní přípravný předsezonní duel. Na domácí hřiště si pozvali juniorský tým Varnsdorfu, kterému se postavilo kombinované mužstvo složené jak z hráčů A týmu, tak B týmu. Novým jménem v sestavě je stoper Langšádl, který přišel na zkoušku z Benátek nad Jizerou. Chyběla naopak řada opor, včetně odcházejících Janů a Ginzela.

Turnov – Varnsdorf U21 2:1 (0:0)
„V úvodním zápase jsem chtěl vyzkoušet hlavně kluky, kteří se pohybují na hraně áčka a béčka, abych si udělal obrázek o tom, kde potřebujeme posílit. Vštěpuji týmu trochu jiný systém, takže hra rozhodně nebyla ideální a chvíli bude trvat, než si všechno sedne. Postupujeme malými krůčky," okomentoval první vítězství v novém týmu Jícha.

Turnov o výhře rozhodl ve druhém poločase. Prosadili se Marek Randák s Davidem Novotným.

Už ve středu sehraje Turnov další přípravu. V Chrastavě se poměří se starším devatenáctiletým dorostem Slovanu Liberec.

Branky domácích: Randák, Novotný. FK Pěnčín-Turnov: Hyka (46. Bojčuk) – Koťátko (68. Šteffan), Langšádl, Novotný, Tvrdý – Korček, Petřík, Randák – Koubek (46. Dlouhý), Bárta, Havel.