I když celý rok působili fotbalisté Mírové v I. A třídě hodně nenápadně, nakonec o veškerém vývoji v posledním kole rozhodli. Na domácím hřišti totiž v sobotní divoké přestřelce vyhráli nad Mimoní. Tím sebe definitivně zachránili, soupeři naopak zatrhli plány na postup do krajského přeboru a ještě poslali na třetí postupové místo hráče Lomnice.

Zajímavý vývoj proběhl ale také v nejnižší krajské soutěži východní I. B třídě. Zde se hrálo především o druhé nejhorší místo, kterému se chtěly všechny týmy vyhnout, protože bylo nadále (teoreticky) sestupové. Velké štěstí nakonec měli hráči Horní Branné, kteří svůj zápas prohráli, naopak Jilemnice díky nedělnímu vítězství na Mšeně poskočila až na jedenáctou příčku. Všechny týmy ze Semilska se tudíž zachránily. Rovensko navíc zřejmě postoupí!

1.A třída

Lomnice – Cvikov 4:1 (1:0)

Branky: 2., 55. z pen., 70. z pen. a 82. Drahoňovský – 60. Paštika. Rozhodčí: Vokřínek. ŽK: 2:6. Diváků: 60. FC Lomnice n. P.: Jezdinský – Košťák, Kraus, Nechanský, T. Ďoubalík – Hrnčíř (46. Vavrinec), Dránek, Vávra, Heřmanský (46. Vohnout) – Zboroň, Drahoňovský (82. Fedorko).

Nejen domácí fanoušky možná překvapilo, že se o postup v Lomnici hrálo už od 15 hodin. Domácí fotbalisté si šli ale tvrdě za svým cílem a začali skvěle, protože už ve 2. minutě Drahoňovský po vysunutí od Vávry nadvakrát dostal míč za hostujícího brankáře. Ve velkém vedru se ale zprvu nehrál příliš oslnivý fotbal, nudil. Cvikov mohl několikrát srovnat, těsné manko však nestáhl kvůli nepřesné koncovce nebo brankáři Jezdinskému.

Tempo se rozhýbalo až po změně stran. Po prostřídání lomnické sestavy navýšil skóre z penalty znovu Drahoňovský, po chvilce soupeř korigoval. Domácí však rychle rozhodli, opět hlavně díky kanonýrovi Drahoňovskému. Ten nejprve proměnil další penaltu za faul na Vohnouta, čímž dovršil hattrick, těsně před koncem navíc přidal ještě čtvrtý gól. Tím poslal Lomnici do krajského přeboru, kam putuje jako třetí nejlepší tým I. A třídy.

„V horku se nehrál nijak oslnivý fotbal. Věděli jsme, že pokud chceme postoupit, musíme vyhrát. První poločas byl hrozný, ale druhý už byl v pořádku. Drahoňovský znovu podal neuvěřitelný výkon. Jsme šťastní a spřádáme plány na vyšší soutěž," řekl trenér lomnického mužstva Zdeněk Baudyš.

Mírová – Mimoň 7:5 (3:2)

Branky: 5. z pen. a 26. z pen. Jíra, 55. a 60. Koubek, 40. Zelnický, 72. Bejda, 86. Marcel Kovář – 15. a 63. Vokřínek, 24. Špaček, 52. Řehák, 78. Hřeben. Rozhodčí: Nešněra. ŽK: 2:4. ČK: 0:1 (26. Bláha). Diváků: 50. Mírová: Rulc – Novotka, Jíra, Gerboc, Hejduk – Bernat, Marcel Kovář, Zelnický, Krouza – Koubek, Vrabec (27. Bejda).

V Mírové se sehrálo velmi důležité utkání pro oba týmy. Začalo se hodně zostra a ve stejném tempu se také končilo. Strhla se pořádná přestřelka, která nabídla dvanáct branek, červenou kartu a radost hráčů v domácím dresu.

Už první poločas nabídl hodně vzruchu. Mírová začala lépe a v 5. minutě se ujala díky proměněné penaltě Jíry vedení. Mimoň však neotálela a během chvilky skóre otočila. Přesto šli domácí do kabin veselejší, protože ve 26. minutě Jíra znovu skóroval z pokutového kopu a hostující Bláha byl navíc vyloučen. Těsně před půlí ještě zatloukl míč do sítě hlavou Zelnický na 3:2.

Mimoň se však nevzdala ani v oslabení, po změně stran Řehák vyrovnal. Pak sice naoko rozhodl Koubek, když dvěma brankami upravil na 5:3, tím ale přestřelka nekončila. Týmy se dál neúnavně střídaly v gólových úderech. Hosté vždy snížili, domácí ale okamžitě odskakovali. Nakonec si Mírová došla pro házenkářské vítězství, tři body a záchranu, když skóre symbolicky uzavřel domácí matador Marcel Kovář.

„Řekl bych, že první poločas byl vyrovnaný, bohužel jsme ale dostali góly po velkých hrubkách, což sráželo náš výkon v útoku. To samé se odehrávalo také ve druhé půli. Hosté, i když hráli v deseti, nás občas přehrávali a v některých pasážích nebylo vůbec vidět, že hrajeme přesilovku. Nakonec jsme ale přestřelku zvládli lépe my," řekl k zápasu domácí trenér Mírové Michal Kovář.

Harrachov – Stráž p. R. 1:3 (0:2)

Branky: 80. Bergmann – 2. z pen. a 74. Kotek, 35. Košťál. Rozhodčí: Marek. ŽK: 2:2. Diváků: 80. Harrachov: Vrána – Chlup (46. Vašíček), Horáček, Škoda, Trepera – Vodseďálek, M. David, Medal, Kroupa – P. David (46. Posselt), Bergmann.

Poslední utkání domácího týmu v I. A třídě dopadlo podobně jako v předchozích případech. I když se nehrál nijak jednoznačný souboj, Harrachov ztrácel a nabral rychlé manko. Tentokrát prohrával po brance z pokutového kopu už ze druhé minuty. Ještě do poločasu přidali hosté druhý gól a prakticky rozhodli.

Po změně stran se už jen dohrávalo, Stráž čtvrt hodiny před koncem skórovala potřetí a čistý štít soupeři pokazil až v 80. minutě Roman Bergmann.

„Hosté rychle vedli, což rozhodlo. My jsme se do hry dostali až v závěru, dali jsme jeden gól a další dvě šance neproměnili. Je dobře, že už je konec. Tahle sezona pro nás byla hrozná,"potvrdil dlouho známý fakt trenér harrachovské Jiskry Hubert Rieger.

1.B třída

Mšeno B – Jilemnice 0:1 (0:0)

Branky: 82. Metelka. Rozhodčí: Rympler. ŽK: 3:3. Diváků: 30. SK Jilemnice: Tuž – Šimek, Šnorbert, Figura, Paulů – Schauer (83. Hartych), Kubina, Tonar (87. D. Horáček), Bergemann – V. Horáček, Metelka.

Hosté v neděli už věděli, že jim k udržení krajské soutěže stačí získat alespoň bod. Zpočátku však měli více ze hry domácí, kteří diktovali tempo. Jilemnice se, k jejímu štěstí, brzy probudila a ve velmi nervózní první půli si vypracovala tři šance. Ani jednu z nich ovšem útočníci neproměnili a do kabin se šlo za nerozhodného bezbrankového stavu.

Po přestávkové domluvě rozhodčích s kapitány se ve druhém dějství atmosféra na hřišti zklidnila. Jilemnice získávala postupem času zřetelnou převahu, která vygradovala jediným gólem v 82. minutě. Metelka si za obranou domácích výborně zpracoval míč a zajistil hostům svým gólem udržení v I. B třídě.

„Konec zápasu jsme už kontrolovali. Z domácích nás velmi zlobil jejich útočník, kterého se nám však podařilo pohlídat i díky tomu, že nám rozhodčí možná odpustil penaltu. Klukům děkuji, zápas jsme odbojovali. Byli jsme rychlejší, dynamičtější a hráli jsme s větším nasazením než soupeř ze Mšena," těšilo hrajícího trenéra SK Jilemnice Libora Tonara, jehož tým nakonec skončil jedenáctý.

Jeníšovice – Rovensko 0:2 (0:0)

Branky: 11. L. Malý, 35. Pařík. Rozhodčí: Halama. ŽK: 4:2. Diváků: 100. Rovensko: Koubus – Vítek, Rympler, D. Malý, Náhlovský – J. Mencl, Pařízek (31. Novotný), Valentin, Zajíc – Pařík, L. Malý.

Rovenští fotbalisté zakončili nejpovedenější sezonu v historii symbolicky vítězstvím. Za ním si došli díky brankám v první půli. Tu první obstaral Lukáš Malý, který se už v 11. minutě prokličkoval obranou Jeníšovic a nasměroval svou střelu do protipohybu bezmocného brankáře soupeře. Pojistka přišla deset minut před poločasovým hvizdem, kdy dostal Pařík přihrávku na levou stranu a našel skulinu mezi brankářem a tyčkou.

Rovensko, které k utkání dorazilo doplněno o hráče B týmu, si po změně stran výsledek už víceméně hlídalo a soustředilo se na pozornou obranu. Nakonec platil výsledek z prvního dějství a tři body tak putovaly pod Trosky.

„Celý zápas jsme se soustředili na zajištěnou obranu. Je škoda, že už je konec, protože se mi zdá, že někteří kluci jsou v životní formě. Těší nás, že jsme sezonu dohráli na druhém místě. Pokud se nyní potvrdí zprávy o postupovém nezájmu ze strany Pěnčína, rozhodli jsme se, že si I. A třídu příští rok vyzkoušíme," řekl k utkání a právě skončené sezoně předseda rovenského týmu Marek Náhlovský.

Pěnčín – Horní Branná 4:1 (3:0)

Branka hostů: 58. Jaromír Paulů. Rozhodčí: Malena. ŽK: 2:2. Diváků: 50. Horní Branná: Hofman – Šimůnek (39. Kobrle), Fiedler, Jindřišek – Kocourek – Koldovský (78. Brož), Plecháč, Beneš, J. Paulů – D. Paulů (65. Holman), Šimek.

Fotbalový tým z Horní Branné neměl před utkáním na hřišti už jistého vítěze I. B třídy – východ jistotu záchrany. A tak musel bodovat. To se mu však nepovedlo zejména kvůli obrovským hrubicím, které vytvářela jeho defenziva. Pěnčín se už během prvních pětačtyřiceti minut ujal třígólového vedení a rozhodl.

Po změně stran Horní Branná převzala aktivitu a její mladý tým souboj, díky přihrávce Šimka a brance Jaromíra Paulů, zdramatizoval. Závěr si však lídr tabulky pohlídal a do otevřené defenzivy soupeře skóroval ještě počtvrté. Hosté tak museli čekat na výsledky ostatních víkendových zápasů, které však nakonec hrály v jejich prospěch.

„Dělali jsme velké chyby, které nás srážely. Po změně stran jsme se zlepšili, už jsme neměli co ztratit. Vykřesali jsme naději, hráli jsme dobře, měli jsme převahu, ale domácí si to už zkušeně hlídali. Nakonec Pěnčín z brejku rozhodl. V příštím roce musíme navázat na výkon z druhé půle, ten se mi líbil. První poločas byl hrozný," řekl trenér Horní Branné Milan Koldovský.

Rokytnice nad Jizerou – Železný Brod B
6:2 (2:0)

Branky: 55. a 85. Novotný, 25. Zahradník, 38. M. Ditz, 65. L. Ditz, 73. Havlíček. Rozhodčí: Čuřík. ŽK: 2:2. Diváků: 70. Rokytnice nad Jizerou: Vízek – Martínek, Havrda, Pičman, Škoda – Brož, Zahradník (85. Málek), P. Vrána, Havlíček – M. Ditz (46. L. Ditz), Novotný.

Železný Brod B musel v Rokytnici vyhrát podobně jako Horní Branná v Pěnčíně. To se mu ale nepovedlo, a tak skončil předposlední. Tedy na teoreticky sestupové pozici.

Domácí měli utkání pevně ve svých rukou. Už v prvním poločase se ujali dvoubrankového vedení, když se prosadili Zahradník a Michal Ditz. I po změně stran pokračovali horalé v demolici soupeře, třetí gól vsítil Lukáš Ditz a i když hosté průběžně snižovali, nakonec si odvezli tenisovou porážku. Zajímavostí je, že souboj na deset minut přerušila průtrž mračen, po nejsilnější vlně však byl zápas v poklidném tempu dohrán.

„Soupeř přijel s mladým týmem, myslím, že v poslepované sestavě měl i spoustu dorostenců, kteří měli předchozí utkání v nohách. My jsme odehráli pohodový zápas, pěkně jsme si zaběhali a zaslouženě vyhráli. Mohli jsme si tak užít konec sezony," řekl hrající trenér Rokytnice Jan Brož.