O tom, že z I. A třídy po letošní sezoně sestoupí Jilemnice, nepochybuje už asi nikdo. Otázkou však zůstává, kolik dalších celků se vydá stejným směrem. Zatím je jisté, že pakovat se budou nejméně tři nejhorší týmy. Předposlední místo zatím okupuje Stráž nad Nisou, která si však o víkendu výrazně přilepšila výhrou na Horní Brannou. Pozici si vylepšil i Harrachov, jenž se vyšvihl se na 10. místo vyrovnaného podpalubí.

Stráž n. N. – Horní Branná 3:2 (1:0)

Přímý záchranářský souboj hosté nezvládli a nad sestupovou propastí už balancují hodně vratce. Utkání ve Stráži nad Nisou se hrálo na terénu, který hraničil s regulérností. Vodní pólo přineslo v prvním poločase jedinou trefu, kterou zaznamenali domácí.

Ve vyrovnaném duchu se na těžkém terénu pokračovalo i po změně stran. Horní Branné se podařilo vývoj skóre otočit, když se dvěma brankami prosadil střídající Mečíř. Dva slepené góly soupeře ale vynesly tři důležité body Stráži, která se na Brannou v tabulce takřka dotáhla.

„Zápas se hrál na terénu, který byl na hranici regulérnosti, ale oba mančafty se dohodly, že utkání bude sehráno. Stejně jako ve Cvikově jsme prohráli zápas, který jsme měli ve vlastních rukou. Ztracené body nás velmi mrzí, potřebujeme zabojovat v dalších zápasech," uvědomuje si velmi tíživou situaci vedoucí hostů Michal Hanč.

Fakta – branky: 55. a 68. Mečíř. Rozhodčí: Nešněra. ŽK: 2:5. Diváků: 70. Sokol Horní Branná: Hofman – Šimůnek (45. Mečíř), Jindřišek, Fiedler – Pešina, Illner, Landiga (70. Svoboda), Zuzánek – Kocourek (55. Kobrle), Jón, Šimek.

Velké Hamry – Lomnice 3:0 (0:0)

Aspirant postupu sehrál s oslabenou Lomnicí vyrovnaný první poločas. Hosté pozorně bránili, domácí pustili do jediné šance, kterou však zblízka útoční Hamrů neumístil hlavou přesně. Jinak se hrálo především mezi vápny a vyložené šance nepřicházely.

Po změně stran ale domácí zabrali. Hostům rychle ubývaly síly a začali ztrácet. Favorit zápasu se dostal do vedení v 51. minutě, kdy se trefil Holman. Pak mohl srovnat Vohnout, ale v úniku vyslal slabou střelu. Utkání tak rozuzlila 73. minuta. V ní byl Vavrincovi odpískán penaltový faul, útočník Lomnice dostal červenou kartu a šel pod sprchy. Domácí pokutový kop proměnili a v závěru si navíc výsledek pojistili další trefou.

„První půle byla z naší strany kvalitní, ale rychle nám ubývaly síly. Zápas rozhodla nesmyslná penalta a vyloučení. Celkově teď ale máme útočnou krizi, která nás sráží," litoval trenér Lomnice Zdeněk Baudyš.

Fakta – branky: 55. Holman, 73. Zajíček z pen., 82. Miček. Rozhodčí: Bahník, ŽK: 2:2, ČK: 0:1 (73. Vavrinec). Diváků: 150. FC Lomnice nad Popelkou: Jezdinský – T. Ďoubalík, Drábek, Kraus, Košťák – Fišar, Vohnout, Heřmanský, J. Ďoubalík – Vavrinec, Dlouhý.

Harrachov – Jilemnice 2:0 (2:0)

Záchranářský souboj vyzněl pro Harrachov. Zatímco Jilemnice už působí odevzdaným dojmem, protože má sestupový osud zpečetěný, domácí se rvou. V sobotu měli na své umělé trávě mírně navrch. Už v šesté minutě je poslal do vedení Veselý, který vymetenou šibenicí přidal ještě druhou trefu. Hosté se na odpor vzmohli až těsně před poločasovým hvizdem, ale ani jedna z šancí Horáčka ke kýženému cíli nevedla.

Po změně stran zápas ovlivnilo počasí, protože k silnému dešti se přidal ještě prudký vítr, a tak nebylo příliš na co koukat. Jilemnice se sice snažila o korekci, ale marně. Harrachov i díky otevřené obraně soupeře často provětrával její zadní vrátka, ale skóre už se neměnilo.

„Hrálo se v šíleném počasí, ale velmi slušně. Soupeř přijel s mladým týmem, mohli jsme dát víc branek, ale byli jsme takoví nemohoucní. Řekl bych ale, že naše výhra je zasloužená," řekl k utkání trenér Harrachova Huber Rieger.

„Vyrovnané utkání hrané za stálého deště moc fotbalu nepřineslo. Jsem rád, že se nikdo nezranil a ve zdraví jsme toto celkově nepovedené utkání dohráli. Rozhodly dvě trefy Veselého z první půle," konstatoval Michael Hradecký, trenér jilemnického SK.

Fakta – branky: 6. a 35. Veselý. Rozhodčí: Miklovič. ŽK: 1:1. Diváků: 50. Harrachov: Vrána – R. Medal (46. Kroupa), Horáček, Peterka, M. David – Škoda, Exner (8. Trepera), D. Medal, Barbořák – Veselý, Sedlmajer (70. Bergmann). Jilemnice: Černý – Šťastný, Jež, Mečíř, Paulů – Kubina, Tonar, Šnorbert, Staněk – Horáček, Fišera (60. Mašek).

Hejnice – Košťálov

Odloženo pro nezpůsobilý terén. Zápas bude sehrán s největší pravděpodobností ve středu 28. května.

Ostatní zápasy: Stráž p. R. – Chrastava 1:1 (1:1), Mšeno B – Rynoltice 1:1 (0:0), Cvikov – Frýdlant 2:5 (1:3).